Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Anne_Mary63's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241

Convulsie febrila

Luni noaptea fiul meu a facut convulsie febrila drept pentru care am fost nevoiti sa ne internam in spital.Convulsia febrila la el s-a manifestat astfel: a avut temperatura peste 40 si s-a invinetit la fata si nu mai putea efectiv sa respire.Intrebarea mea ar fi(in special pentru mamicile care deja a trecut prin asta): Convulsia febrila mai poate aparea din nou?Acuma sunt nevoita sa ii dau tratament timenol, parca asa se numeste medicamentul destul de mult timp, fiindca mai am un caz in familie.
    Modificata de Anne_Mary63; 15.02.2012 la 10:52:34.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Of, imi pare tare rau ca ati trecut prin asta! Cum se simte acum Andrei?
    Si nu i-a scazut cu nimic inainte sa faca peste 40?
    Modificata de nicoleee; 15.02.2012 la 11:00:15. Motiv: completare

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Anne imi pare foarte ca ati trecut prin aceasta situatie. Sper ca baietelul sa fie bine. Multumesc lui Dumnezeu nu am trecut prin asa ceva si sper sa nu trec niciodata , Denisa a avut frisoane si sincer m-am speriat foarte rau , nu stiu cum as fi reactionat daca facea convulsii. Daca ati fost la spital si aveti tratament nu cred ca o sa se mai repete. Sanatate multa baietelului !!! aici poti citi mai multe despre convulsii Convulsiile febrile la copil

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de nicoleee Vezi mesajul
    Of, imi pare tare rau ca ati trecut prin asta! Cum se simte acum Andrei?
    Si nu i-a scazut cu nimic inainte sa faca peste 40?
    Nu, pur si simplu a facut peste 40 si a trebuit sa fie internat in spital, mai ales ca nu mai putea sa respire si era vanat tot, iti dai seama.Diseara la 7 ma duc iar la spital ca am facut schimb cu soacra mea.Maine ne externeaza daca totul e bine.Acuma slava Domnului e bine desi in afara de convulsie mai are si pneumonie interstitiala si faringo-amigdalita.Acuma e mai bine se joaca dar saracutu plange ca vrea acasa, doctorita de la neuropsihiatre mi-a dat tratament insa nu mai vreau sa mai trec prin asta.Mersi mult nicole de incurajare

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul
    Anne imi pare foarte ca ati trecut prin aceasta situatie. Sper ca baietelul sa fie bine. Multumesc lui Dumnezeu nu am trecut prin asa ceva si sper sa nu trec niciodata , Denisa a avut frisoane si sincer m-am speriat foarte rau , nu stiu cum as fi reactionat daca facea convulsii. Daca ati fost la spital si aveti tratament nu cred ca o sa se mai repete. Sanatate multa baietelului !!! aici poti citi mai multe despre convulsii Convulsiile febrile la copil
    Multumesc Ilorikiss.....acuma e bine insa vrea acasa si plange dupa fiecare injectie chiar daca are branula....

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Noi nu am facut convulsie(doamne fereste de asa ceva) insa de la o doza mai mare de ventolin la aerosoli(medicul a calculat doza dupa varsta nu dupa kg fetitei si ea este mai slabuta) a inceput sa tremure si s-a invinetit usor in zona guritei.M-am speriat ingrozitor si ne-am internat in spital.Febra a fost de 38.4 deci nu atat de mare sa puna problema unei convulsii....insa cand m-am externat medicul de fam mi-a facut reteta pt fenobarbital sa am in casa pt cazuri f urgente.Nu i-am dat niciodata fenobarbital dar mi-a zis ca ajuta in evitarea convulsiilor la febra mare,40+.
    Vorbeste cu medicul,vezi ce parere are si daca iti recomanda acest medicament la urgente de genul asta.
    Si fratele meu a facu convulsie cand era mic si din ce mi-a povestit mama, primul lucru tot fenobarbital i-au administrat, impachetari...asta pana sa ajunga cu el la spital. Totul s-a terminat cu bine...sper sa nu mai treceti niciodata prin asa ceva. Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de angel24 Vezi mesajul
    Noi nu am facut convulsie(doamne fereste de asa ceva) insa de la o doza mai mare de ventolin la aerosoli(medicul a calculat doza dupa varsta nu dupa kg fetitei si ea este mai slabuta) a inceput sa tremure si s-a invinetit usor in zona guritei.M-am speriat ingrozitor si ne-am internat in spital.Febra a fost de 38.4 deci nu atat de mare sa puna problema unei convulsii....insa cand m-am externat medicul de fam mi-a facut reteta pt fenobarbital sa am in casa pt cazuri f urgente.Nu i-am dat niciodata fenobarbital dar mi-a zis ca ajuta in evitarea convulsiilor la febra mare,40+.
    Vorbeste cu medicul,vezi ce parere are si daca iti recomanda acest medicament la urgente de genul asta.
    Si fratele meu a facu convulsie cand era mic si din ce mi-a povestit mama, primul lucru tot fenobarbital i-au administrat, impachetari...asta pana sa ajunga cu el la spital. Totul s-a terminat cu bine...sper sa nu mai treceti niciodata prin asa ceva. Multa sanatate.
    Multumesc ANgel din suflet...si eu sper la fel, lui i-a dat un siropel sa ia, insa nu mai vreau sa mai trecem prin asa ceva niciodata si nici nu doresc cuiva sa treaca prin asa ceva.

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Va multumesc fetelor pentru incurajari si pentru sfaturi.Eu vroiam sa stiu ce alte medicamente ar trebui sa mai am in casa si daca mai poate face convulsie.

Floricica Avansata mire.t's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.765
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Luni noaptea fiul meu a facut convulsie febrila drept pentru care am fost nevoiti sa ne internam in spital.Convulsia febrila la el s-a manifestat astfel: a avut temperatura peste 40 si s-a invinetit la fata si nu mai putea efectiv sa respire.Intrebarea mea ar fi(in special pentru mamicile care deja a trecut prin asta): Convulsia febrila mai poate aparea din nou?Acuma sunt nevoita sa ii dau tratament timenol, parca asa se numeste medicamentul destul de mult timp, fiindca mai am un caz in familie.
    Off,imi pare rau! :(
    Convulsie acum daca e pe tratament n-ar trebui sa mai faca. Daca nici febra nu mai face.Eu asa zic.Sanatate multa!
    Aveti grija de voi!

Membru inregistrat la
    19.07.2011
    Postari in forum
    241
    Citat Postat de mire.t Vezi mesajul
    Off,imi pare rau! :(
    Convulsie acum daca e pe tratament n-ar trebui sa mai faca. Daca nici febra nu mai face.Eu asa zic.Sanatate multa!
    Aveti grija de voi!
    Multumesc mire, chiar ma simt groaznic da asta e, bine ca macar acuma nu mai face febra.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Citat Postat de Anne_Mary63 Vezi mesajul
    Nu, pur si simplu a facut peste 40 si a trebuit sa fie internat in spital, mai ales ca nu mai putea sa respire si era vanat tot, iti dai seama.Diseara la 7 ma duc iar la spital ca am facut schimb cu soacra mea.Maine ne externeaza daca totul e bine.Acuma slava Domnului e bine desi in afara de convulsie mai are si pneumonie interstitiala si faringo-amigdalita.Acuma e mai bine se joaca dar saracutu plange ca vrea acasa, doctorita de la neuropsihiatre mi-a dat tratament insa nu mai vreau sa mai trec prin asta.Mersi mult nicole de incurajare
    Sanatate multa! Aveti grija de voi!
    Si stai linistita, daca-i sub supraveghere medicala n-ai de ce sa-ti faci griji!
    Modificata de nicoleee; 15.02.2012 la 11:51:24. Motiv: completare

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari