Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238

Interventie chirurgicala pentru decalotare

Am o problema care ma ingrijoreaza: d-na doctor ne-a recomandat sa intervenim chirurgical pe decalotare. Imi puteti povesti in ce a constat operatia, cum s-a desfasurat si cum au fost baieteii in zilele imediat urmatoare operatiei? Multumesc!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Interventia e f simpla si nu necesita internare.Se `ciupeste` putin pielita la capat, in varf.Atata tot.Nu se face anestezie....asta e inconvenientul, dar medicul `executa` rapid, n-apuci sa clipesti ca-i gata.Mai mult dureaza pana-l faci pe copil sa stea( de fapt il tii, daca nu sunt doua asistente).Rares al meu a avut interventia asta in vara cand avea 1 an si 4 luni.
    In primele zile dupa interventie trebuie decalotat de fiecare data seara, la spalat, fara sapun in prima seara (usturaaaaa).Daca nu decalotati in primele zile, exista riscul sa se lipeasca taietura si....ajungeti iar la medic.Asa ca....strangi din dinti, esti tare, te detasezi pt cateva clipe si decalotezi.Treci peste faptul ca tipa, urla, zbiara...asta e, tot pt binele lui o faci.La noi, sotul il tinea iar eu `executam`.Asta in primele cateva zile, apoi n-am mai rezistat eu, printre lacrimi, dar......offf.....a trecut.Iti va mai spune si medicul ce ai de facut.
    Apoi, treaba asta intra in rutina zilnica de spalat.Rares nici acum nu ma lasa sa-l decalotez, dar il tin bine si-l spal.Nu-l mai doare, dar....nu vrea.Cu dreapta il tin si cu stanga il spal.Acum ma amuza cand il vad cum strange piciorusele.

Mult succes!

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    In ceea ce priveste comporamentul lui, va fi la fel, nimic schimbat, doar ca la urinat il va ustura.Si, probabil va avea o mica jena, dar neimportanta.E normal.

mada_lyna
    Guest
    din ce stiu eu nu se mai recomanda efectuarea operatiei pt decalotare. de ce nu incerci tu acasa ,la baita zilnica, sa rezolvi problema fara a ajunge la taiat? e destul de traumatizant pt baietel si dureros cateva zile dupa aceea. a facut cumva fimoza patologica?

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    nu e fimoza patologica dar med a zis ca ne trimite la un chirurg si nu prea ma incanta ideea. In plus e maricel la 3 ani jumatate si nu vreau sa prinda frica de medici....offff

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    dar a facut vreo infectie urinara din cauza problemei acesteia sau ce s-a intamplat de v-au trimis la chirurg?nu se decaloteaza deloc?pana acum la 3 ani jumatate nu au fost probleme?presupun ca de cand a fost mititel l-ati tot decalotat...sau?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Eu decalotez baietelul la fiecare baita...asta ca sa nu ajung la "cutit"...nepotelul meu a patit-o saacutul pentru ca nu l-au decalotat de mic a ajuns la circumcizie....nu vreau sa te sperii si sper sa nu ajungi la circumcizie caci este infernal....adorme copilul insa dupa este cosmar, refuza sa faca pipi...nu soporta nimic pe el a fost si mare la 6 ani i-au facut interventia.....dar daca il decalotezi tu....desi acum mi se pare ca e c-am tarziu daca nu ai facut-o pana acum....nu cred ca va mai sta!

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    dar a facut vreo infectie urinara din cauza problemei acesteia sau ce s-a intamplat de v-au trimis la chirurg?nu se decaloteaza deloc?pana acum la 3 ani jumatate nu au fost probleme?presupun ca de cand a fost mititel l-ati tot decalotat...sau?
    din pacate medicul care s-a ocupat de el nu s-a exprimat cum trebuie sa fac decalotarea:adica a spus sa spal bine cuculetul si sa trag f putin de piele(fara a preciza ca in timp trebuie sa trag din ce in ce mai mult fara a exagera pt a i se vedea glandul) asa ca l-am lasat asa ocupandu-ma doar de igiena crezand ca e corect asa. Din fericire nu a facut nici o infectie urinara si nici alte probleme nu are. Face pisu in jet normal (doar ca uneori i se umfla cuculetul ca un balon, dar si asta din cate am inteles e normal) Acum 2 zile s-a uitat pediatra la cuc si a incercat sa vada daca se decaloteaza si a spus ca ma trimite la chirurg pt a evita altee probleme. Eu sincer nu vreau sa ajunga la cutit dar nici nu mai stiu ce e corect sa fac. Nu vreau sa iau o decizie gresita mai ales ca majoritatea mamicilor care nu mai stau la noi in tara spun ca in alte locuri nici nu poate fi vb de asa ceva. Vreau sa ma documentez cat mai bine dar mai rau ma incurc. Pareri impartite care se bat in cap si mamici care se contrazic. Totusi pe vremuri nu se facea asta si sotii nostri sunt ok, nu?

Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    mai am o nedumerire: cand i se umfla cuculetul la pisu inseamna ca urina ajunge intre piele si gland si fimoza fiziologica reprezinta in acest caz doar incapacitatea pielii de a se retracta(din cauza acelui inelus stans) eu cam asta imi imaginez ca daca acel inelus ar fi taiat nu ar fi probleme la decalotare cum ar fi ca pielea sa fie lipita de gland sau ma insel si nu au nici o legatura?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Se umfla ca un balonas pentru ca orificiul nu este suficient de mare si se aduna pizu acolo...prin interventia resp, de care zici tu probabil ca ajuta sa poata fi gladul "scos" afara la baita, dar incontinuare probabil ca tre sa faci tu decalotarea.....nu cunosc prea bine partea sata pentur ca eu l-am decalotat si acum este aproape pe jumatate decalotata iar nepotelul pe care l-au circimcis deja nu mai putea face pisu...adik orificiul era minuscul....gen ac!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Cam cat se decaloteaza?Se vede bine capul sau nu reusesti sa tragi pielea intr-atat incat sa fie descoperita gaurica pe unde face pipi?E lipita pielea complet de gland?Parerile sunt impartite intr-adevar, al meu facuse o semifimoza la 8 luni, pana atunci nu-l decalotasem deloc, il stergeam normal dar fara sa trag pielea din zona.Auzind pe la alte mame cum sta treaba i-am cerut doctoritei sa-l verifice. L-a decalotat manual, nu s-a intervenit deloc chirurgical si mi-a aratat cam cat e destul: sa se vada capul intr-atat incat gaurica pe unde face pipi sa fie descoperita, sa se poata spala acolo, sterge etc.Din ce am inteles, odata cu varsta si cu dezvoltarea organelor genitale, pielea incepe sa se dezlipeasca de la sine in timpul procesului zilnic de decalotare . Acum nu stiu ce sa spun, daca urineaza in jet normal(fara intreruperi, fara sa se prelinga doar) si daca nu spune ca l-ar jena ceva, ai putea sa mai intrebi un doctor sa vezi ce-ti raspunde.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari