Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266

Antibioticul si varicela

paste fericit fetelor in primul rand.fetita mea este in a 12a zi de varicela,iar aseara am chemat salvarea pentru ca tusea f rau si mia dat antibiotic.eu stiu ca nu se da antibiotic in cazuri de varicela,dar fiindca e la sfarsitul bolii,cred eu ca nu are nimik,nu?sper sa ma ajutati,va rogoricum antibioticul vreau sa il dau,pentru ca tuseste pana vomita si asa o tine de aproape o luna,si a luat fel de fel de siropuri si degeaba

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    eu stiu ca nu se da antibiotic in perioada in care copilul are varicela fiindca intrerupe eruptia bubitelor,insa voi fiind deja pe sfarsite cu varicela cred ca poti sa-i dai.oricum, pana la urma antibioticul i l-a prescris medicul in cunostinta de cauza...acum nu stiu cat ii va linisti tusea antibioticul, sa nu i-l dai degeaba...

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu stiu legat de antibiotic pentru ca nu iam dat niciodata antibiotic.medicul mia dat cedar,ambroxol care a luat si toata saptamana,panadol.si eu ii mai dau vitamina c si ceai de tei cu cimbrisor.bubitele sunt pe trecute,multe cruste au si cazut de zilele trecute asa ca sper sa nu pateasca nimik.multumesc de rasp

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    paste fericit fetelor in primul rand.fetita mea este in a 12a zi de varicela,iar aseara am chemat salvarea pentru ca tusea f rau si mia dat antibiotic.eu stiu ca nu se da antibiotic in cazuri de varicela,dar fiindca e la sfarsitul bolii,cred eu ca nu are nimik,nu?sper sa ma ajutati,va rogoricum antibioticul vreau sa il dau,pentru ca tuseste pana vomita si asa o tine de aproape o luna,si a luat fel de fel de siropuri si degeaba
    nu cred ca e vreo problema cu antibioticul, mai ales ca ti l-a prescris un medic, nu i-l dai dupa capul tau. totusi, spui ca fetita tuseste de o luna si tusea nu cedeaza, nu ti-a spus de ce natura e? Maria a patit asa ceva cand am fost in tara si am ajuns si eu cu ea la spital fiindca a facut laringita, am stat internate 24 de ore, cu perfuzii si cu aerosoli; tratamentul a fost cu augmentin, acc, peritol si paracetamol plus enterol. adevarul e ca dupa 3 zile de tratament nu mai avea nimic; tusea in schimb o mai apuca si nu am scapat de ea definitiv decat dupa ce ne-am intors si mi-a dat medicul de aici un sirop care se numeste Paidoterin si care i-a facut foarte bine (dupa 3 - 4 doze nu a mai tusit, el a zis ca e tuse virala). sanatate multa va dorim!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    dar de ce zi chemat salvarea ? asta e ceva ce eu nu pot intelege, salvarea o chemi in caz de urgenta cand nu te poti deplasa la spital , nu ca tuseste copilul...il iei si te duci cu el la camera de garda, nu chemi salvarea ca nu rezolvi nimic, si mai mult ca sigur ai 99% sanse sa primesti acasa vizita unui medic care nu are mare treaba cu pediatria

Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    am chemat salvarea,pentru ca se culcase si sa sculat vomitand,si tusind de parca se inneca.de frika am chemato.parca nu avea suficient aer.a fost nasol rau.eam speriat foarte rau.si ca sa fie tacamul complet am si eu varicela,si acum mai stau 2 sapt in casa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari