Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60

Nelamurit Ce parere aveti despre vaccinuri?

buna seara mamici, s-a tot vb pe la tv despre vaccinuri si unele cazuri in care copii au avut de suferit in urma lor. voi ce parere aveti? ati facut toate vaccinurile copilor vostri?

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu i-am facut toate vaccinurile bobului meu, dar a avut ceva reactii la ROR. Diaree, febra, agitatie, flegmon, in fine.. Dar s-a rezolvat. Insa apreciez ca este rezistent la infectii, raceli. A avut si vreo 2 panaritii si s-au rezolvat cu curatare din partea mea si tinctura de propolis aplicata pe rana. A avut si niste rani deschise de la scarpinat niste cosulete provocate de ciupituri de tantar si s-au rezolvat si alea, fara prea multe zbateri. Cel mai rau a fost cu o aftoza urata rau, localizata in gat, din cauza tuturor porcariilor bagate in gura (papuci, sandale, ghete, tampenii de pe jos, cand nu eram noi atenti). S-a rezolvat si asta cu glicerin aboraxata cu stamicin, fara alt antibiotic. Momentan, nu ii lipseste tinctura de propolis fara alcool, dimineata si seara.
    Ideea este ca vaccinurile vad ca i-au oferit o rezistenta buna, are o imunitate bine formata. NU tu infectii grave, nu tu raceli serioase, nici enterocolite, lucrurile merg bine. Deci eu sunt pro vaccinare. Macar cele din lista obligatorie.
    Modificata de dalicris; 01.11.2013 la 09:00:47.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    Eu nu am facut fetitei mele decat cele 2 vaccinuri care se fac in spital pana te externeaza si pana acum nu am avut nici un fel de problema cu ea, decat un rosu in gat la varsta de un an care l-am tratat cu tantum verde si nurofen.Fetita are un an si 4 luni.Nu a luat deloc antibiotic pana acum si slava Domnului e bine.Acum sunt insarcinata cu al doilea bebe si nu le voi face nici macar pe alea 2.Voi refuza vaccinurile.Consider ca fiecare parinte face cum stie ca e mai bine pt copilul lui si cum ii dicteaza inima.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Eu i-am facut toate vaccinurile bobului meu, dar a avut ceva reactii la ROR. Diaree, febra, agitatie, flegmon, in fine.. Dar s-a rezolvat. Insa apreciez ca este rezistent la infectii, raceli. A avut si vreo 2 panaritii si s-au rezolvat cu curatare din partea mea si tinctura de propolis aplicata pe rana. A avut si niste rani deschise de la scarpinat niste cosulete provocate de ciupituri de tantar si s-au rezolvat si alea, fara prea multe zbateri. Cel mai rau a fost cu o aftoza urata rau, localizata in gat, din cauza tuturor porcariilor bagate in gura (papuci, sandale, ghete, tampenii de pe jos, cand nu eram noi atenti). S-a rezolvat si asta cu glicerin aboraxata cu stamicin, fara alt antibiotic. Momentan, nu ii lipseste tinctura de propolis fara alcool, dimineata si seara.
    Ideea este ca vaccinurile vad ca i-au oferit o rezistenta buna, are o imunitate bine formata. NU tu infectii grave, nu tu raceli serioase, nici enterocolite, lucrurile merg bine. Deci eu sunt pro vaccinare. Macar cele din lista obligatorie.
    Eu nu inteleg la ce vaccinuri va referiti!!!
    Adica exista in schema vreun vaccin impotriva "racelilor serioase" sau "enterocolitelor"???!
    Ce treaba are o raceala, o viroza sau o enterocolita cu vaccinul impotriva difteriei, a tetanosului sau a hepatitei b, de exemplu?

Si Irini a mea e sanatoasa tun, fara prea multe viroze la activ si cu un sistem imunitar zdravan, dar asta nu din cauza vaccinarii impotriva meningococului sau pneumococului (de exemplu) ci din cauza ca am avut noroc de o pediatra buna si eu de o minte lucida, si nu i-am dat niciodata antibiotic cand a fost virusata (chiar si cand a facut mai mult de 3-4 zile febra foarte mare). In plus, am avut grija sa ii ofer o alimentatie cat mai echilibrata. indiferent de preferintele ei culinare, nu a trecut nici o zi in care sa nu manance fructe si legume proaspete. Apoi avem grija sa faca cat mai multa miscare in aer liber si curat.

Eu una nu sunt nici pro nici contra vaccinare, pentru ca nu sunt suficient informata. Daaa... ne putem documenta pe net, ne putem intreba medicul, dar eu n-am incredere. Poate doar daca as avea pile pe la cei care lucreaza in industria farmaceutica as putea afla ceva cat de cat adevarat.
    Irini e restanta la cateva vaccinuri, si trebuie sa le facem pana la vara, pentru ca altfel nu va fi primita la scoala, sau va fi vaccinata acolo, banuiesc.

Floricica Nou Venita andadeea's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.11.2012
    Postari in forum
    60
    ma refer la vaccinurile care sunt care sunt in prgramul de vaccinare. si eu i-am facut baietelului vaccinul de la nastere cel si inca 2 sau 3. insa cel de 1 an, nu il-am facut, si nici nu il voi face.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La primul copil am facut vaccinurile din schema obligatorie, adica Infarix si suplimentar ROR si pt varicela. A avut si ea ceva reactii, dar doar la vaccinurile facute in Germania, ceea ce m-a facut sa ma intreb daca vaccinurile din Romania sunt la fel ca cele din Germania.
    La al doilea copil n-am mai vrut vaccinuri.
    Consider ca exista riscuri orice varianta am alege si fiecare parinte din pacate sau din fericire trebuie sa se gandeasca ce vrea sa aleaga si sa traiasca apoi cu consecintele. Pe unii copiii ii salveaza vaccinul, pe altii ii poate omori. Nimeni nu ne poate spune de dinainte.
    Ce nu mi-a placut la personalul medical este ca nu prea spun ca doar pt cateva boli s-au gasit vaccinuri eficiente (si nici alea nu sunt eficiente la toti copii, la fiecare vaccinare -- nu se prea testeaza ulterior imunitatea dobandita) si ca sunt inca destule boli infectioase cu potential letal pt care nu s-au gasit vaccinuri. Deci vaccinarea nu ofera siguranta 100% .... nici pe departe. Si copiii nevaccinati nu au nesiguranta 100%...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari