Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567

Idee Cum ne ferim copilul de copiii bolnaviori?

Buna seara,as vrea sa vb despre un subiect mai putin discutat,cel putin eu nu am gasit acest subiect si anume cum ne ferim copilul sa nu ia raceala (virusul) de la ceilalti copii , cu care intra in contact ,chiar si de la adultii.Fetita mea a implinit 2 anisori,ziua ei este pe 1februarie,nu o perioada tocmai buna as zice,i am serbat ziua si una din mamicii si a adus si baietelul care tusea ( de cel putin 10zile)crezand k a luat tratament si ia trecut,l am invitat,bineinteles k tusea si destul de rau. Acum eu ce sa zici m am suparat ca nu trebuia sa il aduca (mama nu le a adus pe cele mici ca una din ele si ea era bolnavioara)dupa nici 1 sau 2 de la petrecere fetita mea a inceput sa ii curga nasul si a 2 a zii dimineatza am auzit parca o usoara tuse,am lasat-o ca am zis k poate mi se pare,seara inainte de culcare am auzit ca tuseste din nou ,am sunat docora si am dus o ,de frica sa nu se inrautateasca si sa ia antibiotic sau sa faca bronsita(ca stiu daca a facut o data ,este cel putin probabil sa fie mai sensibila si sa faca din nou)ia dat niste picaturi si ser fiziologic. intrebarea mea este cum putem sa ii protejam de altfel de mamicii neglijente?nu sunt de acord sa o tin numai in casa ptr ca se plictiseste dar nici la locuri de joaca nu o duc. voi ce parere aveti?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Georgiana, pai din moment ce copilul tau a intrat in contact cu un copil virusat, cel mai probabil se va imbonavi. Daca vrei ca lucrul asta sa nu se intample, o tii izolata. Alta solutie nu prea stiu...
    Eu pe Irini nu o duc niciodata la locurile de joaca inchise, nici iarna si nici vara. Cand vremea e buna si mergem in parc, mai intai "scanez" din priviri copiii care sunt in apropierea noastra, si abia dupa ce m-am asigurat ca nu e vreun copil cu simptome evidente de raceala, ii dau "liber" sa se joace. In schimb, daca e vreun copil bolnavior, o iau pe IRini de acolo si mergem la plimbare...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Important este sa o imunizezi-sa i dai Imuno Royal Junior contine laptisor de matca si propolis,vitamina C si multe fructe si legume...si garantat va fi protejata...cure de cate 3 luni cu 3 luni pauza...sanatate !

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    E normal sa si raceasca, doar si noi racim de cateva ori pe ani si suntem adulti cu sistem imunitar competent. Cand va intra in colectivitate, la gradi sau cresa unde o vei duce, automat va intra in contact cu ceilalti copii si se va si imbolnavi.
    Eu nu m-am ferit in parc nici de copii cu muci, nici de copii care tusesc, am fost si in vizita la copii cu simptome de genul, sau au venit ei la noi si pot sa iti zic ca nu de fiecare data copilul meu a racit. Eu daca ii curge putin nasul si eventual tuseste putin si usor nici nu consider ca e raceala. Febra daca nu face 39 oricum nu-i dau nimic. Si pana acum a fost bolnava de 2 ori, o data a luat cat am stat la coada la un control de rutina la dr. de familie... deci na...
    Eu sunt adepta un stil de viata normal, adica e normal ca copilul sa se vada cu alti copii, sa iasa din casa. Nu e normal sa il las pe alt copil care e evident f bolnav sa tuseasca pe copilul meu, asta da, dar cat timp are niste simpli muci si mai tuseste acolo un pic nu mi se pare nush ce pericol. Daca e sa ai un copil sensibil, tot sensibil ramane, si cand aerisesti intra virusul in casa si tot se imbolnaveste, si din punctul meu de vedere cu cat tii o protectie mai ridicata, adica ai grija sa nu fie niciodata curent, sa fie tot timpul imbracat bine, etc.. cu atat imunitatea copilului este mai putin solicitata si se dezvolta mai putin, deci sensibilitatea lui pentru boli creste.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Eu cred k noi mamiciile ar trebui sa respectam ceilalti copii atunci cand ai nostri au simptome de raceala.daca vrea sa il cocoloseasca si sa il fereasca de copiii cu simptome de raceala este treaba fiecaruia.Unele mame sunt mai grijuli ,altele sunt mai relaxate. Nu este un copil bolnavicios ,prima data mi a racit la `19luni si pe urma la 22 de luni.acum are varta de 2 ani , faptul ca fetita mea a avut ziua de nastere si am invitat anumite persoane ,am facut-o crezand k sunt mai responsabile,ca fapt k mama mea nu le a adus pe surorile mele de 5ani si cea de `1an jumate,tot ptr ca, cea mica sa facut bine si cea mare era bolnavioara. Sa o izolez sa stea in casa, nu imi surade ideea.cel mai probabil o sa incercam sa numai mergem in vizite unde ne am putea intalni intamplator cu copii.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Cu riscul de a parea o mama neglijenta,nu sunt de acord cu izolarea copilului.Nu sunt o inconstienta,nu mi-as lasa copilul sa stea langa un copilas gripat sau un adult,dar nici nu fac un capat de lume daca unui copilas din jurul ei ii curge nasucul sau tuseste.Fata mea a fost racita usor cam de trei ori,iar antibiotic a luat o singura data pentru otita si are aproape 4 ani.Nu o infofolesc,am iesit si pe ploaie si pe vant(nu furtuna,bineinteles).
    Singura solutie pentru problema Georgianei este izolarea,dupa cum spunea cineva mai sus.Ma intreb totusi ce vei face cand va merge la gradinita sau la scoala?Poate contacta un virus si de la un copil aparent sanatos,nu neaparat de la cei cu muci la nas.

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Imunitatea copilasilor isi spune cuvantul in aceste momente. Nu putem tine copii izolati . Fetita mea are 4 anisori si a intrat in contact direct cu nepotica mea care era racita destul de rau , inevitabil sa produs momentul si nu a racit.

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu o scot pe Anto si la spatiul de joaca la mall si nu mi a racit pana acum...azi dim am observat ca ii curge nasucul si are ploapele rosii...a baut ala mic al lui nasa apa din sticla ei si cred ca era racit ca si lui ii curgea nasul...dar e copil,ce era sa fac sa zic ca nu ii dau din apa Antoniei.Daca nu imi face febra mare si nu tuseste eu nu ma panichez,am mai avut reprize in care i a curs nasucul si nu am avut alte probleme sau complicatii.Antibiotic i am dat o singura data,dar regret si acum.

mada_lyna
    Guest
    eu sunt de parerea ferma ca, atunci cand ai copilul bolnav,din respect pt ceilalti, nu ti-l duci printre alti copii.evident, ca nu face toata lumea asa,ca atare,dak eu- ca si mama -vad un copilas bolnav,plec de linga el. dar dak zici ca a venit invitat la ziua ei...nu stiu,mie imi pare lipsa de respect pt sanatatea fetitei tale si a celorlati copilasi. eu una i-as fi spus.
    si noi ne-am sarbatorit ziua acum,pe 4.tot 2 ani,dar mamicile prietenilor fiului meu,sunt responsabile. asta am concluzionat in timp. tocmai de aceea nu a fost nevoie sa le spun eu ca ar fi bine sa vina dak e copilul ok. ma bazez pe bunul lor simt.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    noi suntem in "carantina" de la inceputul lui ianuarie......fetita a luat varicela de la gradi in ultimele zile inainte de vacanta......simptomele apar dupa 14 zile asa ca abia in primele zile ale lui ianuarie au aparut primele buite......fratiorul frecventeaza caminul asa ca am fost obligata sa il tin si pe el in casa din mai multe motive.Am anuntat toti parintii copiilor cu cre a intrat in contact fiicamea inainte de eruptie, perioada foarte contagioasa....si ne-am izolat........la 20 zile de cand au aparut bubitele fetei i-au iesit si baietelului........si chiar dacala 7 zile dupa eruptie ei nu mai sunt contagiosi pediatrul mi-a sugerat sa il mai tin o saptamana acasa pentru "gura lumii".....in aceasta ultima saptamana fata a frecventat timp de 4 zile gradinita si a luat virusul gripal......care clar ca l-a luat si fratiorul.....acum sunt aproape vindecati DAR nu va putetiimagina ce inseamna 40 zile izolati......
    Momentan sunt inchise scolile,gradinitele si caminul din cauza zapezii dar o data deschise vom intra din nou in rutina.....dar de izolat doar in cazuri extrem de speciale.....

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    eu sunt de parerea ferma ca, atunci cand ai copilul bolnav,din respect pt ceilalti, nu ti-l duci printre alti copii.evident, ca nu face toata lumea asa,ca atare,dak eu- ca si mama -vad un copilas bolnav,plec de linga el. dar dak zici ca a venit invitat la ziua ei...nu stiu,mie imi pare lipsa de respect pt sanatatea fetitei tale si a celorlati copilasi. eu una i-as fi spus.
    si noi ne-am sarbatorit ziua acum,pe 4.tot 2 ani,dar mamicile prietenilor fiului meu,sunt responsabile. asta am concluzionat in timp. tocmai de aceea nu a fost nevoie sa le spun eu ca ar fi bine sa vina dak e copilul ok. ma bazez pe bunul lor simt.
    Eu sunt de aceeasi parere cu tine Mada.Din respect ptr ceilalati incerci sa ii protejezi pe cei din jurul tau. cat despre aniversarea fetitei mele o sa stiu sigur pe cine voi invita ,ptr ca este iarna o sa fim cat mai putine persoane. Nu am de gand sa ii spun respectivei mamicii nimic desi doctora mi a zis k ar treb "sa ii bat obrazul",pur si simplu este taiata de pe lista si nu sunt singura care este de parere,ptr ca nesimtirea este crunta in urma cu 2zile sa dus si la nasii de cununie care au si ei o fetita de 5ani si cand la vazut ca abea mai respira de la mucisorii si cum tuseste ia zis de la obraz ;) ce pot sa zic decat BV EI.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari