Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266

Interpretare analize

i-amj facut analizele la sange fetitei si sunt un pic speriata.
    printre toate cele imi arata limfocitele 5.50 si valorile normale 1.18 si 3.74.in rest sunt toate bune.mentionez ca nu i leam facut niciodata.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    de obicei numarul marit al limfocitelor reprezinta o infectie undeva in organism....dar acest rezultat trebuie corelat si cu restul elementelor : monocite, neutrofile, eozinofile, probabil undeva scrie si segmentate, nesegmentate, nu ma pricep nici eu foarte bine....dar trebuie interpretate de un medic pt linistea voastra!

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    maine merg la doctor.scrie
    neut 2.36 valri 1.56-6.13
    lymph 5.50 1.18-3.74
    mono 0.60 0.24-0.82
    eo 0.07 0.04-0.54
    baso0.02 0.01-0.08
    neuth 27.7 34.0-71.0
    lymph 64.3 19.3-53.1
    mono 7.0 4.7-12.5
    eo 0.8 0.7-6.0
    baso 0.2 0.1-1.2

si mai jos scrie WBC IP Message LYMPHOCYTOSIS.SI MAI SUNT SI ALTELE LEGATE DE CALCIU,SI CHESTII DASTEA.DOAR AICI ERAU MAI URATELE.voi ce credeti?

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    Ca si valori este usor sa spui daca sunt in regula sau nu, .....dar pe mine ma depasete sa le corelez intre ele....imi pare rau, insa eu zic sa stai linistita...poate fi o infectie urinara, sau poate ceva la amigdalite....nu este nimic grav si care nu se poate rezolva.....nu te panica!

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    sunt f panicata,ca pe unde am intrat pe net zicea de leucemie.pana maine innebunesc.nici nu o sa dorm la noapte.ms pt raspuns

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu...nici sa nu te gandesti...asta in nici un caz.....pt boala asta nenorocita trebuie sa ajunga la valori de ordinul miilor sau milioanelor......nu stiu sigur care dintre ele....insa iti spun sigur ca nu este pt ca baitul sefilor mei a avut boala asta si ii stiu povestea cu tot cu analize si transplante s.a.m.d......stai linistita...si tata a vut valori de ordinul sutelor parca si intrasem in panica, insa avem probleme cu dantura , ava puroi....a rez si apoi nu a mai iesit nimic......te rog sa te linistesti ca nu e vorba nici pe departe de asa ceva!

Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    este fetita din cate vad...si la noi se face foarte usor infectia urinara...sati linistita....eu am avut probleme cu amigdalele ajunsesem rau..eram la un pas de a face reumatism cardiac.....parca as ziceau...si le-am scos apoi si valorile mele au revenit la normal!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Uite aici intrebarea unei mamici, pe un forum medical:

la copil de 2 ani, au iesit limfocitele 56.9, cu valori normale intre 30-48. ce poate fi? restul analizelor de sange au iesit in limite normale
    in urina au iesit prezente leucocitele si acidul ascorbic.
    as dori sa-mi spuneti ce reprezinta aceste rezultate, ce alte investigatii ar trebui sa facem.
    va multumesc!

Si iata si raspunsul medicului:
    Procentul limfocitelor la copii este mai mare decat la adulti, valorile normale pe care le aveti dumneavoastra fiind pentru acestia din urma. Deci nu este o problema din acest punct de vedere.
    Prezenta leucocitelor in urina ar putea fi un semn de infectie urinara, dar nu neaparat.

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    ma-ti linistit.multumesc pentru raspuns.deja imi faceam o mie de ganduri,pt ca eu nu i leam facut niciodata analizele,ca este un copil mancacios,vioi,nu am avut probleme cu ea,si de asta eram f suparata pe mine.abia ast maine sa vad ce zice doctora,si chiar o sa va zic si voua ca alte mamici sa stie.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    i-amj facut analizele la sange fetitei si sunt un pic speriata.
    printre toate cele imi arata limfocitele 5.50 si valorile normale 1.18 si 3.74.in rest sunt toate bune.mentionez ca nu i leam facut niciodata.
    Draga mea ,sincer...,dar mai intai trebuie sa stim ce sunt limoocitele?Deci sunt?

Limfocitele sunt un tip de leucocite (globule albe) care se produc un maduva osoasa a oaselor late, si se gasesc in sangele din vase, dar si in limfa sau organele limfatice (amigdale, ganglioni, splina, timus, apendice, etc)

Ele reprezinta aproximativ 20 – 40% din numarul total de lucocite din sangele din vase.

Ca orice analize, limfocitele se pot modifica fie prin cresterea (limfocitoza), fie prin scaderea (limfopenie) numarului lor; in afara de aceste modificari, exista si situatii in care numarul de limfocite nu este modificat, dar ele nu functioneaza normal, dar acest lucru nu va fi discutat in prezentarea de fata.

Limfocitoza (cresterea numarului de limfocite) poate fi relativa = peste 40% din leucocite sunt limfocite, sau limfocitoza absoluta = peste 4000 de limfocite/mmc.

Copii au in mod normal mai multe limfocite decat adultii.

Deci iti zic sincer nu se poate spune daca e grav gravitatea nu se judeca pe baza unui text. Trebuie sa mergeti la consult medical urgent.In mod normal o modificare a unei analize reflecta ” o problema in organism”.

Multa sanatate va doresc!

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    multumesc.am sa merg maine dimineata.sper sa nu fie nimik grav.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari