Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita camistef's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    10

Hipospadias

e cineva care a facut operatie de hipospadias,daca da ,unde si la ce varsta?

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    10
    chiar nu a fost sau nu e nimeni in situatia asta?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Buna!stiu despre ce vorbesti, insa cum vad ca nu iti raspunde nimeni, iti raspund din ce m-am informat aici (locuiesc in Spania). problema apare frecvent, cu o incidenta de 1 la 125 de nou-nascuti. daca afectiunea e detectata la nastere, operatia trebuie facuta intre 6 luni si un an si jumatate. nu exista inca metode care sa garanteze 100% corectia, insa in majoritatea cazurilor operatia este un succes. cu cat copilul avanseaza in varsta cu atat e mai dificil pentru ca intervine factorul psihologic. operatia se realizeaza intr-un centru de chirurgie urologica pediatrica si se face sub anestezie locala. exista mai mult de 300 de metode pentru a remedia aceasta problema, dar, asa cum am mai spus, niciuna 100% efectiva. perioada de recuperare implica conditii deosebite de igiena si cooperarea copilului pe cat posibil, fiindca va purta o sonda sau doua chiar o anumita perioada de timp, ceea ce creste riscul de infectii. toate acestea trebuie rezolvate inainte de a atinge varsta prescolara.
    sunt persoane care aleg sa nu intervina asupra acestei afectiuni, insa este recomandabil sa fie facuta operatia pentru ca poate genera complexe si probleme mai tarziu. trebuie sa te astepti la mai multe interventii deoarece nu se va rezolva total din prima. exista cazuri in care au foist necesare 2-3 interventii, insa altele care au necesitat si mai mult de 10. in mod normal, acestea trebuie efectuate pana la 6 ani.
    din ce am mai citit privitor la aceasta operatie in Romania, exista un medic care se numeste Ahmed Hadidi si care poate fi contactat la urmatoarea adresa de mail, deoarece el vine in tara in diferite clinici pentru a opera: ahmed.hadidi@hypospadias-surgery.com (banuiesc ca trebuie contactat in engleza). el iti va raspunde daca si unde va veni, pretul interventiei etc. de asemenea, poti opta pentru o clinica aleasa de tine daca cunosti vrun chirurg urolog pediatric bun sau in afara tarii daca ai cunostinte sau daca auzi de vreo clinica buna.
    imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, chiar nu stiu mai multe despre aceste lucruri. sper sa fie bine si sa rezolvati problemele. sanatate micutului!

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    10
    multumesc mult pt informatii,nu am ami astepta si am facut o programare la Grigore Alexandrescu,sper sa nu fie asa grav,sa scapam mai usor.Al meu baiat are deja 2ani si 7 luni am fost pe la 2 ani la control si mi s-a spus sa vin sa il operze la 3 ani.Intre timp am mai citit pe net ,am vazut ca tr mai devreme ,am mai vb cu un medic si mi-a zis la fel.Anterioarele consultatii au fost in locatii diferite,acum ma duc marti la Bucuresti,vedem....Multumesc inca o data

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cu placere! imi pare rau ca mai mult nu am reusit sa iti spun... eu cred ca daca dai peste un medic bun va fi totul ok...

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    10
    maine plecam la Bucuresti,sper sa fie mai usor decat imi imaginez eu,povestim dupa....

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    10
    vad ca intre timp nimeni n u a mai aflat sau nu s-a mai confruntat cu aceasta problema...noi tr sa ne operam si asta va fi cam pe la sf lui februarie...ni s-a spus ca tr sa stam internati cam 14 zile si in functie de cum evolueaza se va hotari daca ne mai opereaza inca o data... asta este trecem prin toate

Floricica Nou Venita varjun's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2013
    Postari in forum
    2

Operatia hipospadias

Operatia hipospadias nu este o reusita in Romania mai ales in formele grave.Noi am operat baietelul in Serbia,la Bel Medic.Operatia a fost facuta de cel mai bun doctor pentru acest tip de defect,Dr.Djinovic sfatul nostru este sa nu operati copiii in Romania ,nici la Basca,nici la Voinescu ,nici la Hadidi.Daca doriti relatii legate de operatia hipospadias in Belgrad contactati-ma la tel 0726081400 sau pe email la adresa gpm.office@gmail.com.Operatia se face la varsta de 1 an su jumatate deoarece dupa este mai greu de suportat pentru copil.

Membru inregistrat la
    13.10.2009
    Postari in forum
    10
    da,multumesc pt informatie,l-am operat pe 5martie,am stat o saptamana,acum e bine,asteptam sa mai creasca sa vedem cum evolueaza,

Floricica Nou Venita varjun's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2013
    Postari in forum
    2
    Citat Postat de camistef Vezi mesajul
    e cineva care a facut operatie de hipospadias,daca da ,unde si la ce varsta?
    Buna ziua,
    Avem un baietel care a avut una din cele mai grave forme de Hipospadias,dupa ce ne-am interesat de toti medicii de la noi,Basca,Hadidi,Voinescu,am ales sa il operam la cel ma bun medic pentru acest tip de anomalie,la Dr. Djinovic,in Belgrad la clinica Bel Medic, si bine am facut,operatia a fost un succes,DR. opereaza zilnic copiii din toata lumea (inclusiv operati de mai multe ori in alte parti)care au aceasta problema,pentru el aceasta operatie este una banala in schimb la noi este o incercare facuta pe copiii nostri.Pretul este mult mai mic decat la Hadidi si rezultatele mai bune.Pentru amanunte nu ezitati sa ma contactati pe email la adresa gpm.office@gmail.com

Floricica Nou Venita giazmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.05.2013
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de camistef Vezi mesajul
    da,multumesc pt informatie,l-am operat pe 5martie,am stat o saptamana,acum e bine,asteptam sa mai creasca sa vedem cum evolueaza,

Buna, te rog poti sa imi dai si mie informatii unde anume ai facut operatia si cum este acum micutul?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari