Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777

Ce poate insemna un ganglion inghinal?

Buna ziua,fetita mea in varsta de 4 ani a contactat saptamana trecuta `varicela`,ieri seara facandu-i un dus,fata plangand am constantat un ganglion inghinal/dreapta,maricel de dimensiunea unei monede de 50 bani,dupa ce am scos-o din baie fata nu a mai plans si nici ganglionul nu a mai fost vizibil,speriata de acel ganglion am ineceput sa palpez fata si in cap,acolo am observat 2 ganglioni occipital...ceea ce ma face sa cred ca nu a avut varicela si rubeola...pe mine ma ingrijoreaza acel ganglion inghinal care a aparut cand ea plangea...Ce poate fi?

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Ganglionii inflamati sunt semnul unei infectii din organism, de obicei in zona apropiata acelor ganglioni. Cel mai bine ar fi sa intrebi un medic.

sadia
    Guest
    Mergi la medic.......mononucleoza uneori se poate manifesta asa.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si eu am ganglioni in zona occipitala. Si copiii mei la fel. Nu-i problema.
    La fel am si in zona inghinala, acolo unde se pliaza piciorul. Nu inseamna nimic...
    Cel mai bine e sa mergi cu fetita la medic, el stie sa te lamureasca cel mai bine.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Si noi avem inflamati ganglionii...si cei occipitali si inghinal stanga dreapta, de marimea unui bob de piper. A avut o viroza puternica acum vreo luna....Ieri am ajuns la pediatru si mi-a spus ca nu sunt motiv de ingrijorare in prima faza, mai ales ca a avut acea viroza... dar sa-i urmaresc si daca mi se pare ca nu cedeaza, putem face o ecografie si niste investigatii suplimentare.
    Cei inghinali la noi sunt si intr-o zona unde am vazut ca il freaca scutecul....

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Ganglionul respectiv este de la infectie in corp atata timp cat a facut varicela este clar ca il v-a mai avea cateva sapt/luni se retrag ff greu..fata mea are de 1 an la ceafa de la amigdalite repetate..insa trebuie urmarit daca se mareste,devine mobil..etc atunci ar trebuii sa o vada un medic infectionist...sanatate.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari