Ultimele discutii din forum
    Floricica Veterana shtrengaritza's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364

Antigen giardia

Am si eu o intrebare,sper sa gasesc un raspuns:))
    Am dus azi la un oras invecinat,pt ca la noi nu se face, proba pt antigen giardia...mi-a zis ca marti il trimit la bucuresti(ca nici la ei nu se face:)) )...eu am intrebat daca mai are vreo relevanta testul daca sta atatea zile proba si a zis ca da,ca il tin la frigider...mie mi s-a parut ciudat...chiar mai iese corect rezultatul dupa atatea zile de stat la frigider???

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    daca e vb de testul elisa e ok iese daca te au asigurat ca il transporta in conditii optime...pt acest test trebuie luat 3 zile la rand si pus in acelasi recipient fara sa fi atins pipi....

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    nu mi-a zis asa ceva...eu dusesem un recipient cu kk luat din 3 locuri si m-a pus sa iau decat o lopetica si sa pun in altul ca cica trebuie putin ,nu asa mult:))
    cred ca sun maine la vreo clinica din bucuresti sa intreb sa fiu sigura...

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    noi asa am facut ....3 zile la rand cate putin altfel se numeste coproparazitologic sau coprocultura unde nu pre iese giardia

Moderator Floricica Veterana maryann32's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Shtrengaritza, si eu stiu la fel, asa se ia proba pentru giardia, cu alta metoda sau numai o data nu va iesi concludent, adica e posibil sa aiba si sa nu iasa la acel scaun....
    Dar de ce banuiesti? Ce simptome are?

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    vai ce nervi am...am citit si scrie ca se recolteaza din 3 locuri din acelasi scaun,exact cum recoltasem eu si aia de la laborator m-a pus sa iau doar o lopetica ca vezi domne era prea mult ce dusesem eu!
    si tot citind am gasit ca exista Synevo si in pitesti si eu am dus la alta clinica care trimite la bucuresti etc...nu mai zic ca sunt tare contrariata de durata ...de vineri seara pana marti in frigider...
    maryann ,a avut giardia ,am facut tratament si acum am zis sa-i fac antigen sa fiu sigura ca i-a trecut ,ca la copro se face de 3 ori si poate fi tot neconcludent...la asta e mai sigur...
    simptome are doar ca se scarpina la nas intr-una ,mereu e cu mana la nas...si in afara de giardia nu vad motivul,ca nu e racita,respira bine etc...

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    Imi pare rau...stiu ca se vindeca al naibii de greu, mai ales ca sub 2 ani daca fac nu prea merg tratamentele mai serioase care se fac in mod normal....

Si eu stiu ca se ia din 3 locuri diferite, dar 3 zile la rand...intreaba la mai multe laboratoare, suna la vreunul mai serios din bucuresti eventual....nu stiu exact de unde esti tu...?

Floricica Novice annida8's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2009
    Postari in forum
    543
    Si noi am avut rare chisturi de giardia..naiba sa o ia ca am crezut ca tampesc atunci de suparare.Eu care numai apa plata foloseam si o mai si fierbeam ca se zice ca de obicei in apa se gaseste sau praful din casa.Am repetat de 4 ori analiza pana a iesit pozitiv ca tare greu se vede.Examenul coproparazitologic l-am facut noi.Ce sa zic...ne-a dat Zentel,e destul de tare mai ales ca ei erau doar de cateva luni ,insa am urmat apoi un tratament cu Liv 52 ,pentru ca afecteaza putin ficatul.As fi preferat ceva natursit insa zicea doctorita ca la giardia nu merge

Membru inregistrat la
    16.04.2008
    Postari in forum
    20.696
    ADina, cum se manifesta?...ca eu ii suspectam pe ai mei la un moment dat....macar sa stiu ca nu era nebunia asta...ca si mie mi-a fost frica tare....

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    trece tare greu pt ca se tot reinfecteaza...
    anida,dr ta nu se prea pricepe,dupa umila mea parere...zentelul are efect in cazul viermilor(oxiuri,limbrici,giardia) ,in giardioza mai putin.ideea e ca zentel-ul e antihelmintic iar giardia este protozoar. in prospect scrie ca e bun si in giardioza... insa ma abtin de la comentarii ca inca nu am parafa de medic

in plus este hepatotoxic si riscul de reinfectare este foarte mare,deci mai bine mergi pe naturiste...macar daca repeti tratamentul de cateva ori nu-i face rau,in schimb zentelul ii distruge ficatul...

Membru inregistrat la
    28.02.2008
    Postari in forum
    11.364
    eu i-am dat fetei giardinofyt si nikvorm pt giardia...ambele naturiste...exista si homeopate ,cina si lamblia,dar eu nu am gasit-o pe prima deloc:))
    maryann ,sunt de langa pitesti ,un oras micut in care nici analize ca lumea nu se fac,nici dr buni nu sunt:)))...rad eu,dar e de plans!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari