Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata alinaflory's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2009
    Postari in forum
    1.986

Amigdalita acuta

Buna seara dragele mele mamici, de fiecare data am gasit sfaturi la voi asa ca m-am hotarat sa va scriu si de aceasta data. Baietelul meu in varsta de 2 ani si 3 luni are puroi in gat. Marti am mers la medicul de familie , avea temperatura 38.3, nas infundat si tuse, ne-a dat antibiotic Amoxacilina pentru ca pe amigdalitele lui erau ceva bubite rosii, Nurofen, Panadol, Tantum Verde si sirop de tuse Prospan, miercuri starea lui era putin mai rea decat in ziua precedenta, iar joi dupa amiaza sa trezit cu febra 39.7, i-am pus un supozitor cu Novocalmin si am plecat la Grigore Alexandrescu pentru ca mi se parea ceva in neregula dupa aprope 3 zile de antibiotic starea lui sa se inrautateasca, doamna dr. de acolo ia mai pus un supozitor cu Paracetamol de 500 si impachetari pana cand a scazut febra, mi-a spus ca ii schimba antibioticul cu Cefalexim 6.5 ml la 8 ore, Nurofen la 8 ore si ceva picaturi de nas, si in continuare sirop de tuse Prospan, astazi am vazut ca scuipa mucozitazi de fapt mai mult se ineaca cu ele si ma gandeam poate are nevoie de un mucolitic sau scuipa infectia? Cert este ca astazi am vazut si eu ca are gatul alb de infectie si bubite mic pe amigdale , ma ingrijoreaza tare mult, febra astazi nu a mai facut deloc. De antibiotic ce parere aveti a-ti folosit?

sadia
    Guest
    Noi le/am avut de cateva ori,asa sunt simptomele,cam 10 zile dureaza ,cu febra cu tot ,bineinteles mai mica.cred ca al doilea antibiotic e bun,nu/l cunosc,da odata ce o zi nu a/ti mai avut febra,oricum pediatra nostra cand le vede in gat imediat se arunca la antibiotic ,numai asteapta cele 2 ziile.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari