Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Enterecolita

Enterocolita este o afectiune a intestinului si este caracterizata prin apariria diareei insotita de febram refuzul mancarii, varsaturi si dureri abdominale.

Enterocolita poate fi bacteriana sau virala in general fiind vorba despre Rotavirus, sau parazitara, aici in cele mai multe cazuri find vorba despre Giardia.

Principalele consecinte negative ale enterocolitei sunt deshidratarea astfel ca este foarte importnat ca cel mic sa fie foarte bine hidratat.

Tratamentul medicamentos poate fi recomandat doar de medic dupa ce a copilul a fost consultat si i s-au facut analizele pentru ca vedea exact ce tip de tratament este adecvat tipului de enterocolita de care sufera.

mischa2000
    Guest
    ai uitat alimentatia de regim.

supe de zarzavat, paine prajita, covrigi, pilaf, sau cereale de orez ... eu recomand de la nestle orez cu roscove, banana, ceai de menta.

a semilovit-o odata si pe fetita mea si am rezolvat-o cu morcov din borcanel si orez cu roscove.

Deasemeni de la prima voma, diaree e bine de administrat saruri de rehidratare.
    Modificata de mischaela2000; 13.10.2010 la 13:35:16.

Floricica Debutanta laurap2010's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2010
    Postari in forum
    843
    si eu am fost fan la inceput orez cu roscoave si cred ca a reactionat foarte bine.Cu asta am rezolvat prima perioada cu diaree(si singura).

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    mischaela2000 multumesc pentru completari

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari