Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

E coli in nas....help

ce anume inseamna? ia iesit rebecai la exudat nazal e coli si doct pediatra a zis ca e normal toti avem asa ceva si nu mi a dat tratam plus ca ia iesit si o anemie fff mare pt asta ne a dat cate ceva....as vrea daca stie cineva ce inseamna aceasta infectie ...

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    nu stie nimeni? ............................................

nicole13
    Guest
    e-coli este o bacterie care se afla in organismul uman,una cu care putem trai bine mersi sau ne poate provoca diverse infectii!

Floricica Senior rally's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Din cate stiu eu, aceasta bacterie nu are ce cauta in nas, ea se gaseste doar in intestine. De exemplu, in cazul ”contaminarii”, ea provoaca infectii urinare, digestive etc...
    Repet, eu spun doar din ce am inteles eu,e parerea mea, nu sunt medic...dar din moment ce a iesit la exudat si ai antibiograma mi se pare ciudat ca nu v-a dat tratament. Cere si o alta parere, totusi.
    Eventual repeta analiza, mie mi s-a intamplat de multe ori sa-mi dea rezultate gresite pe bacteriologie laboratoarele din orasul meu, iar cand repetam la Bucuresti ieseau O.K. analizele.

nicole13
    Guest
    daca dai o cautare pe goagal, doctor te faci...din cate-am citit se gaseste si prin alte locuri decat intestine...

Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Asta asa e, eu am patit-o la o infectie urinara cu bacteria asta, chiar in timpul sarcinii si de atunci mai tin minte cate ceva ca am cautat intr-adevar pe goagal.
    Nu stiu ce sa zic, ca sa fie sigura ar trebui sa mai consulte un medic...

Aha, si mai stiu ca au fost odata niste probleme la o gradinita , cand copiii au avut febra, diaree si varsaturi, iar la analize a rezultat ca fusesera infectati cu E coli din mancarea de la gradinita...personalul nu se spalase pa maini dupa ce fusese la toaleta...bleah! Sigur au fost muulte cazuri de genul asta.
    Modificata de rally; 20.01.2011 la 22:39:50.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    pai analizele au ramas la pediatra din cate am citit si eu e coli da infectii urinare dar ea nu are asa ceva...mi a dat Ciloxan care sunt picaturi oftalmice dar cica sunt bune de pus in nasuc pt e coli ...ea este racita acum are nasul infundat mi a zis sa i pun numai ciloxan atat in nas ...eu i am facut toate analizele deoarece era ff palida si manca numai lapte-are aproape 3 ani ....si suspectam giardia dar nu are in schimb are o anemie fff puternica dar incepem fier haussman dupa ce trece raceala acum ii dau cipcol si complex b vit c si imunorezistan....

Membru inregistrat la
    27.07.2009
    Postari in forum
    2.733
    Buna.
    Imi pare rau ca e bolnavioara mititita!
    E coli da infectii urinare atunci cand e infectat sistemul urinar, iar in nas nu stiu ce poate face, probabil raceli mai dese, sinuzite...habar n-am.
    Eu imi mentin parerea ca ar trebui sa repeti exudatul la alt laborator, iar daca tot iese, sa mergi si la alt pediatru. Asa as face eu.
    Multa sanatate fetitei!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari