Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Damaris Eliana's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2011
    Postari in forum
    4

Nelamurit Constipatie

Am o fetiț de 2ani 3luni. Cam de aproape 3 luni continua sa fie constipata are dureri de burta nu poate iesi...iese la 4-5 zile cu Dulcopic.am incercat si alte medicamente din Spania dar nu prea dau roade si nu vreau sa o invat cu medicamente.... sr chinuie enorm cand trebuie s iese la treaba mare..ajutati ma ce pot sa fsc.ce este cel mai bun medicament?mananca sanatos multe fructe.legume supe ...nu știu ce sa mai fac

Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508
    Buna, m-am confruntat si eu cu problema aceasta si am gasit pe internet la un moment dat reteta de mai jos, pe care am pus-o in aplicare. Din pacate fetitele mele nu au vrut sa manance amestecul creat, insa am reusit sa le fac sa inghita cateva lingurite si pot sa spun ca si-au facut efectul. La noi nu a fost o constipatie cronica deci nu le-am dat decat o zi sau doua, cred ca daca incerci sa dai mai multe zile la rand isi va crea un reflex.

Reteta constipatie a dr Laza
    4 prune uscate
    2 lingurite de tarate macinate pana devin faina
    2 lingurite seminte de in intregi
    Toate de mai sus se pun la inmuiat in 1/2 cana apa, de dimineata pana seara.
    Seara le puneti la blender pana devin nectar. Il serviti ca atare, e f consistent. Cresteti cantitatea de lichide, fibre (conopida,broccoli,varza, praz,spanac , prune mere,pere,piersici etc), folositi cereale integrale,EVITATI orez,banane,dulciuri si excesul de lapte.
    Oricum regimul trebuie tinut cu strictete, iar tratamentul e indelungat, efectul se poate instala mai lent. Educati reflexul de defecatie- in fiecare zi propuneti olita la aceeasi ora."

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari