Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614

Bronsiolita

dupa aproape doau saptamani de tuse si de mers la 3 pediatri ,fetita mea a fost depistata cu bronsiolita virala...de 4 zile suntem pe tratament cu augumentin, salbutamol epico, si xyzal..aproape ca ne-am vindecat mai tuseste max o data pe zi cateva secunde....dar problema mea este ca se aude din pieptul ei aproape de gatut o haraiala..dar nu tot timpul....azi am fost iar la dr si i-a ascultat plamanasii....totul este ok acolo nu se aude nimic....si dr mi-a zis sa continui cu tratamentul pana vineri.....daca haraiala din piept nu dispare ce e de facut??? in afara de aerosoli ca nu sta....plange ,tremura si se invineteste la fata de frica mumai cand vede ca il scot din cutie....

andreeacta
    Guest
    bronsiolita virala dar tratament cu antibiotic. e ca si cum iei nurofen pt ca te mananca pielea.
    daca ramane haraitul mergi si la alt medic. eventual alergolog. nu cred ca e indicat sa ceri si sa primesti tratamente pe net.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    tratamentul l-a prescris un medic pediatru....deja mergeam pe a treia sapt de tuse si ei nu ii trece cu nimic...de aceea m-a trecut pe antibiotic..........multumesc pt sfat o sa meg si la un aerolog daca haraitul nu ii trece

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Buna.Vin si eu cu un sfat,deoarece am trecut cu fetita mea printr-o bronsiolita acuta si stiu cum e....noi chiar am fost in spital pt ca m-am speriat foarte tare.si ea avea o haraiala(erau secretiile care nu se eliminau) dar am facut tratament cu aerosoli(in aparat puneam ser fiziologic) iar o data pe zi amestecam 10 ml de ser cu dexametazona(o subst.antiinflamatoare).Haraiala aceea i-a disparut cu pufuri de ventolyn(dar asta trebuie sa-l recomande medicul pt ca este foarte puternic).Dar dupa 2 ture de pufuri nu a mai avut nimic.Si ii curatam mereu nasul cu Nazomer si batista bebelusului,chiar daca nu iesea nimic,ca sa o ajute sa scoata secretiile mai repede,ca daca raman in plamani se pot infecta.Antibiotic nu se da,asa mi-au zis si in spital,deoarece raceala (tusea)este de natura virala si nu bacteriana.Doar daca se aude ceva foarte nashpa la plamani se da antibiotic,dar doar in urma unor analize(la analizele de sange isi dau seama).Fetitei mele i-au facut analize in spital si a fost ok.era doar o raceala.A trecut mai greu,in sensul ca mai tusea din cand in cand,dar am scapat....Dupa 2 luni a racit iar dar nu m-am mai speriat,am mers repede si i-am luat Dexametazona de la farmacie si i-am facut aerosoli si a trecut ff repede.

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Am uitat sa mentionez ca fetita mea avea 6 luni atunci.Si medicul de familie i-a dat augmentin bis si ne-am cam chinuit cu el pt ca il vomita.Acum imi pare rau.NU II MAI DAU IN VIATA MEA ANTIBIOTIC ASA DE USOR!!!!Trebuie sa consulti alt medic,pt ca la spital a zis ca nu era cazul sa ii dau antibiotic(pt bronsiolita virala).Nu am facut decat sa ii scad imunitatea si dupa ce am iesit din spital,a facut candida de la antibiotic.Ai grija ca fetitele fac repede candida.Eu am tras cam 2 sapt.cu bubitele din gura si de la fundulet.mi-a mai zis cineva ca augmentinul provoaca dezvoltarea ciupercii candida.Eu am rezolvat-o cu spalturi cu bicarbonat la fundulet si unguent Nidoflor iar in gurita ii dadeam cu glicerina cu nistatin.Parerea maea e ca sa consulti alt medic si sa nu ii mai dai antibiotic daca nu are nici un efect dupa trei zile de tratament,ca nu faci decat sa ii scazi imunitatea.
    Multa sanatate fetitei!
    kiss

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    referitor la aerosoli,nici fetita mea nu sta mereu linistita.Incerc sa o legan in timp ce sta cu masca pe gura,sau sa ii dau jucaria preferata sau stam in fata tv-ului si ascultam muzica(ii place ff tare).cateodata ii cant.si sta linistita.Incearca sa ii distragi atentia cu ceva ce ii place.sau poate face zgomot prea tare aparatul si o deranjeaza???

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    nu mai stiu ce sa cred despre doctorii astea.....deja am fost la 3 pers....si nu iti zic ce mi-a zis o doctora de la med life dupa o saptamana de tratament numai cu xyzal .....o intreb ce.i de facut ca fetitei i se agravase rau tusea.....iar dansa imi raspune...merggeti si la alti doctori....am ramas muta la raspunsul ei.....alt dr ne-a dat fluimucil iar alt dr spune ca acesta se da dupa varsta de 6 ani....ce sa mai cred....si in sfarsit ne-am oprit la una care aceasta ne-a prescris antibioticul......daca mai stateam o zi cu fetita ajungeam si noi la spital se agravase rau de tot....nu mai putea respira se blocase ceva in gatut....dar dupa ce i-am dat 2 ml augumentin bis imediat i-a redus tusea.....nici eu nu sunt de acord cu antibioticul pana acu la 1 an si 11 a luat de 2 ori......viner mergem din nou la control ca avem tratamentul pana vineri....am fost cu ea aseara si a ascultat-o la plaman si nu are nimic....

Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    daca nu se aude nimic la plamani este foarte bine...la noi nu a fost cu folos antibioticul in sensul ca tusea s-a agravat in timp ce facea tratament...la faza cu respiratia greoaie mi-a explicat doctorita de la spital ca se numeste "wheezing"si este specific bronsiolitei.de aia spun ca i-a trecut cu pufuri de ventolyn(este un inhalator,in spital aveau un aparat special cu care pulverizam,il puneam pe gurita si pe nasul ei ca o palnie)dar acasa nu am mai avut aparatul acela si foloseam o improvizatie cu un pahar de plastic mai mare.Asa e cu medicii astia....nu ii intereseaza decat sa isi ia banii si atat....nu isi mai dau interesul...rar mai gasesti medici devotati!Sper sa gasiti unul care sa va ajute.
    Eu am descris ce ne-a fost noua de folos,asta nu inseamna ca se aplica tuturor copiilor.
    va doresc sa va faceti bine repede.

andreeacta
    Guest
    Esti din Bucuresti? Cauta ca tre sa gasesti medici , Incearca doctorul Stanciu sau Nanu. De astia doi stiu eu . Dar sunt multi altii.Daca nici in Buc nu mai sunt doctori, atunci unde?

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    nu de la cei 2 ml de augmentin i-a trecut tusea ! poti fi sigura de asta ! si cum ti spuneau si fetele, e o prostie sa-i prescrie augmentin daca intradeva e vorba de bronsiolita, iar daca iti mai si pune diag de b.virala si iti prescrie antibiotic, este o mare tampenie, o incompetenta ! are nevoie de aerosoli, de expectorant, de antialergic si intradevar o poate ajuta mult si ventolinul. aerosolii ti-i recomand cu 1 ml de adrenalina + 2 ml ser fiziologic. sau daca iti e prea frica de adrenalina poti sa ii faci cu dexametazona ! dar intr-un fel sau altu tb sa ii faci. distrage-i atentia cu ceva, da-i ceva de facut, de manevrat, nu-i pune masca cu elasticul ala dupa cap, tine-o eventual la 2-3 cm de nasuc dar inspre ea ( nu lipita de fata ) pana invata ea sa o tolereze.si lui fi'miu initial i-a fost frica, dar am ajuns ca la spital ( in vizita ) sa gaseasca un copil care era la aparat si sa faca scandal ca vrea si el cu masca

mada_lyna
    Guest
    si baietelul meu a avut bronsiolita. pediatra ne-a dat aerosoli(ventolin 0.5ml+5ml ser fiz.)si pt tuse prospan(sirop homeopat).si i-a trecut .fara antibiotic.insanatosire grabnica!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari