Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alynutza79's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180

Hernie ombilicala

Buna ziua.Am o fetita de 1 an si 5 luni care are din nastere buricul iesit in afara, vizibil mai ales dupa ce mananca sau plange.Medicul de familie mi-a spus sa nu-mi fac griji ca pana la varsta de 4 ani cel mai probabil se remite si nu se impune interventia chirurgicala.Sa-mi fac griji?Sa astept?In timp pot aparea complicatii?Multumesc.

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    baietelul meu a avut hernie ombilicala din cauza prematuritatii. sant pe la farmacii niste centuri anume pt asa ceva. eu am folosit o metoda mai la indemana,recomandata de pediatrul nostru. am invelit in leucoplast de matase, un banut si l-am lipit pe buric. ori strangi pielea atat cat buricul sa fie normal si lipesti 2 fasii de leucoplast. la ei muschii abdominali nu sunt dezvoltati indeajuns si de aceea unii copii fac hernie. dupa 2-3luni am scapat de problema! sanatate multa!

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    ''Complicatiile herniei au o gravitate mare, putand pune īn pericol chiar viata pacientului. Din acest motiv, hernia ombilicala trebuie tratata cāt mai repede dupa ce a fost diagnosticata.''

Eu iti recomand sa ceri o trimitere la un medic de specialitate cum ar fi un chirurg si el va stii exact ce este de facut.Nu se va trata de la sine si in timp tot vor fi urmari.
    Hernia ombilicala
    nu poate fi rezolvata decat prin mijloace chirurgicale.

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Nu esti chiar foarte bine informata.Ce spui tu se recomanda doa rdaca pana la vartst de 3-4 ani nu s-a remis.Am confirmarea unui chirurg,

alice80
    Guest
    Citat Postat de alynutza79 Vezi mesajul
    ... pana la vartst de 3-4 ani nu s-a remis.Am confirmarea unui chirurg,
    Zici ca ai confirmarea unui chirurg atunci stai linistita pana se remite singur in acest caz noi cu ce te mai putem ajuta sau tu nu ai incredere in acest chirurg? In acest caz cere o a doua parere a unui alt doctor.
    Modificata de alice80; 01.07.2012 la 16:53:02.

Membru inregistrat la
    27.06.2012
    Postari in forum
    180
    Confirmarea chirurgului am primit-o dupa postarea intrebarii

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari