Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161

Alergie?

Saptamana trecuta Maria a fost putin racita, adica febra in trei nopti consecutiv (vineri,sambata, duminica) - 37,7 - 38 si ii curgea nasul. Uneori tusea putin, insa cred ca mai degraba de la aerul uscat din casa, nu de la raceala. Febra ii scadea cu Nurofen pentru copii si nu revenea pana in noaptea urmatoare. Era foarte agitata noaptea, se invartea in pat, se trezea din jumate in jumate de ora... Ieri dimineata cand am schimbat-o, m-am blocat: avea picioarele si burtica acoperite de niste pete mari rosii, reliefate, iar peste pete o multime de bubite albe. Primul gand - relationand si cu febra - a fost ca ar avea varicela. M-am dus cu ea la urgente si mi-a spus ca e urticarie. Adevarul e ca pana am ajuns la spital, tot ce avea pe picioare disparuse si ii aparusera pe maini si pe spate, pe talpi... Mi-a dat un antihistaminic, insa pana a i-l da, disparusera toate. I l-am dat, de frica sa nu-i reapara pentru ca mancarimea ii dadea o stare de nervozitate teribila. Nu stiu de la ce poate fi, nu a mancat nimic din ce nu mancase inainte, nu i-am dat niciun medicament pe care nu i-l mai dadusem... Voi ce ziceti?

Floricica Nou Venita miha_mika's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.03.2011
    Postari in forum
    91
    si mihail a avut o alergie tot asa cum ai descris tu. medicul i-a dat clorfeniramin si-au disparut. problema e ca au reaparut dupa 2 zile si au disparut iar dupa ce i-am dat pastiluta. iar la medic, iar a schimbat diagnosticul in rubeola. si eu sant in ceata... a avut rubeola sau ...?

Floricica Nou Venita emy2005's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2012
    Postari in forum
    25
    Asa ceva am patit si eu imediat dupa ce am nascut, am fost la dermatolog am facut analize si explicatia a fost ca: aceste pete au aparut de la vaccinul facut in timpul sarcinii (antitetanos) care contine cortizon si aceste cortizon din cauza scaderii imunitatii mi-a iesit pe piele.

Copii au luat medicamente care contin cortizon? flixotide?

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    a mea nu a luat niciun medicament in afara de o doza de ibuprofen pentru copii.

Floricica Veterana puiuraluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2008
    Postari in forum
    12.583
    si fetita mea a patit asa.intr-o dimineata s-a trezit cu pete rosii cu bubite ...petele se extindeau,bubitele din ele se inmulteau.mai mult pe burtica.dar culmea!dispareau dupa vreo o jumatate de ora.i-am facut poza si i-am trimis-o doctorului.a zis ca e alergie.i-am dat calciu si zyrtec.a doua zi nu a mai avut nimik,dar seara ,inainte de culcare,avea jumatate de fata rosie cu bubite...

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    a mea nu mai avea nimic dupa 2 ore, pe fata nu i-au iesit... nu stiu ce a fost si nici de la ce... sper sa nu se repete...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari