Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Febra mare - metode alternative

Mi-e teama ca Edi a inceput sa aiba rezistenta la antitermice pentru ca fie ii scade putin si apoi creste repede la loc, fie nu scade deloc. Ieri a stat o ora jumate cu 39 desi ii dadusem novocalmin. Apoi dupa somn, la fel febra peste 39 care n-a cedat nici la novocalmin nici la impachetari (dupa o ora de impachetari a scazut de la 39 cu 3 la 39).

Am gasit pe net un remediu cu ceapa si cartof, date pe razatoarea mare, puse in sosete si sosetele in picioare. I-a scazut ce-i drept cu astea insa nu l-a tinut prea mult.

In afara de impachetari, ce alte metode alternative petnru scaderea febrei mai stiti? Ca atunci cand nu functioneaza antitermicele, trebuie sa facem ceva sa scadem febra.

mischa2000
    Guest
    cu impachetarile chinui copilul ...
    eu am dat drumul la apa calduta in cada si am bagat-o pana la genunchi ... am lasat-o sa se joace 10 minute si era ok.
    dar pe fondul unei viroze temperatura va creste din nou. asa ca e bine de gasit o cale de tinut sub control ... ma refer la antitermice.

shaolin
    Guest
    Consultatie la medicul pediatru...daca febra nu cedeaza in cel mult trei zile se impune administrarea de antibiotic.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    La el vad ca nu prea isi mai fac efectul antitermicele, asta e problema, mai ales ca febra este mare.
    Iar cu baita nu prea mai tine figura ca de vreo luna asa, ne chinuim tare la baita ca nu ii mai place, abia am reusit sa il facem sa nu mai planga la baita dar sta in picioare, nici gand sa stea in fundulet.

Edi acum are rosu in gat, si se pare ca e "foarte" rosu in gat la ce febra face

mischa2000
    Guest
    nu trebuie sa fie pus in fund in cada ...
    risti sa raceasca si la altele ... doar la picioare ...

cat despre febra mai mult de trei zile ... asta trebuie sa fie mare tare pt a ajunge la antibiotice.
    la noi a fost viroza ... deci virus ... deci nu antibiotice ...

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de shaolin Vezi mesajul
    Consultatie la medicul pediatru...daca febra nu cedeaza in cel mult trei zile se impune administrarea de antibiotic.
    Am fost deja de miercuri la pediatru si i-a dat augmentin.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de mischa2000 Vezi mesajul
    nu trebuie sa fie pus in fund in cada ...
    risti sa raceasca si la altele ... doar la picioare ...

cat despre febra mai mult de trei zile ... asta trebuie sa fie mare tare pt a ajunge la antibiotice.
    la noi a fost viroza ... deci virus ... deci nu antibiotice ...
    A inceput de luni seara cu febra, apoi marti toata ziua mi-a facut febra mare si seara la fel 39 cu 6 asa ca miercuri am fost la medic si ne-a bagat deja pe antibiotic ca era prea mare febra si scadea foarte foarte greu

shaolin
    Guest
    Si tot face febra,desi ia augmentin?

Floricica Novice oana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.06.2008
    Postari in forum
    354
    Poate sa faca si 5 zile febra si daca e doar viroza nu scade nici cu mama antibioticului. de cand a devenit antibioticul antitermic? si noi am avut o viroza acum vreo luna si a facut febra vreo 4 zile si nu i-am dat decat paracetamol supozitor. si de cele mai multe ori rosul in gat e provocat de virusuri. deci eu iti recomand sa incerci si cu paracetamol. insanatosire rapida

Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    am avut si noi o...,, sedinta ,, de febra..i-a scazut doar cu novocalmin,iar la o ora dupa administrarea lui i-am dat 2.5 ml de murofen, astfel i-a scazut!
    Incearca ...insa neaparat la medic cu el...daca are mai multe zile febra...ceva nu e ok..:(

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    gabi la fel am patit si eu cu Damian.
    a avut 5 zile la rand febra
    primele 3 zile..facea febra la 4ore...apoi la 8 ore..apoi la 12 ore..abia dupa 5 zile nu a mai facut febra.facea tot 39.5...mi-a dat antibiotic pt el..dar abia dupa 5 zile..i-am dat 5zile apoi antibiotic si si-a revenit.( i-a facut analiza de sange..era deja bacteriana..la inceput a fost virala)
    Tot asa..scadea..si din noua revenea..foarte greu a fost..dormea tot timpul..imi era frica sa il las asa

+ Raspunde
Pagina 1 din 12
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari