Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta pinguinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.03.2008
    Postari in forum
    836

Alergia la copii

Dragi mamici nu stiu daca mai exista un topic asemanator,insa vreau sa stiu daca mai este cineva in situatia mea si daca se mai confrunta cineva cu ea.am o fetita de 2 ani si 4 luni si de ceva vreme mai bine zis de o luna am tot observat la ea cam o data la 2,3 zile ca-i apar pe manute ,pe fata si uneori pe gar niste bubite ca niste blande mai mici .zona e usor inflamata si rosie,iar zona arata ca si cum ar fi urzicata. .dispar cam dupa vreo ora insa in acest timp fetita se scarpina foarte tare. am fost la medicul de familie si mi=a dat sa o dau cu un unguent pe baza de catina .mi-a zis ca are pielea sensibila si ca e predispusa la alergii. nu prea sunt multumita cu atat si ma gandeam sa consult un medic dermatolog.
    Exista vreun test care sa-mi indice de la ce face alergie?cat e de grav acest lucru ?exista vreun tratament?

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Da, exista, insa ar fi bine sa iti dai seama care ar fi alergenii la care e posibil sa faca alergie. Urmareste si du-te la medic Alergolog, nu dermatolog, insa ai grija la care mergi la un medic bun. Tratamentele daca alergia este descoperita in faza initiala nu este de lunga durata, insa prin amanare se ajung la tratamente de ani de zile. Sora mea a fost alergeica la mai multi alergeni si a facut tratament timp de 7-8 ani, dar acum nu mai are probleme decat extrem de rar, de intensitate mica. Uneori alergia nu se poate rtata definitiv si necesita repetarea periodica a alergiei.

Floricica Debutanta adinap's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.09.2009
    Postari in forum
    630
    da si noi avem acum o problema , fata mea are 10 luni si de 2 zile are pete rosii pe burtica. am fost la dr. si ne-a dat xyzal picaturi. insa eu am o problema ca in prospect scrie ca nu e indicat copiilor sub 2 ani. asa ca nu stiu daca sa-i dau sau nu. si dr. spuneau ca ar fi de la pufuleti , eu ii dadu-sem cu o zi in urma 2, 4 pufuleti. acum nu stiu daca e de la pufuleti.

Floricica Senior rory's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2007
    Postari in forum
    3.152
    buna !
    daca fetitei ii apar bubite ca niste urzicaturi e clar ca sunt de natura alergica, daca pana acum nu i-au mai aparut ori a intrat recent in contact cu un factor alergen, ori alergia nu s-a manifestat pana acum....si eu am un baietel alergic si face episoade asemanatoare...cel mai usor si rapid este sa ii administrezi 5 ml de calciu si apoi dupa catev aore inca 5 ml...de cele mai multe ori reactia dispare de la sine in cateva ore, doar de la calciu, in cazul copilului meu care a facut si reactii alergice severe, ii mai administrez ,daca reactia e serioasa, si bubitele se transforma in urticarie, si 5 picaturi pana la 10 de zyrtec, care e clorhidrat de cetirizina, si la fel ca toate produsele antialergice nu se administreaza la copii mici, dar asta i-a fost recomandat de la varsta de 3 luni.
    ceea ce iti recomand este sa verifici mai intai alimentele noi sau noutatile din mediul ei si sa le testezi cate unul pe rand sa vezi reactia ei, de asemenea daca reactiile sunt recente si au aparut pt prima data de curand supravegheaz-o indeaproape, pt ca organismul poate emite avertismente sub forma acestor bubite, dar daca contactul cu alergenul persista poate avea si reactii mai grave.
    si bineinteles mergi la un alergolog, sa ii se faca teste alergologice.
    multa sanatate!

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    si noi am facut de curand o reactie alergica se pare la ... portocala. Inca nu sunt sigura doar cred (nu risc sa verific sa-i mai dau o data), i-au iesit niste bubite rosii pe tot corpul la nici o ora de cand i-am dat sucul proaspat stors in casa de la portocale proaspete de anul acesta. Nu i-au trecut definitiv (dupa o zi) si a facut si diaree. Am citit un articol pe sfatulmedicului ca alergiile alimentare trec (cele care trec) la varsta de 3-5 ani, altele se manifesta si la maturitate (de ex. la arahide, nuci, peste). Imi pare rau ca a facut alergie de la portocale, sunt atat de bune! Asta inseamna ca nu-i mai dau curand? nu-i mai dau deloc? mai incerc peste o perioada, sa zicem o jumatate de an? Nu-i dau decat dupa 3 ani?

iubytzik22
    Guest
    Si al meu la fel este alergic daca ii dau ceva ce nu ii prieste imediat ii apar bubite....si doctorul mi-a zis ca o sa ma chinui asa pana la 6-7 ani....si trebuie sa am grija la alimentatie la ce poate fi alergic....i-am dat si zyntal si xyzal..am avut o perioada in care ii ieseau bubite multe si apoi cand se vindecau se faceau cu o crusta .....si m-am chinuit mult timp i-am dat si calciu guconic, apoi mixtura mentolata apoi cu bioderma care e fff buna ....si tot nu stiu de la ce a facut....

Membru inregistrat la
    18.03.2008
    Postari in forum
    836
    ma gandesc ca face alergie de la miere desi nu este prima data cand i-am dat,dar acum vreo 2 sapt am cumparat pt fetita mai mare un amestec de miere cu polen si propolis.i-am dat si celei mici o lingurita si cam tot de atunci a inceput sa fac bubite desi miere mai mancase inainte. sa-i fi declansat asta vreo alergie? de atunci nu i-am mai dat pt ca nu-i placuse gustul deloc ,dar miere mai manca din cand in cand dimineta .
    dr mi-a mai dat si advantan sa o dau .voi ati folosit asa ceva?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de pinguinu Vezi mesajul
    ma gandesc ca face alergie de la miere desi nu este prima data cand i-am dat,dar acum vreo 2 sapt am cumparat pt fetita mai mare un amestec de miere cu polen si propolis.i-am dat si celei mici o lingurita si cam tot de atunci a inceput sa fac bubite desi miere mai mancase inainte. sa-i fi declansat asta vreo alergie? de atunci nu i-am mai dat pt ca nu-i placuse gustul deloc ,dar miere mai manca din cand in cand dimineta .
    polenul e cu potential alergen, deci grija mare!

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    Citat Postat de pinguinu Vezi mesajul
    e interzis categoric sa se dea miere la copii sub 1 an, produce botulism...

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    testele de alergie se fac pe piele dar cel mai sigur se vede in sange.cere alergologului daca se poate sa-ti faca testul "panel 4 pedriatic", care cuprinde atat alergeni alimentari cat si respiratorii... multa sanatate!

Membru inregistrat la
    18.03.2008
    Postari in forum
    836
    Citat Postat de coria Vezi mesajul
    e interzis categoric sa se dea miere la copii sub 1 an, produce botulism...
    fetita mea are 2 ani si 4 luni,pana la 1 an nu i-am dat miere dar de pe la 1 an am inceput sa-i dau si nu a avut nimic pana acum.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari