Ultimele discutii din forum
    eutu
    Guest

Exclamatie Fimoza la baietei

Mamici voi cum va decurcati cu decalotarea? am fost de curand la medic si a spus ca la copilul meu nu prea se decaloteaza. Ca orice mamica de baiat mi-e f frica si nu vreau sa faca fimoza. Voi cum procedati? Ce v-au recomandat med vostri? Am citit ca nu se mai recomanda decalotarea la baita deoarece acel inel se rupe (nu de tot) si se cicatrizeaza si se poate strange mai tare decat era. E suficienta o igiena locala corecta? Nu vreau sa dezinformez cu vreo ceva dar asta am citit pe unele adrese si forumuri. Gasesti atatea informatii care se bat cap in cap si mai mult te incurca. Imi puteti da informatii mai exacte? Poate stiti mult mai multe ca eu nu mai inteleg nimic :( astept raspunsuri de la voi

Floricica Nou Venita florin22's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2011
    Postari in forum
    266
    Buna,si eu sunt mamica de baietel si decalotarea am facut-o din prima luna de viata asa mi-a recomandat dr. pediatru si din punctul meu de vedere e ok. am facut-o in timpul baitelor si ne-a dat ceva crema cu ulei de peste care la noi a functionat.se numeste [neopreol]e foarte buna.

eutu
    Guest
    Multumesc de raspuns. Spune-mi te rog cum folosesti aceasta crema ? il dai zilnic sau dupa baita? pupici si sanatate multa :)

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de florin22 Vezi mesajul
    Buna,si eu sunt mamica de baietel si decalotarea am facut-o din prima luna de viata asa mi-a recomandat dr. pediatru si din punctul meu de vedere e ok. am facut-o in timpul baitelor si ne-a dat ceva crema cu ulei de peste care la noi a functionat.se numeste [neopreol]e foarte buna.
    Esti sigura ca e neopreol??? Si zici ca i-ai dat din prima luna de viata, dupa fiecare decalotare, ca la noi decalotarea inca mai continua si acum la 1 an si ceva ??? Dar macar ai citit si tu prospectul sa vezi ce contine? Si in ce sens a functionat? Mamica Eutu a si luat de buna ceea ce ai zis tu cu crema...
    Draga mamica Eutu, aceasta crema Neopreol, contine cortizon, care cred ca stie oricine ce efecte poate avea daca e folosita pe perioada indelungata si mai ales la bebei asa mici, de la o luna. Al meu a avut dermatita atopica si medicul pediatru mi-a recomandat aceasta crema, dar foarte putin sa dau si maxim 5 zile....eu am ales sa nu-i dau deloc dupa ce am citit prospectul si sa caut alternative...
    In schimb despre decalotare, unii medici sunt pro, altii contra, cum de altfel ai constat si tu. S-a mai vb si aici pe forum despre acest subiect, chiar s-au iscat certuri...In fine, noi am ales sa-l decalotam la sfatul medicului, inca din prima luna, putin cate putin si cateva zile pana se vindeca acolo pielea ii dadeam doar cu rivanol, nimic altceva! Ideea e ca daca te apuci de aceasta operatiune trebuie sa te si tii de ea, caci altfel pielea se va lipi la loc si va trebui sa o iei de la capat... Acum tu trebuie sa hotarasti impreuna cu medicul tau, daca ai incredere in el....
    Modificata de felix83; 05.04.2011 la 17:11:44.

eutu
    Guest
    Multumesc pt raspuns Felix83. Deci pot folosi rivanol. Med mi-a recomandat decalotarea la baita...cred ca o sa ma tin de ea ca sa fie ok. Multumesc frumos!

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de eutu Vezi mesajul
    Multumesc pt raspuns Felix83. Deci pot folosi rivanol. Med mi-a recomandat decalotarea la baita...cred ca o sa ma tin de ea ca sa fie ok. Multumesc frumos!
    Da, ti-a recomandat la baita pt ca acolo in apa pielea se inmoaie si teoretic poti sa tragi mai usor, insa noua nici asa nu ne-a fost usor...trageam cate putin putin, mai deloc aproape si cand ne duceam la control la medic el tragea mai mult si pana pe la 6 luni a fost decalotat pana la sant! dar cum n-am mai insistat pe urma piele are tentinta de a se lipi la loc. Asa ca daca incepi , apoi la fiecare baita, trebuie sa tragi pielicica si sa sepli acolo ca altfel se va lipi...Rivanolul e si dezinfectant, il si calmeaza si nici nu ustura...si rau nu are ce sa-i faca.. Bafta

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Am gasit un articol interesant despre decalotare Pediatrul de buzunar: Decalotarea la băieței

Floricica Debutanta leelyana83's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2009
    Postari in forum
    894
    buna ziua fetelor
    baietelul meu are 5 luni, mie imi e mila sa decalotez foarte mult....prin urmare nu avansam aproape deloc... ce sa fac...e musai sa faca fimoza ?

Floricica Debutanta leelyana83's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2009
    Postari in forum
    894
    deci nu am de ce sa imi fac griji dupa cum scrie aici Pediatrul de buzunar: Decalotarea la băieței

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Al meu are 3 ani si nu am fortat niciodata,decat atat cat ne permite si nu am avut nici o problema.
    Sincer eu nu am gasit articole pe internet unde sa scrie ca trebuie decalotat obligatoriu,asta e o "moda" de cativa ani ca majoritatea medicilor sa recomande asta.
    Sunt curioasa cati din sotii,fratii nostri au fost decalotati cand erau mici fara sa fie o problema,doar ca asa recomanda medicul de familie.
    http://www.informatiiprofesionale.ro...a-nou-nascuti/ si la fel ca astea sunt o gramada de articole.
    Modificata de elenagirleanu; 09.04.2011 la 12:00:33.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari