Ultimele discutii din forum
    ADY_ELA
    Guest

Interpretare analiza

Buna ziua,
    Va rog ajutati-ma cu interpretarea rezultatului sumar urina+sediment, precum si cu un tratament pe care sa nu-l refuze fetita.
    Fetita mea are 2 ani si 1 luna.
    Pentru ca nu mananca cum ar trebui,luna trecuta i s-au recoltat urmatoarele analize:
    (sumar urina, coprocultura, coproparazitologic,hemoleucograma completa,urocultura).
    Toate au iesit bune, in afara RDW(distributia hematiilor dupa volum) care au iesit 16,30.
    Doctorita fetei ne-a spus ca are o infectie in organism luata din maternitate.
    I-a dat tratament o saptamana cu Augmentin Bis, apoi ia dat Zinat si nu a vrut sa-l ia, deoarece ii venea sa vomite.
    I-am spus doctoritei si a zis sa o mai lasam o saptamana fara nici-un antibiotic, iar apoi sa repetam analizele.
    Acum cateva zile i s-au recoltat iar toate analizele, in afara hemolucogramei.
    Toate au iesit bune, in afara Proteinei 30,Densitate 1035 si Leucocite 25 din sumarul de urina.
    Doctora iar ia dat fetei Zinat, desii i-am spus ca nu-l poate lua, venindu-i sa vomite.
    A zis ca nu are ce sa-i dea, pentru ca la Augmentin este rezistenta.
    Va rog din suflet ajutati-ma.

Multa sanatate.

tabitha
    Guest
    Nu cred ca doctorita a spus ca exista o infectie in corp in functie de valoarea RDW.Poate fi o lipsa de fier,acid folic sau B12.Eu stiam ca valorile normale sunt intre 11-16,dar nu sunt avizata sa afirm cu siguranta acest lucru.

ADY_ELA
    Guest
    Draga tabitha nu scriu aberatii crede-ma.Asa a zis doctorita ca exista o infectie in organismul copilului.
    RDW VALORI NORMALE(10-15) iar fetitei mele ia iesit 16,30.
    Pe internet am gasit urmatoarea interpretare:
    Largime distributie eritrocitara
    Interval optim11.6 - 14.8
    Valoarea introdusa16.30
    InterpretareAnormal
    Valoarea RDW este peste limita consideratanormala.

RDW crescut si VEM scazut se poate intalni in:
    - deficitul de fier;
    - boala HbH;
    - S beta talasemia;
    - fragmentarea eritrocitelor;
    - tare de hemoglobinopatie;
    - anemia din bolile cronice;
    - deficitul de G-6-PDH.

RDW crescut si VEM normal se poate intalni in:
    - stadiul initial al deficitului de fier, B12 sau folat;
    - siclemie.

RDW crescut si VEM crescut se poate intalni in:
    - deficitul de vitamina B12 sau folat;
    - anemie hemolitica autoimuna;
    - prezenta aglutininelor la rece;
    - alcoolism.

tabitha
    Guest
    Eu nu am zis ca scrii aberatii,Doamne fereste,am zis doar ca o valoare de 16,30 a RDW nu ar fi un motiv pt a indica o infectie in organism.Dar nu sunt medic,deci sfatul meu nu este avizat.Cunosc cazuri cand RDW a fost mult mai ridicat,iar parerea a doi doctori a fost deficit de fier.Valorile VEM erau normale,deci iesea din discutie talasemia.In general eu am mare incredere in medic,dar verific si eu si incerc sa fiu informata.Sanatate multa!

tabitha
    Guest
    Interval optim11.6 - 14.8
    Valoarea introdusa16.30
    InterpretareAnormal
    Banuiesc ca in acest tabel chiar daca introduceai 14,9,tot anormal iti iesea la interpretare.Eu as mai cere si sfatul altui medic ca sa fiu linistita.

ADY_ELA
    Guest
    Dragele mele mamici,am inceput sa-i dau Zinat si nu vrea sa-l ia fetita.L-am amestecat si cu suc de portocale si tot nu vrea sa-l ia.
    Ii vine sa vomite.
    Nu am alta solutie, decat sa merg la pediatra particulara cu rezultatele analizei.

Multa sanatate

Floricica Cu Vechime madona's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2009
    Postari in forum
    6.233
    [QUOTE=ADY_ELA;3010654]Dragele mele mamici,am inceput sa-i dau Zinat si nu vrea sa-l ia fetita.L-am amestecat si cu suc de portocale si tot nu vrea sa-l ia.
    Ii vine sa vomite.
    Nu am alta solutie, decat sa merg la pediatra particulara cu rezultatele analizei.

Cel mai bine asa, sa ceri o a doua opinie medicala... zinnat-ul acela era cam puternic, mi-e ca o tratai pt ceva minor sau inexistent si-i provocai apoi alte probleme la stomac...
    Ce-ai facut pana la urma, ce tratament i-a dat?

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,Nu i-am mai dat Zinat fetitei,maine vorbesc cu pediatra particulara pentru a-mi programa fetita pentru consultatie.

Multa sanatate

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,Am fost la doctorita particulara si intradevar are o infectie urinara foarte urata.
    Trebuie sa-i repet urocultura mai amanuntita la alt laborator,iar apoi va lua urmatorul tratament:
    Ciprinol 1/2 pastila la 12h timp de 7 zile
    Urisan Forte 1 plic pe zi timp de 10 zile.
    Dupa tratament repeta iar urocultura.

Multa sanatate.

ADY_ELA
    Guest
    Buna dragele mele mamici,
    Fetita nu poate lua jumatatea de pastiluta de Ciprinol, chiar daca i-am amestecat-o cu crema de ciocolata, pentru ca este foarte amara.
    Doctorita i-a prescris sa ia sirop Cedax cu cirese, dar nu se gaseste in nici-o farmacie.
    Singura varianta este injectabil.
    Am fost la Mediurg cu fetita pentru a o testa inainte de injectie.
    Din seara aceasta, incepe tratamentul injectabil cu Cefort la 12 ore timp de 7 zile.
    Sper sa scape de infectie.

Multa sanatate.

tabitha
    Guest
    Incearca poate gasesiti siropul Cedax la o farmacie on line,poate scapa micuta de injectii .

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari