Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906

Ajutor, va rog! Este sau nu Rotavirus? Ce este de facut?

Aseara, dupa multa joaca si papa putina, piciul meu a inceput sa se simta tot mai rau. Imi arata cu lacrimioare in ochisori burtica si capul...Am pus cutiuta muzicala, i-am dat lapticul si incercam sa facem nani. La 10 minute dupa ce pune capul pe perna vomita cu putere in jet mare. Dupa alte 10 minute de baita, linistire, repriza 2 si 3 una dupa alta. Am sunat la cineva si ne-a dus la urgente. Pe tot drumul de aprox. 15 minute si in sala de asteptare(halal urgenta cand stai 2 ore cu copil bolnav pe hol) a vomat in cantitati mici si foarte galben, ca lamaia.
    Intram. Consult. Verdict: enterocolita. Medicatie: smecta, biotics, injectie acolo cu Metroclopramid , si regim. Pana acasa adoarme. la 2 ore de la intoarcere incepe din nou cu voma, febra. Dimineata, incerc sa-mi hidratez copilul de la atata voma, dar in loc sa se hidrateze se dezhidrateaza mai tare. Vomita si o lingurita de apa, in cantitati mari(de unde nu stiu). Si acum adoarme incontinuu. Imi este tare frica.
    Eu maine am prima proba la bac, iar mama este in sesiune, daca este nevoie de internare in spital ce fac? El nu sta singur, dar imi este frica totodata, de dezhidratarea severa si de convulsii, caci febra are intr-una. Nici Novocalminul, nici Nurofenul n-au afect.
    Ce as putea sa fac? Sa ma intorc totusi cu el la urgente?

Floricica Avansata radumaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2009
    Postari in forum
    1.934
    Medicii stiu cel mai bine ce e de facut!!!!
    Daca se simte in continuoare asa rau cheama o ambulanta pentru a a avea prioritate la urgente, pt ca daca te duci tu cu o masina astepti, stiu pepropria piele cu anastasia.incearca sa te calmezi, te internezi cu el daca e nevoie si in timpul probei de bac, sta mama ta. Nu stiu multe de rotavirus, dar cred ca daca ajungi din nou la dc cu el trebuie sa spui banuiala ta!

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de radumaria Vezi mesajul
    Medicii stiu cel mai bine ce e de facut!!!!
    Daca se simte in continuoare asa rau cheama o ambulanta pentru a a avea prioritate la urgente, pt ca daca te duci tu cu o masina astepti, stiu pepropria piele cu anastasia.incearca sa te calmezi, te internezi cu el daca e nevoie si in timpul probei de bac, sta mama ta. Nu stiu multe de rotavirus, dar cred ca daca ajungi din nou la dc cu el trebuie sa spui banuiala ta!
    Buna sraga mea. Este o surpriza sa te vad aici dupa ceva timp:).Cert este ca medicul nu a zis nimic in afara de enterocolita, nu analize, nimic, doar apasat pe burtica, uitat in gatut si intrebat simptomele...Sper macar sa nu mai vomite, caci dupa o lingura de apa macar, vomita foarte mult.

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Citat Postat de madalinutzamamy Vezi mesajul
    Aseara, dupa multa joaca si papa putina, piciul meu a inceput sa se simta tot mai rau. Imi arata cu lacrimioare in ochisori burtica si capul...Am pus cutiuta muzicala, i-am dat lapticul si incercam sa facem nani. La 10 minute dupa ce pune capul pe perna vomita cu putere in jet mare. Dupa alte 10 minute de baita, linistire, repriza 2 si 3 una dupa alta. Am sunat la cineva si ne-a dus la urgente. Pe tot drumul de aprox. 15 minute si in sala de asteptare(halal urgenta cand stai 2 ore cu copil bolnav pe hol) a vomat in cantitati mici si foarte galben, ca lamaia.
    Intram. Consult. Verdict: enterocolita. Medicatie: smecta, biotics, injectie acolo cu Metroclopramid , si regim. Pana acasa adoarme. la 2 ore de la intoarcere incepe din nou cu voma, febra. Dimineata, incerc sa-mi hidratez copilul de la atata voma, dar in loc sa se hidrateze se dezhidrateaza mai tare. Vomita si o lingurita de apa, in cantitati mari(de unde nu stiu). Si acum adoarme incontinuu. Imi este tare frica.
    Eu maine am prima proba la bac, iar mama este in sesiune, daca este nevoie de internare in spital ce fac? El nu sta singur, dar imi este frica totodata, de dezhidratarea severa si de convulsii, caci febra are intr-una. Nici Novocalminul, nici Nurofenul n-au afect.
    Ce as putea sa fac? Sa ma intorc totusi cu el la urgente?
    Ce situatie complicata, Mada... of... Ati inceput cu tratamentul? Incearca sa ii dai mult ceai sa se hidrateze, si apa. Nici cu un supozitor nu trece febra? Da-i putina lamaie, ca sa ii treaca gustul ala de greata... la regim, cred ca stii, cartofi fierti, branzica de vaci, paine prajita, foarte mult ceai si in special de menta, in nici un caz prajit, majoritatea fiert. Daca starile de rau predomina, ar trebui sa mergi la medic. Sper sa nu fie vorba de internare, si sa treaca cu medicamentele si regimul. Multa, multa bafta si sanatate din plin!!! Sa ii treaca repede micutului si sa nu fie vorba de alte lucruri precum internarea, etc!

Membru inregistrat la
    11.01.2009
    Postari in forum
    1.934
    Madalina dar tatal nostru i-am spus, eu cred in deochi, si poate fi si deocheat.incerca sa-i spui tatal nostru de 9 ori, si da-i o uritza de aghiasma

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de teodora33 Vezi mesajul
    Ce situatie complicata, Mada... of... Ati inceput cu tratamentul? Incearca sa ii dai mult ceai sa se hidrateze, si apa. Nici cu un supozitor nu trece febra? Da-i putina lamaie, ca sa ii treaca gustul ala de greata... la regim, cred ca stii, cartofi fierti, branzica de vaci, paine prajita, foarte mult ceai si in special de menta, in nici un caz prajit, majoritatea fiert. Daca starile de rau predomina, ar trebui sa mergi la medic. Sper sa nu fie vorba de internare, si sa treaca cu medicamentele si regimul. Multa, multa bafta si sanatate din plin!!! Sa ii treaca repede micutului si sa nu fie vorba de alte lucruri precum internarea, etc!
    Multumim Teo. Noi trebuie sa avem mereu cate ceva, sa nu uite lumea de noi...lasand gluma, inebunesc numai gandindu-ma la internare, a mai fost internat de 4 ori pana acum. Regimul il stiu, insa nu vrea nimic....dimineata mi-a cerut baba(banana) si fiind recomandata i-am dat cu drag, insa imediat a dat-o afara...si acuma e langa mine in pat, treaz si icneste intr-una...nu mai stiu ce e cu el.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Citat Postat de radumaria Vezi mesajul
    Madalina dar tatal nostru i-am spus, eu cred in deochi, si poate fi si deocheat.incerca sa-i spui tatal nostru de 9 ori, si da-i o uritza de aghiasma
    I-am spus si eu Tatal nostru, l-am dat cu mir, cu aghiazma, nimic, nici un efect:(

Membru inregistrat la
    11.01.2009
    Postari in forum
    1.934
    mada, chiar nu am mai intrat de mult.....de fapt nici pagina noastra nu o mai gasesc, cum se mai numeste acum?

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Eu zic ca daca nu reuseste sa nu mai vomite lichidele sa mergi din nou la dr.

Incearca sa cumperi lapte fara lactoza si sa ii dai. Fa-i mucilagiu de orez cu morcov fiert si ceai de menta.

Incearca sa ii dai neaparat smecta si bioticsul.
    Victor a avut o enterocolita si nu a putut sa manance si sa bea nimic in afara de iaurt. Imi recomandase cineva iaurt cu probiotice, gen activia, dar eu nu am gasit in seara respectiva la magazinele din cartier, asa ca i-am dat iaurt simplu in care i-am adaugat un plic de biotics si un pli cde smecta. Iaurtul este foarte bun in enterocolite. Dupa un "coktail" dintr-asta s-a simtit imediat mai bine.
    Smecta mi-l refuzase simplu dar in iaurt l-a luat. Sau poti sa ii faci smecta cu f. putina apa sau ceai de menta si sa i-l dai cu siringa de nurofen, treptat, putin cate putin, din jumatate in jumatate de ora, ca sa nu vomite.

Multa sanatate micutului!

Membru inregistrat la
    11.01.2009
    Postari in forum
    1.934
    acum cum se mai simte darius???a reusit sa mance sau vomita daca incearca?

Moderator Floricica Novice Cristelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.04.2011
    Postari in forum
    420
    Madalina eu nu sunt medic dar am 'experienta'
    Am trecut cu doi copii prin asa ceva.
    Lasa lichidele si alte mancaruri. Pana nu-i trece starea de voma, de icneala, nu-i mai da nici macar o lingurita cu apa.
    Ai Metoclopramid sirop?! Nu picaturi, ca sunt amare, ci sirop.
    Suna doctorita sa vezi ce cantitate de siropel sa-i dai si lasa-l cateva ore sa-si revina din starea de voma.
    Ai vreme sa-l hidratezi dupa aia.
    Intai sa-i STOPEZI raul.
    Dupa aceea poti respecta regimul dat si consumul de lichide multe. Poti lua din farmacie saruri de rehidratare orala.
    Acum cu internarea cum consideri; dar eu mi-am tratat copiii acasa de enterocolita, fara spital. Am comunicat foarte bine cu doctorita copiilor si i-am pus pe picioare acasa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari