Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25

Enterocolite dese

Buna ziua, sunt relativ noua pe acest forum, sunt mamica unui baietel de aproape 2 ani. Am trecut prin multe cu el, anu trecut racea foarte des, a facut si bronsolita am fost internata cu el in spital, din bronsolita a dat in rotavirus etc.. am iesit din spital si iar a tinut-o in raceli, raceala luna si antibioticul, facvea febra mare, dadea in wheezing etc. Din aprilie am ajuns cu el la homeopat nu a mai racit asa des, si cand a racit de fiecare data am reusit sa evitam antibioticul si ia trecut numai cu remedii homeopate...dar asta vara a facut enteroviroza si nu ia mai trecut cu homeopate, nici numai cu hydrasec, probiotic si antitermice , a trebuit sa ii dam sumetrolin, homeopata bineinteles ca ma certat dar nu era sa stau cu el sa faca febra 40 grade, desi poate ca dupa un puseu din asta de febra, s-ar fii potolit, in fine ideea este ca el a mai facut si acuma enterocolita si ia trecut cu homeopate si antitermice toate bune si frmoase pana a inceput sambata (enterocolita facuse marti si deja vineri avea scaunul ,inchegat, toate erau bune si frumoase) sa iasa iar moale si cu un pic cheaguri de sange zic eu, dar nu pot sa imi dau seama cu exactitate, am sunat pediatra (nu homeopata) si mi-a zis sda ii dau antibiotic si sa asteptam rezultatul analizelor (adenovirus si coprocultura).
    Vreau sa ma indrumati ce analize sa ii fac sa vad ce are la burtica ca nu mi se pate normal sa faca asa des enterocolita sau enteroviroza, o sa ii fac analizele pana ii iese ce are dar nu stiu ce analize, si pediatra o sa imi zica ca asa sunt copii etc.
    Eu una nu cred ca asa sunt copii, mentionez ca el inca se mai trezeste noaptea si bea lapte, si cateodata plange necontrolat, cred ca il doare ceva, imi tot spunea ca de la dinti, acuma iau iesit toti dintii, ce motiv ar mai avea? eu cred ca este de la burtica, ma gandecs ca poate are giardia, oxiuri sau mai stiu eu ce denumiri mai au parazitii astia
    Stiu ca prin analiza de coprocultura si coproparazitologic ies mai greu la analize chestiile astea, nu exista vreo analiza de sange care sa o putem face?
    Copilul este vioi, se joaca, mananca bine si cam orice numai sa nu ii repeti mancarea mai mult de 2 zile, e dezvoltat normal.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Daca pediatra o sa iti zica "asa sunt copii" sfatul meu e sa o schimbi. In perioada in care micutul tau are enterocolita incearca sa ii dai lapte fara lactoza si mancarica de regim . Noi pentru diaree folosim suspensie furazolidom si pliculete linex baby si de fiecare data reusim sa trecem cu bine peste aceasta problema .Si ceaiul de menta este foarte bun.Un examen coproparazitologic este necesar.

Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    pai el a luat tratament cu biofloran junior, hydrasec, ceva pt colici si ii trecuse, dar sambata a facut scaun cu mucus cu sange cam moale, desi vineri iesise normal.
    M-am referit ca o sa zica ca asa sunt copii, adica agitati, se trezesc noaptea .. ca plang si de alintati etc, ca o sa isi revina cu somnul ... desi eu cred ca daca alearga toata ziua ar trebui sa doarma neintors.

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2011
    Postari in forum
    281
    Citat Postat de emy2005 Vezi mesajul
    pai el a luat tratament cu biofloran junior, hydrasec, ceva pt colici si ii trecuse, dar sambata a facut scaun cu mucus cu sange cam moale, desi vineri iesise normal.
    M-am referit ca o sa zica ca asa sunt copii, adica agitati, se trezesc noaptea .. ca plang si de alintati etc, ca o sa isi revina cu somnul ... desi eu cred ca daca alearga toata ziua ar trebui sa doarma neintors.
    Buna! Cel mai bine este sa schimbi pediatra. De asemenea, doar un pediatru bun iti poate recomanda ce analize sa ii faci.

Floricica Nou Venita bebellino's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2011
    Postari in forum
    281
    Buna! Cel mai bine este sa schimbi pediatra. De asemenea, doar un pediatru bun iti poate recomanda ce analize sa ii faci.
    In functie de simptomele pe care le are copilul, aceasta te va ghida spre setul de analize necesar.

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    referitor la paraziti incearca sa-i faci antigen giardia(iti iese din prima daca are ceva);m-am confruntat si eu cu enterocolite si ne-a mers f bine cu COLOSTRUM CU PREBIOTICE(este un praf,este mai scumput dar...eu zic ca merita)sanatate!

Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    Ce pediatru bun imi recomandati in Constanta? noi acuma suntem la dr Balasa din spitalu mare, ea ne-a recomandat analiza de adenovirus si coprocultura, si cica la analiza de adenovirus se face si tulpinile de rotavirus desi el a mai facut o data rotavirus. La dna dr Ciobanu am fost si acelasi lucru ne-a spus, ca o sa ii treaca, ca asa sunt copii pana la 3 - 4 ani mai sensibili cu burtica.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Ce pediatru bun imi recomandati in Constanta? noi acuma suntem la dr Balasa din spitalu mare, ea ne-a recomandat analiza de adenovirus si coprocultura, si cica la analiza de adenovirus se face si tulpinile de rotavirus desi el a mai facut o data rotavirus. La dna dr Ciobanu am fost si acelasi lucru ne-a spus, ca o sa ii treaca, ca asa sunt copii pana la 3 - 4 ani mai sensibili cu burtica.
    Intradevar copii sunt mai sensibili ... dar in momentul in care apare scaun cu mucus si sange nu cred ca mai este vorba de un simplu tratament. Mergi la camera de garda a unui spital si asa ii poti face analizele micutului .

Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    pai Dna Balasa lucreaza in spitalul mare din Cta la etajul 8, din pacate altul nu mai este in Cta, inafara d cel de infectioase, acolo cunosc o doctorita o sa ii cer si ei parerea, dar m-am hotarat sa mai merg cu el la Dna pediatru Mihai tot in spitalul mare lucreaza la etajul 9, la etajul 9 sunt cazurile mai grave ... sunt foarte speriata de scaunele acealea de sambata, de atunci nu a mai facut cu sange, ieri chai nu prea a facut si azi a iesit foarte tare, mititelu, cred ca o sa incep sa renunt treptat la regim ca il constipa...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari