Ultimele discutii din forum
    eutu
    Guest

Exclamatie Decalotarea folosind creme

Buna mamici :) vroiam sa va cer o parere: a folosit vreo mamica crema mercurialis salbe pt decalotarea copilului si a avut efect? Daca da de cate ori pe zi l-a dat sau cum e recomandat sa se utilizeze.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu am folosi Mercurialis o data pe zi seara dupa baita insa nu prea a avet cine-stie-ce efect. Cat are baietelul tau?

eutu
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Eu am folosi Mercurialis o data pe zi seara dupa baita insa nu prea a avet cine-stie-ce efect. Cat are baietelul tau?
    E destul de mare are 2 ani si 8 luni(am inteles ca are efect dar trebuie foosita mai multe sapt)

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Noi am fost cu Edi la medic prima data la 8-9 luni i-a facut control si ne-a spus sa revenim la un an si 6 luni si daca pana atunci nu reusim sa facem noi decalotarea incet incet dupa baita ii va face "chirurgical". Am revenit la control pe la 1 an si 7-8 luni cand tot nu se decalotase si atunci l-a decalotat medicul, dar nu chirurgical ci a tras put si simplu mai tare si gata. A plans cam o zi doua cand facea pisu pentru ca il ustura si apoi gata.

E deja marisor la aproape 3 ani si cred ca ar fi bine sa mergi cu el sa il vada un chirurg. Daca esti din Bucuresti iti pot recomanda la cine sa mergi.

eutu
    Guest
    nu sunt din buc. pediatrul la care am fost acum 3 sapt a spus sa-i fac la baita :) nu s-a aratat ingrijorata si nu mi-a propus metoda chirurgicala. despre crema am aflat pe forum si am decis s-o cumpar poate ma va ajuta :) din pacate medicul la care a fost inscris in primul an de viata nu mi-a zis cum se face aceasta decalotate si cat de necesara e. a dat de inteles ca trebuie sa-l spal f bine acolo si in rest nimic :(

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cum crezi, sfatul meu ar fi fost sa mergi la un control. Crema nu se gaseste la noi, din cate stiu eu nu se gaseste decat in Germania

eutu
    Guest
    stiu! de acolo o iau! deocamdata nu sunt asa tare speriata. cred ca daca era ceva rau mi-ar fi spus actualul med spec pediatru, este singurul med din cati am avut care l-a consultat de la a la z pe baiat :) pisu face normal nu se plange de nimic...cred ca pe moment e ok. in plus am inceput sa-i fac decalotarea la baita si cred ca e un inceput bun, poate-mi va fi de ajutor si crema :) multumesc frumos pt raspunsurile tale :) sanatate

Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    nedecalotarea duce la infectii. eu nu stiu la ce pediatrii duceti voi copii, dar mie in spital mi-a aratat medicul neonatolog cum trebuie sa-l decalotez. trebuie decalotat si spalat dimineata si seara. daca nu se poate infecta. acolo raman urme de pipi si de sapun.....
    nu va jucati cu asta ca poate face copilul o infectie de mare frumusetea......
    daca nu reusiti voi sa faceti decalotarea duceti-va la medic sa o faca el. o sa doara un pic daca decalotarea se face mai greu, o sa curga chiar un piculet de sange, dar rezolvati problema.....

Floricica Avansata the_pretty_nurse's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2008
    Postari in forum
    1.432
    ...cea ce medicii nostrii practica si indica sunt metode vechi:)...voi credeti ca bunicile si strabunicile noastre...aveau timp pentru asa ceva????...nu prea si totusi,nu cred ca baietii pe care ii cresteau,aveau vreo problema....aceasta decalotare se produce in timp in mod fiziologic,de la sine putere"mama natura" rezolva.....fff rar aceste cazuri necesita interventii chirurgicale....

"Decalotarea la băieței
    joi, 2 septembrie 2010

Grija pentru sănătatea penisului este o parte importantă din îngrijirea baiețelului. Citind unele formuri am observat că există recomandări greșite sau chiar potențial periculoase. Recomandarile internaționale, cele elaborate de instituții respectabile (Academia Americană de Pediatrie) sunt însă extrem de clare. Din păcate, insuficient cunoscute la noi.

Pe scurt, aceste recomandări sunt

1. Prepuțul nu va fi NICIODATĂ retras forțat.
    2. Baia va consta în spălarea zilnică penisului cu apă si săpun, pe exterior, fără a se trage înapoi, FORȚAT, prepuțul. Nu este necesară spălarea sub prepuț la bebeluș și copilul mic.
    3. Decalotarea și spălarea penisului sub prepuț se va face NUMAI atunci când aceasta (decalotarea) se produce in mod natural, de la sine, fără nici un efort.

Prepuțul, pielea care acoperă glandul, nu poate fi retractată la majoritatea nou născuților fiind aderentă de gland. Acest lucru poartă denumirea de fimoză fiziologică, este perfect normal și nu necesită nici un fel de intervenție.

Cu timpul, prepuțul începe sa capete mobilitate fără a fi forțat. În general părinții observa acest lucru după un an. Majoritatea băiețeilor vor pune mâna și se vor juca cu corpul lor, inclusiv cu prepuțul. Acesta este un eveniment normal, care face parte din dezvoltarea fiecărui băiețel. Această joacă dar si apariția, în jur de 2 ani, a erecțiilor nocturne ocazionale facilitează, la majoritatea, desprinderea prepuțului de pe gland, treptat, fără probleme.

Nu este obligatoriu ca penisul băiețelului sa se decaloteze la 2 ani! Aceasta se poate întampla la 1 an, la 6 ani sau chiar mai târziu, în ritmul fiecaruia. La 50% dintre băieței prepuțul va fi retractil deja la 1 an, la 90 % va fi retractil la 4 ani iar la 95% dintre ei până la vârsta de 15 ani, existând cazuri excepționale în care decalotarea se face chiar mai târziu. Pâna la pubertate poate fi acceptabil ca prepuțul să ramână aderent de gland cu condiția ca acest lucru să nu producă neplăceri copilului (durere, infecții, urinare dificilă), caz în care e bine sa consultați un medic.

Pe de altă parte, decalotarea forțată zilnică poate produce fisuri și apoi aderențe la nivelul prepuțului. Astfel crește riscul de fimoză patologică, infecții si durere inutilă.

Atentie!
    Dacă ați decalotat forțat penisul și prepuțul a rămas "blocat" în spatele glandului si nu îl mai puteți readuce în poziția sa normală, aplicați comprese reci local și consultați de urgență un medic!!

Sursă: articol AAP (Academia Americană de Pediatrie)

Publicat de Pediatrul de buzunar la 17:55

Floricica Nou Venita Lorycik60's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    9
    Citat Postat de the_pretty_nurse Vezi mesajul
    ...cea ce medicii nostrii practica si indica sunt metode vechi:)...voi credeti ca bunicile si strabunicile noastre...aveau timp pentru asa ceva????...nu prea si totusi,nu cred ca baietii pe care ii cresteau,aveau vreo problema....aceasta decalotare se produce in timp in mod fiziologic,de la sine putere"mama natura" rezolva.....fff rar aceste cazuri necesita interventii chirurgicale....

"Decalotarea la băieței
    joi, 2 septembrie 2010

Grija pentru sănătatea penisului este o parte importantă din îngrijirea baiețelului. Citind unele formuri am observat că există recomandări greșite sau chiar potențial periculoase. Recomandarile internaționale, cele elaborate de instituții respectabile (Academia Americană de Pediatrie) sunt însă extrem de clare. Din păcate, insuficient cunoscute la noi.

2. Baia va consta în spălarea zilnică penisului cu apă si săpun, pe exterior, fără a se trage înapoi, FORȚAT, prepuțul. Nu este necesară spălarea sub prepuț la bebeluș și copilul mic.
    3. Decalotarea și spălarea penisului sub prepuț se va face NUMAI atunci când aceasta (decalotarea) se produce in mod natural, de la sine, fără nici un efort.

Prepuțul, pielea care acoperă glandul, nu poate fi retractată la majoritatea nou născuților fiind aderentă de gland. Acest lucru poartă denumirea de fimoză fiziologică, este perfect normal și nu necesită nici un fel de intervenție.

Cu timpul, prepuțul începe sa capete mobilitate fără a fi forțat. În general părinții observa acest lucru după un an. Majoritatea băiețeilor vor pune mâna și se vor juca cu corpul lor, inclusiv cu prepuțul. Acesta este un eveniment normal, care face parte din dezvoltarea fiecărui băiețel. Această joacă dar si apariția, în jur de 2 ani, a erecțiilor nocturne ocazionale facilitează, la majoritatea, desprinderea prepuțului de pe gland, treptat, fără probleme.

Nu este obligatoriu ca penisul băiețelului sa se decaloteze la 2 ani! Aceasta se poate întampla la 1 an, la 6 ani sau chiar mai târziu, în ritmul fiecaruia. La 50% dintre băieței prepuțul va fi retractil deja la 1 an, la 90 % va fi retractil la 4 ani iar la 95% dintre ei până la vârsta de 15 ani, existând cazuri excepționale în care decalotarea se face chiar mai târziu. Pâna la pubertate poate fi acceptabil ca prepuțul să ramână aderent de gland cu condiția ca acest lucru să nu producă neplăceri copilului (durere, infecții, urinare dificilă), caz în care e bine sa consultați un medic.

Pe de altă parte, decalotarea forțată zilnică poate produce fisuri și apoi aderențe la nivelul prepuțului. Astfel crește riscul de fimoză patologică, infecții si durere inutilă.

Atentie!
    Dacă ați decalotat forțat penisul și prepuțul a rămas "blocat" în spatele glandului si nu îl mai puteți readuce în poziția sa normală, aplicați comprese reci local și consultați de urgență un medic!!

Nu este adevarat ca sunt foarte rare cazurile de interventie chirurgicala ci foarte des am intalnit aceasta problema.Am multe cunostinte care au fost nevoite sa intervina chirurgical, nu mai zic cat ii usturau pe bietii copilasi dupa interventia chirgicala.
    De ce sa nu previi acest lucru?Chiar trebuie stat asa pana cand lucrurile se rezolva de la sine? Daca doamne fereste face vreo infectie ce faci?
    Am avut o prietena care tot asa nu i-a facut decalotare pe motivul ca trece de la sine si nu este nevoie, si saracu copil facuse o infectie de toata frumusetea si dupa interventie cat s-a chinuit cu bietul copil fiindca il ustura.Asta e un caz insa sunt foarte multe persoane din anturajul meu care au patit-o de asta zic nu va jucati cu sanatatea copilului dvs.

Floricica Debutanta nasturel's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2010
    Postari in forum
    1.156
    Citat Postat de the_pretty_nurse Vezi mesajul

"Decalotarea la băieței
    joi, 2 septembrie 2010

Atentie!

esti chiar atat de sigura ca bunicile noastre nu decalotau penisul baiatului ca sa-l curete?
    eu iti spun ca sunt bunici care o faceau. nu toata lumea continua sa traiasac in lumea a treia. a evoluat si inca mai evolueaza.
    eu nu am vorbit de o decalotare chirurgicala. am vorbit de o decalotare pe care o face mama daca nu de 2 ori pe zi macar o data pe zi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari