Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cu ce le administrati bebeilor medicamentele sau siropurile?

Nimanui nu ii place sa ia medicamante si cu atat mai putin copiilor, norocul nostru si al lor este ca acum majoritatea medicamentelor au tot felul de arome si sunt mai usor acceptate de copii.

Eu medicamentele i le-am dat mereu lui Edi cu lingurita cele pe care stiam ca sunt ok la gust si le accepta, sau i le puneam intr-un biberon cu lapte. Nu a primit niciodata medicamentele cu seringa de la Nurofen pe care o recomanda multe mamici. I-am cumparat chiar si un biberon pentru medicamente de la Primii Pasi insa cum il vede fuge pentru ca stie ca ii pun medicamentele acolo asa ca am revenit la biberonul mic cu putin lapte.

Voi cu ce le administrati bebeilor medicamentele sau siropurile?

Floricica Nou Venita Maria309's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    49
    Siropurile gen Panadol, Eurospal il fac pe baietelul meu sa vomite instant.... i le "ascund" in lapte, ceai, compot....fierul il "detecteaza" in lichide si i-l "plasez" in mancarica iar vitamina c in pireurile de fructe! Iar vigantolul n-am reusit in veci sa i-l administrez cu sticluta (picatura cu picatura) pt ca nu sta nici o secunda ci cu pipeta! alte mamici am auzit ca utilizeaza seringa! cate bordeie atatea obiceie!

narcysa
    Guest
    Cand era bebe, ii administram Adei siropel in ceiut, laptic, sau suculet. Mi-aduc aminte si-acum ce se stramba la ele.

Floricica Nou Venita andrea81's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2010
    Postari in forum
    7
    Rares le ia fara probleme.Pun siropul in seringa, seringa in coltul gurii cat mai in spate si apas -GATA!Fara plansete sau altceva.Ca recompensa il las sa se joace cu o alta seringa de rezerva :) dupa ce a luat medicamentul.

nicole13
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Nimanui nu ii place sa ia medicamante si cu atat mai putin copiilor, norocul nostru si al lor este ca acum majoritatea medicamentelor au tot felul de arome si sunt mai usor acceptate de copii.

Eu medicamentele i le-am dat mereu lui Edi cu lingurita cele pe care stiam ca sunt ok la gust si le accepta, sau i le puneam intr-un biberon cu lapte. Nu a primit niciodata medicamentele cu seringa de la Nurofen pe care o recomanda multe mamici. I-am cumparat chiar si un biberon pentru medicamente de la Primii Pasi insa cum il vede fuge pentru ca stie ca ii pun medicamentele acolo asa ca am revenit la biberonul mic cu putin lapte.

Voi cu ce le administrati bebeilor medicamentele sau siropurile?
    tocmai cu seringa de la nurofen,n-am inteles de ce nu e ok?mie mi se pare foarte utila!

Floricica Debutanta ema_mami_printese's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.09.2006
    Postari in forum
    810
    O sa radeti dar fetele mele, adora majoritatea medicamentelor...siropelele sunt dulci, aromate cu tot felul de gusturi, asa ca luam medicamente cu ce avem la indemana, lingurita dozatore, capacel dozator, seringa...nu conteaza sirop sa fie!

Daca s-ar putea ar mai cere o portie...uf!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    I-am dat cu seringa de la nurofen si mi-a vomat in jet tot medicamentul plus tot ce mancase cu greu pana atunci asa ca am ramas momentan la varianta in care scot cu seringa de Nurofen medicamentul dozat si in fata lui ii pun din seringa in lingurita. Vad ca merge sa vede cat tine :)

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu lu bebe nu-i dau decat cu seringa, dar nu tot odata ci putin cate putin....pana acum mi-a luat toate siropelele fara probleme...ai grija cu ce amesteci unele medicamente...unele nu merg deloc cu laptic:) de obicei i le dau pe alea mai gretoase ori inainte de masa , ori la o ora dupa masa ca sa nu vomite

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    acu Maria ia capsule si ma pune sa i le pisez si sa le amestec cu ceai...asa ca bebe e fericit ca are siropele...
    Maria zice ca sunt oribile si o cred dar nu le poate inghiti si siropelele sunt slabe pentru ea....
    voi care aveti copii mai mari cum a ti facut????imi e mila de ea dar nu am ce face

cristina elena
    Guest
    Citat Postat de ema peregi Vezi mesajul
    O sa radeti dar fetele mele, adora majoritatea medicamentelor...siropelele sunt dulci, aromate cu tot felul de gusturi, asa ca luam medicamente cu ce avem la indemana, lingurita dozatore, capacel dozator, seringa...nu conteaza sirop sa fie!

Daca s-ar putea ar mai cere o portie...uf!
    Or fi ceva neamuri fetele tale cu fata mea?!
    A mea se duce si ia supliment daca nu-s atenta
    Seringa-i la putere, pe mine nu ma lasa, e drept ca-s mai marisori. Eu doar le pun 'doza' din sticluta. Restul fac ei.
    Daca-i mai amar siropelul (la medicamente folosim lingura-le dizolv pastiluta in ceai) avem la indemana cana cu ceai/suc. Un lichid dulce ca sa inghita imediat si sa nu simta amareala.

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu tot cu siringa de nurofen ii dau medicamentele. Le acceptaa fara probleme.

A avut perioade cand protesta, dar acum le ia ca stie ca il laud dup-aia si il las sa duca el siringa la chiuveta si s-o puna in ea. E mandru foc ca face ceva asa de important

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari