Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Dintii intarzie sa apara

baietelului meu i-a aparut primul dinte la 8 luni si 3 sapt.apoi din doua in 2 sapt inca 3.asta cam pina la mijlocului lunii decembrie a lui2010. de atunci nu i-a mai iesit niciunul. poate fi o lipsa de calciu? sau poate de la anemia pe care o are?v-ati mai confruntat cu asa ceva?

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    da si noi am patito.primii 2 dinti iau dat la fix 1 an.apoi restul iau dat toti o data dupa 4 luni.4 masele dupa alte 2 luni.si un canin acum la 2 ani si 3 luni,alaltaieri.asa ca ea saracuta nu are toti dintii ca toti copii.ii lipsesc 3 canini si 4 masele.nu iti face griji.eu iam dat osteocare ca sa ii sparga mai repde.dar iam dat la recomandarea medicului si cand am vazut gingia umflata ca sa sparga mai usor.

mada_lyna
    Guest
    da, pai mi se pare aiurea pt ca nu mesteca mancarea. si deja e maricel . nu pot sa ii dau fructe sa mancance din manuta lui,decat maruntite. si mi se pae aiurea sa digere stomacul bucati mari.

Floricica Nou Venita Villi's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2010
    Postari in forum
    237
    Sau poate ca are un ritm mai lent de dezvoltare ( in ceea ce priveste dantura). La noi, primul dinte a aparut la 1 an si un pic.

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    si noi am zarit primul dintisor ieri 15.04.11 mai exact la 11 luni si o zi , si cel mai inportant este ca nu ne dor , iese fara urlete :))))

Floricica Nou Venita Maria309's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    49
    Copilului meu i-au iesit 6 dinti la 1 an si 4 luni si asa au ramas pana la 1 an si 8 luni! Ii asteptam si pe ceilalti! Am fost si la dentist si la pediatru si mi-a zis sa-i astept linistita! Nu stiu ce pot recomanda altora dar va impartasesc ce fel se intampla la noi!

mada_lyna
    Guest
    Deci nu suntem singurii. Mie mi-e teama sa nu fie vreo lipsa de calciu. Sau datorita presupusului rahitism (neconfirmat). Dar maine vine pediatra si vedem ce zice. Poate intrezareste ea vreun dintisor. . .

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    e mai bine sa iasa mai tarzior...abia nu se cariaza...fetitei mele i-a iesit primul la 6 luni.acum la 1 an si 10 luni avem si 8 maselute 4 jos si 4 sus..si tare ma mai chinui sa.i perii dintisorii ca nu sta ...imi musca periuta.....

mada_lyna
    Guest
    ce haioasa e... al meu nu ma lasa sa ii perii dintii de sus(are 2 jos si 2 sus) decat pe interior. pe exterior nu ma lasa. pe cei 2 de jos, ma lasa.

mada_lyna
    Guest
    a,ne-a dat dr vigantoleten 1000 pt 2 luni si apoi de 500.zice ca ar trebui sa inceapa sa ii iasa. plus iesit afara des,la soare.(cand se arata :)). v-am zis ca este suspect de rahitism(o forma usoara) si din ce a lasat de inteles, asta ar avea ceva legfatura cu dintii.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Si baietelul meu are 11 luni, dar inca nu i-a aparut nici un dintisor. Dar, poate manca bucatele de mancare...cum?? chiar nu stiu....ca le molfaie serios in gurita si mi s-a inecat fff rar.Si noi ii dam osteocare...de vreo cateva zile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari