Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60

Cum sa sporim imunitatea copiilor?

ce recomandati pentru imunitate la varsta de 3 ani

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu cand avea copilul meu 3 ani (atunci a intrat la gradinita) am incercat Septilin, Imuno Royal Junior si Propolis C Kids. Mari efecte nu am vazut la niciunul din ele drept sa spun..continua sa se imbolnaveasca cam la 2-3 saptamani de mers la gradi. A tinut-o asa in primul an, in vacanta bineinteles nu a avut absolut nimic apoi deja in grupa mijlocie s-a vazut o imbunatatire in sensul ca nu a mai racit la fel de des. Ce am dedus eu e ca de multe ori imunitatea si-o capata singuri la varsta asta, iar daca nu sunt probleme reale de genul imunitate fffoarte scazuta din cauza unei boli sau a tratamentelor indelungate cu antibiotice, poti incerca cu multe sucuri de fructe, cate 2 lingurite de miere pe zi, sirop de catina etc. Eu cel putin asa am procedat si a fost ok, nu am vazut sa-i fie mai bine in perioada in care ii dadeam siropuri cumparate. Sanatate!

sadia
    Guest
    Sunt multe prin farmacii,dar eu zic alimentie buna,sucuri proaspete de fructe,miere....

Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60
    cu septilin si propolis am incercat si eu dar la fel fara niciun rezultat...nu trece luna si noi facem antibiotic, dar in timpul ierni e si m-ai grav din 2 in doua saptamani raceste......multumesc de sfat, sanatate si voua

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Nu este indicat sa sporim imunitate,cel mai bine este sa lasam copilul sa-si creeze imunitate singur,insa daca e foarte bolnavicios si asta ii afecteaza socializarea(mersul la gradi) ii poti da Imunojunior,Sirop de catina,miere cu lamaie si sa nu il infofolesti ))

sadia
    Guest
    Si sa nu uiti ca in primul an de socielizare(chiar si 2),e o continuua raceala.......

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    buna ziua mamici.eu anul trecut de gradi i-am dat sirop de catina+vitamina c cu propolis si i-a mers de minune.i-am dat de 2 ori antibiotic tot anul scolar,grupa mika.ii dadeam in fiecare zi 5ml de sirop de catina si 1-2 pastilute de vitamina c cu propolis.plus cand venea de la gradi neaparat un fruct doua,insistam mult pe kiwi si suc de portocale.anul acesta voi face la fel.acum din toamna ii voi da sirop+vit c,osteocare si vigantol.i-am mai luat cateva pastilute de pikovit 4+ pe care i le voi da ocazional.

Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Noi l-am dat pe Gabriel la cresa de la 1 an si 10luni si pot spune ca abia anul trecut, la gradinita a fost mai ok; dupa 2ani de cresa, in care o sapt statea in colectivitate si 1-2sapt acasa, anul trecut a fost mult mai bine; deci, sunt si eu de parere ca trebuie sa lasam copilul, sa nu il "indopam" cu chestii pentru imunitate, caci imunitatea se formeaza in timp

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Tinctura de propolis fara alcool, cate 8-10, picaturi de 2 ori pe zi. Eu asa ii dau lui Andrei si nu s-a mai atins vreo raceala, enterocolita, rosu in gat, de el de cateva luni bune. Nici urma. iar pentru nasuc, folosesc nazomer cu propolis, care iarasi este excelent in 'fortarea' sistemului imunitar. Nu are nasul infundat, nu tuseste, nu a racit, nu are afte, nu a avut nici urma de enterocolita, toata vara, desi a fost o semi-epidemie de enterocolita in oras.. Si mananca cu mainile murdare uneori, ca deh!, nu sunt mereu pe faza, baga tot felul de prostii in gura, tipa, se agita, 'vorbeste' non-stop si nici o problema!!

Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60
    buna, tinctura de propolis unde o pot gasi, in farmaci?

Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986
    Noua ne-a recomandat dr Isoprinosine 10 zile pe luna

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari