Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166

Constipatie la copil 1-3 ani

buna fetelor!!!!!fetitza mea miha de vru-o doua saptamani nu poate sa iasa afara este fff constipata.iese doar cu ajutorul supozitorului cu glicerina si aunci ff greu,ne chinuim aproape 2 ore pana face(cu planset,urlete si crampe)am incercat cu iaurt cu compot de prune ,supica acrita cu bors,mere,branzica sucuri de portocala degeaba......stie cineva cu ce as mai putea sa o ajut??acum saracuta nu a mai facut caca de marti dimineata ,azi a durut-o burtica rau i-am bagat un supozitor si tot nu a facut.am fost cu ea la medic si mi-a zis sa ii dau debridat de 2-3 ori pe zi si 1 pliculet de biotics.sa speram ca poate s-o regla si ea la stomacel ca e un chin pt ea.cand o vad cum se vaieta si cum plange imi vine sa plang si eu.
    voi v-ati confruntat cu problemele astea?

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Da si a fost cat pe ce sa ajung cu el la spital, dar am avut acelasi tratament pe care il dai si tu. Si-a revenit dar mai are astfel de episoade. Sanatate multa

mada_lyna
    Guest
    asa o constipatie,insotita de tipete si dureri nu a avut baietelul meu.dar a avut si el o perioada ,pe la 7 luni,cand se constipa. dr pediatru ne-a recomandat calcarea carbonica 15 ch(homeopate) si s-a reglat. dar oricum,da-i fetitei dimineata la micul dejun fructe. eu asta ii dau zilnic,chiar dak e maricel.poti sa i dai piure amestecat cu cereale,,biscuiti ,banane cu iaurt si biscuiti, mango cu biscuiti ,iaurt cu cereale. dupa micul dejun fi-miu iese imediat afara. la prinz mancare gatita,seara iaurt cu ceva.ceva gustari printre ele. dar oricum:nicio zi fara fructe caci se vede imediat,Nu iese afara in ziua aia. asta merge la noi. sanatate!

Floricica Nou Venita ancatavi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2009
    Postari in forum
    166
    asa am facut si noi nici o si fara fructe si iaurt dar tot s-a constipat .

sma
    sma este offline.
    Floricica Nou Venita sma's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2010
    Postari in forum
    32
    Buna! eu am o prietena care a patit la fel cu fetita . a incercat mai multe tratamente, era bine pe moment si dupa ce termina tratamentul se constipa iar. acum i-a schimbat laptele praf si e mai bine.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anca, imi pare rau ca treceti prin asa ceva.
    Si IRini a avut o perioada in care se constipa asta vara, dar la ea era din cauza ca trebuia sa ne acomodam cu olita si refuza sa faca. Abtinandu-se de cateva ori, a reusit sa se constipe. Chiar daca dupa aceea ii puneam pampers, ii era frica sa mai faca ceva, asa ca vreo 2 saptamani ne-a chinuit si noi... tot asa:plansete, tipete, crampe. In cele din urma s-a relaxat si a trecut de la sine.

Fructele proaspete sunt foarte importante in alimentatia copiilor. Da-i pere si kiwi. Cred ca o vor ajuta.
    NU ii mai da o perioada morcov fiert, orez, paste fainoase si nici mere si banane.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    fetita mea e constipata de cand o am,desi face zilnic,cand face cad in olita numai bolovani.dar face mai bine de pe la 1 an de cand ii dau la micul dejun in fiecare zi jumate de mar,un kiwi,si o juma de banana pasate ca la bebelusi.si in ziua de azi ii fac la fel,chiar daca restul zilei papa ea mere sau alte fructe,astea deja au devenit o regula sa le pape,ii si plac.si o mai ajuta ceaiul de musetel,dar nu prea poti sa il dai nici ala zilnic ca devine toxic.

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de ancatavi Vezi mesajul
    buna fetelor!!!!!fetitza mea miha de vru-o doua saptamani nu poate sa iasa afara este fff constipata.iese doar cu ajutorul supozitorului cu glicerina si aunci ff greu,ne chinuim aproape 2 ore pana face(cu planset,urlete si crampe)am incercat cu iaurt cu compot de prune ,supica acrita cu bors,mere,branzica sucuri de portocala degeaba......stie cineva cu ce as mai putea sa o ajut??acum saracuta nu a mai facut caca de marti dimineata ,azi a durut-o burtica rau i-am bagat un supozitor si tot nu a facut.am fost cu ea la medic si mi-a zis sa ii dau debridat de 2-3 ori pe zi si 1 pliculet de biotics.sa speram ca poate s-o regla si ea la stomacel ca e un chin pt ea.cand o vad cum se vaieta si cum plange imi vine sa plang si eu.
    voi v-ati confruntat cu problemele astea?
    gasesti la plafar un sirop pe baza de plante.....LAXOFORT......il dai pt cateva zile si o sa isi revina ......fata mea a fost constipata de la 2 luni...pana la aproape 2 ani....cu siropul asta am remediat cat de cat situatia......ea fiind predispusa la constipatie.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    foarte importante sunt fibrele din alimentatia copilului in reglarea tranzitului intestinal. noi am trecut prin asta pe la 7-8 luni si de atunci nu am mai avut nicio problema pentru ca am adoptat niste obiceiuri alimentare care sa o ajute. merele nu ajuta, din pacate. ajuta mult cerealele, fructele uscate (prune, stafide, smochine), perele, mandarina (mai mult decat portocala), ananasul proaspat, sucul proaspat de sfecla rosie (unul dintre cele mai bune), sucul de struguri. cea mai importanta este masa de dimineata, care ar trebui sa contina cereale si fructe, nu doar pe perioada in care apare un episod de constipatie, ci intotdeauna. de asemena, consumul de lichide si miscarea ajuta mult. sper sa fie bine fetita!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Incearca si cu ceaiul Alinan Baby Drink...e ingrozitor stiu si noi am patit la fel de la vreo6saptamani pana la 5luni...la 5luni cand am inceput diversificarea si a dat drumul....si noua ne a dat la vremea aia pediatrul Debridat si Eubiotic dar si ceaiul asta Alinan Baby Drink.

Floricica Senior ghiny's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2010
    Postari in forum
    4.040
    mai multe informatii gasesti chiar aici:Ingrijirea sugarului suferind de constipatie | Copilul.ro

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari