Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita elizamb's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.11.2013
    Postari in forum
    3

Fetita mea de 2 ani si 8 luni face pe ea

Fetita mea de 2 ani si 8 luni, nu vrea sa zica cand face pipi si caca,iar daca eu nu o pun pe olita face pe ea.
    De la 2 ani am renuntat la pampers si incet-incet invata sa zica ca face la olita, chiar de cateva ori s-a dus singura la olita, si-si dadea chiloteii jos, facea pipi apoi arunca la wc. Insa acum 3 luni a avut infectie urinara care a chinuit-o vreo 2 sapt si de atunci nu mai zice si nici nu mai merge singura la olita.. Am invatat-o si la wc, insa ii este greu chiar si cu scaunelul pt ca nu ajunge.
    Acum am revenit iar la pampers noaptea, deoarece mi-e frica sa nu raceasca daca face pipi pe ea si sta uda. Am tot incercat s-o trezesc noaptea sa faca pisu, insa cat sta pe olita nu face deloc(probabil de somn), iar dupa 1-2 ore face pe ea.
    Am incercat n metode si nimic nu mai merge la ea, nu stiu cum sa mai procedez...
    Eu am mostenit probleme cu rinichii de la mama mea si mereu am avut probleme. Este posibil sa aiba si ea ceva probleme la rinichi si din cauza asta sa faca pe ea? Dar de ce nu zice macar cand face caca.... sau poate a ramas cu frica de la usturimile avute cu infectia urinara.
    Va rog sa ma sfatuiti cum sa fac, pt ca trebuie neaparat sa rezolv aceasta problema, mai ales ca vreau s-o insriu la gradi si nu mi-o primeste daca face pe ea.
    Va multumesc

sadia
    Guest
    Eu nu cred ca fetita ta e pregatita sa renunte la pampers.........Pediatra mea imi interzicea efectiv sa insist......l/am dezvatat pe la 3 ani,cand nu l/am mai vrut el.
    Iar pt wc sunt acele olita speciale.
    Copilul isi arunca singur pipi in wc?

princess
    Guest
    Eu te sfatuiesc sa mergi la medic sa faci niste investigatii.Metode concrete nu stiu sa-ti spun pentru ca ai mei s-au dezvatat usor de scutec.

Membru inregistrat la
    23.11.2013
    Postari in forum
    3
    Multumesc pt raspuns.
    Da, ea insista sa arunce pipi in wc. Numai cand e prea ocupata cu joaca i-l arunc eu.Avem si reductor pt wc, insa nu ajunge sa se urce singura nici cu scaunelul, asa ca inca folosim olita.
    Eu am crezut ca este pregatita, mai ales ca toata vara n-am mai purtat pampers, Cand ieseam afara in parc si stateam mai mult, o mai puneam la un copac sa faca pipi, dar pe ea nu facea.
    Abia acum mai punem pampers noapte pt ca este frig si sa nu stea uda si sa raceasca daca face pe ea in somn.
    Aceasta schimbare de a nu spune deloc ca face pipi sau kk si face pe ea, este de cand a avut infectia urinara.
    Daca eu nu o pun pe olita, ea nu zice nimic si face pe ea.
    Ma mai gandesc si sper sa nu fie asa, sa nu ma mosteneasca cu probleme la rinichi si sa aiba o sensibilitate.
    Din pacate nu am o doc de familie prea implicata si-mi spune mereu s-o las in pace

Membru inregistrat la
    23.11.2013
    Postari in forum
    3
    Multumesc pt raspuns.Si eu cred ca este cel mai indicat sa merg la un doc cu ea, sa stiu ceva sigur....sper sa nu fie ceva ereditar, pt ca si eu am avut probleme cu rinichii de mica..off
    Pe doc de familie nu ma pot baza, pt ca imi spune mereu s-o las in pace.

Mi-ai putea recomanda un doctor bun urolog la care sa merg cu ea?
    Multumesc

sadia
    Guest
    Daca a stat o vara intreaga fara,si acum il vrea e tousi ceva care ei ii da discofort fara pampers, o nesiguranta ceva.....investigheaza un pic,intreaba pediatrul copilului,ai numai medicul de baza ?

princess
    Guest
    Eliza nu stiu de unde esti ca sa stiu daca iti pot recomanda medic sau nu. Eventual incearca mai intai la un pediatru si el sa-ti recomande un urolog bun. Am fost si eu cu fetita mea la pediatru pentru ca mai scapa noaptea pe ea (are 9 ani - mereu a avut problema asta) si mi-a dat niste sfaturi de care sa tin cont (redus cantitatea de lichide seara, trezita 1 data pe noapte pt pisu - ea doarme foarte profund) si doar daca nu merge asa, sa consultam un urolog (n-a fost cazul).

In schimb baietelul are varsta fetitei tale, iar eu cred ca un copil la varsta asta e deja destul de mare sa inteleaga cum sta treaba cu nevoile fiziologice, el foarte rar scapa pisu pe el cand e foarte concentrat pe alta activitate, in pat a facut o singura data si l-am dezvatat de scutec asta vara (marisor as zice eu, dar mi-a fost mie lene mai devreme).
    Si totusi o trauma (cum a fost la voi infectia urinara) de orice natura ar fi, poate face copilul sa reactioneze asa. Fetita unei prietene face pe ea de cate ori o lasa la bunici (are 3 ani), alta fetita face pisu pe ea din razbunare cand nu ii convine ceva (tot 3 ani), deci vreau sa spun ca ei la varsta asta proceseaza foarte bine informatiile in capsorul lor, nu trebuie sa-i subestimam.
    Iti doresc succes, daca e problema fiziologica si o descoperiti din timp, probabil sunt toate sansele sa reusiti sa o remediati. Daca e pe baza emotionala, trece si asta cu multa rabdare. Succes.

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Copilul nu e pregatit si mai ales a ramas cu traume de pe urma infectiei, cat timp uda scutece si urineaza normal nu cred ca sunt probleme functionale. Noi am patit ceva similar, la o varsta mai mica si dupa 6 luni in care am lasat-o libera fara sa o mai pun decat cand se cerea/aseza acum a inceput sa accepte din nou olita/wc-ul

Floricica Nou Venita ADY_ELA's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2010
    Postari in forum
    15
    Draga mamica,
    Si fetita mea a avut infectie urinara, dar pe timpul acela, facea si la scutece, nu doar la olita si wc.
    Fetita mea are acum 2 ani si 7 luni, iar de o luna de zile ii pun scutec doar noaptea.
    Uneori este uscat, iar alteori plin.
    La gradi de o luna de zile nu mai face pe ea,iar la somn preventiv, ii pune paturica, nu scutecel.
    Acasa, desii stie unde si ce trebuie sa faca, mai scapa pe ea uneori in timpul zilei.
    Eu sunt o fire perfectionista si stiu ca cer mult celor din jur, mai ales mie.
    In timp, mi-am dat seama ca copilul nu trebuie grabit,va face ce ne dorim noi parintii, cand nu ne asteptam.
    Mai ai putina rabdare cu ea, in curand va intelege si te va surprinde placut.
    Sper ca ti-am putut fi de folos.
    Sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari