Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153

Febra 38.5 cu diaree dar fara voma...

Buna fetelor. Fetita mea de 1 an si noua lkuni are 2 zile de febra si diaree. in prima zi a avut un 39.4 dar acum nu mai creste de 38.5. I-am dat antitermice PaNADOL care nu isi face a efectul asa cum si l-a facut Nurofenul.E vesela se joaca doar ca are febra si face caca moale, O hidratez cu apa plata si ii dau ceai de menta cu seringa. In rest nu are nici un alt simptom. Ma gandesc ca poate fi de la maselute ca cam sta cu degetul in ggura. Are pofta de mancare. Ajutati-ma ce poate fi. Mentionez ca acum o saptamana am intarccat-o.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Buna!
    Daca face febra in continuare, mergi cu ea la medic. Poti sa-i faci un examen de coprocultura, posibil sa aiba o unfectie bacteriana, de-aici si febra!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Mie pediatra mi-a spus ca febra peste 38 cu 5 nu are cum sa fie de la masele/dintisori. Si eu te-as sfatui ca si Nicole sa mergi cu ea la medic care te poate sfatui mult mai bine cat noi. Sanatate multa fetitei tale

mada_lyna
    Guest
    Robi a avut 2 astfel de episoade.s-a presupus ca e o enteroviroza. hidratare corespunzatoare(apa multa,ceai etc). saruri de rehidratare (neaparat) si anume humana eletrolyte sau prolyte, hidrasec(scaune moi)sau smecta, si enterol sau biotics baby pt flora. pt febra i-am dat nurofen alternat cu panadol. daca febra tine mai mult de 3 zile,o va trece pe antibiotic.Robi a avut doar 2 zile febra in ambele cazuri,dar scaunele vreo 3,si apoi reveneala vreo 4.
    trebuie sa spun ca eu am vb cu dr lui .nu i-am dat nimic din auzite.
    sanatate multa!

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    azi ma duc la ora 16. va tin la curent

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Din cate am inteles circula o enteroviroza. Nepotii mei au facut saptamana trecuta, febra pana in 38.5, scaunele erau apa, vomitau orice cantitate mai mare de 10-15 ml de lichid, iar cel mai mic timp in trei zile abia daca a reusit sa manance cateva felii de paine prajita, a slabit de la 18 kilograme la 15.9. Acum stau cu totii ca pe ace pentru ca cumnata mea este insarcinata, si le e frica sa nu ia si ea.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Am patit-o si eu , prima oara mi-a facut febra 39.2, a doua seara 39.1, cu scaun moale , binenteles ca in prima seara fiind si wekend am chemat salvarea , pana au venit ei ii mai scazuse febra la 38.5 ii dadusem o doza de eferalgan, si nu am mai mers la urgenta DEOARECE EA ERA VIOAIE SE JUCA , RADEA A doua zi am fost la medic si avea putin gatul rosu , pediatra m-a chemat si a doua zi si intradevar facuse infectie la amigdalita stanga, si m-a dat antibiotic.Nu te lasa pe baza ca face de la dinti , mergi la medic

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    enterocolita acuta. de la lapte. pentru ca am intarcat-o si a baut si putin lapte de vaca in rest numai nan. i-a dat tratament furazolidon, hidrasec sicalciu carbonic
    sper sa-i treaca. nu a mai facut deloc febra
    va pup

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    azi de dimineata a fcaut kaka mai tare ca de obicei si care mirosea normal. ca pana acum nu mirosea deloc. am fost cea mai fericita mamica. va pup

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Am trecut si noi prin enteroviroza asta sau ce a fost si vreau sa va spun cum am rezolvat. Miercurea trecuta Mihnea era cam molesit, dupa care a facut diaree - apa. Joi vineri si sambata a iesit de vreo 4-5 ori pe zi, tot apa, si a si vomitat de cateva ori pe zi. I-am dat intai Debridat, smecta, saruri de rehidratare. Vreo doua zile, nici un efect. Am schimbat DEbridatul cu Ercefuryl - tot nici un efect, nici cea mai mica imbunatatire. In afara de diaree si voma, a avut si febra ocazional, cam 38, plus o somnolenta permanenta, a dormit mai tot timpul. Dupa 4 zile de diaree si stare de asta, i-am dat ceai de frunza de afin. A doua zi nu a mai avut absolut nimic. Am luat si eu enteroviroza, duminica am avut o stare nasoala cu somnolenta si frisoane, iar luni am fost varza cu burta, eram lipita de toaleta. Plus stare de greata dar fara sa reusesc sa vomit. Am baut luni seara un pahar de ceai de frunza de afin a doua zi eram reparata total. Si nici Mihnea nu a baut mult, ca nu vroia, cred ca maxim 30-40 ml cu seringa de nurofen i-am dat, si s-a reparat imediat cum nu a reusit nici un medicament.
    Modificata de roxie; 25.08.2011 la 12:09:00.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    afinele fac minuni in astefel de cazuri. eu de fiecare data rezolv problema diereei la fatita mea cu afine. le mananca crude, suc de afine. sunt cam scumpe in supermarket dar daca aveti de unde cumpara rezista f bine si congelate.
    si mai stiu un medicament, eridiarom se numeste,(nu vreau sa-i fac reclama dar din ce am auzit e f bun la diaree) si este facut din concentrat natural de afine. un produs naturist care nu are contraindicatii.
    inca nu l-am incercat fiindca se gaseste cu greu la plafar dar cum il prind cum achizitionez mai mult fiindca persoane cunoscute l-au incercat si e f bun.
    Vara asta am avut noroc,nicio enteroviroza,nicio raceala, nici mie nu-mi vine sa cred...Anul trecut ma saturasem eu de cat orez cu morcov a mancat fetita mea.Imediat se deranja la burtica.
    Multa sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari