Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410

Exclamatie Alergie?

Fetelor fetitei mele i-au aparut niste pete rosii rotunde si mari pe piept si cateva mici tot rosii pe gat stiu ca e alergie dar nu stiu de la ce ...anul trecut am avut aceeasi problema cum a dat caldura cum a facut alergie doctorita mia zis ca e de la lapte dar acuma fiicamea bea mai mult ceai decat lapte ...ce credeti ca poate fii adica de la ce are alergia asta enervanta pana ajung cu ea la doctorita de abia maine parca vad ca ii dispar petele .....ii dispar si reapar la loc...si o supara doar noaptea

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu nu cred ca e de la laptic,pentru ca fetita mea vara trecuta bea si cate 1 litru pe zii,si nu a avut nimik.ai schimbat balsamul?detergentul?o stii alergica la tei?la polen?mia facut si mie fata alergie la niste bomboane,bonibon le zice,si iam dat aerius la sfatul doctorei,si o data a mai facut alergie urata pe tot corpul de la un balsam ieftin,ca asa imi trebuie si iam dat peritol.in 2 zile nu mai avea nimik.trebuie sa ajungi la doctor,sa vada exact ce are.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    ii poti da calciu,zyrtec.................................

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    eu nu cred ca e de la laptic,pentru ca fetita mea vara trecuta bea si cate 1 litru pe zii,si nu a avut nimik.ai schimbat balsamul?detergentul?o stii alergica la tei?la polen?mia facut si mie fata alergie la niste bomboane,bonibon le zice,si iam dat aerius la sfatul doctorei,si o data a mai facut alergie urata pe tot corpul de la un balsam ieftin,ca asa imi trebuie si iam dat peritol.in 2 zile nu mai avea nimik.trebuie sa ajungi la doctor,sa vada exact ce are.

din cate stiu eu nu are alergie nici la tei si nici la polen detergentul il folosesc acelasi de ani de zile la fel si balsamul dar mie ciuda ca de cate ori ajung cu e3a la doctor ca un facut ii dispar petele dupa cateva zile ii reapar si tot asa...si nici prea gtos imbracata nu o tin sa zic ca poate e de la transpiratie

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Eu de mica am probleme cu alergiile.Sunt alergica la ciocolata, jeleuri, capsuni si rosii.Iar dintre medicamente, la sulfamide(dar alergia aceasta e mai urata: mi se umfla degetul mic si cel mare de la mana si mi se invinetesc, ma mananca in ultimul hal, dupa care incepe sa se duca pielea de pe ele, cam si cum s-ar duce vara dupa bronz). Poti face un test fetitei pt a vedea exact la ce este alergica, dar nu stiu daca testul e valabil doar pt alergii alimentare sau si pt cele de la medicamente, mediu etc. Baiatului meu in schimb ii apar pete mici rosii cand da caldura, de prin mai-iunie si pana in septembrie are mereu pe spate.Medicul mi-a spus ca ori e de la transpiratie, ori e alergic la ceva din mediu.Sanatate va dorim!

mada_lyna
    Guest
    poate fi o reactie la suc, la celebrele E-uri din mancare(gen prajituri, dulciuri din comert ). etc
    o forma de urticarie
    eu am facut acum cativa ani o urticarie(un soi de alergie) urata de la Fanta. e drept,ca in loc de apa consumam fanta. acuma nici nu ma ating de suc,decat la o sueta, adica f rar. sanatate!

Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de mada_lyna Vezi mesajul
    poate fi o reactie la suc, la celebrele E-uri din mancare(gen prajituri, dulciuri din comert ). etc
    o forma de urticarie
    eu am facut acum cativa ani o urticarie(un soi de alergie) urata de la Fanta. e drept,ca in loc de apa consumam fanta. acuma nici nu ma ating de suc,decat la o sueta, adica f rar. sanatate!
    madalina multumim de urari de la dyulciuri nu poate fii pt ca eu alexandrei ii dau mai mult fructe decat dulciuri intre timp am fost cu ea la doctorita de familie si se pare ca ii apare din cauza caldurii ...
    Am intrebat ca cum e posibil de la caldura fiindca acum nu e vara iar eu nu fac caldura exagerata in casa dar se pare ca fiicamea transpira noaptea din cauza ca o tin prea mult invelita iar ea se foieste si se scarpina din cauza transpiratiei si automat ii apar si petele dar pt orice eventualitate saptamana vitoare o sa o duc si la analize.
    Acum ia-u disparut petele am imbracat-o mai subtire seara si a 2a zii dimineata au disparut complet :)
    Sper sa nu iasa cine stie ce la analize .

mada_lyna
    Guest
    ooo, e f bine asta. ca se poate rezolva usor. la mine e cald in casa. si fi-miu se dezveleste toata noaptea. de fapt, am renunat in a-l mai inveli. dak isi scoate sosetele , incerc sa i le acopar cu paturica,dar imediat se dezveleste. daca ii verific manutele si talpitele si le are calde, consider ca nu ii este frig, deci nici nu insist. eu si vara dorm invelita cu un cearsaf pina la briu, pur si simplu ma simt aiurea fara ceva peste. sanatate!

Floricica Nou Venita mona_contra's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.04.2012
    Postari in forum
    11
    Daca tot vorbim despre alergii...fetelor, ati dat micutilor vostri vreodata Flonidan?!? Eu o suspectez pe fetita mea de alergie la CEVA (ptr ca nu am descoperit inca la ce) ptr ca merge din raceala in raceala...si ma tem ca e o alergie ce seamana cu o banala raceala cu stranut si nasuc umed, si am auzit de acest siropel. Dar nu prea am curaj sa ii dau fetitei (are 3 ani si 6 luni),pana ii fac analizele si o vede pediatra ei.

Floricica Nou Venita aysha's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    28
    Cred ca cel mai bine e sa faceti un test pentru a depista alergiile. Eu am fost alergica de mica la doua tipuri de polen de flori care se gasesc primavara si toamna, motiv pentru care minim de 2 ori pe an faceam alergii care tineau cel mult o saptamana si pe care le tratam cu Claritine, un remediu foarte bun pentru asa ceva - cum il luam cum nu ma mai deranja alergia si incepeau sa paleasca si sa dispara bubitele. Spre marea mea bucurie fetita n-a "mostenit" aceste probleme asa ca nu stiu daca respectivul medicament e indicat si copiilor, dar informatia se poate verifica la nevoie.Oricum, chestia ciudata care mi s-a intamplat mie a fost ca am ajuns sa-mi fac tarziu testul de alergie, pe la vreo 20 de ani, imediat dupa ce-mi trecuse ultima alergie si spre marea mea surprindere conform rezultatului nu eram alergica la nimic. Din acest motiv doctorul mi-a sugerat sa revin in momentul in care apare urmatoarea alergie ca poate asa o va putea identifica mai usor. Si culmea.... de atunci nu mi-a mai aparut nici un fel de alergie. Nu stiu cum s-a intamplat asta si de ce, dar ma bucur mult sa vad ca pitica mea nu are aceleasi probleme.
    Oricum va recomand sa mergeti si sa faceti acele teste pentru ca nu sunt nici complicate si nici dureroase iar majoritatea oamenilor primesc si un raspuns in urma acestor teste (nu ca in cazul meu).

Floricica Nou Venita feel's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.11.2011
    Postari in forum
    28
    cat timp are fetita ta?daca arre peste 3 ani poti sa i faci niste teste, si alea iti zic sigur la ce este alergica, cica numai dupa 3 ani sunt concludente aceste teste...cel mai bine ar fi sa i faci testele:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari