Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ellyas's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2008
    Postari in forum
    5

Ajutor Enterocolita

Ajutor Enterocolita
    Ajutor!! Fetita mea de 1 an si 3 luni are enterocolita. Curios deoarece ea era mai mereu constipata . Acu odata cu venirea dintilor a venit si aceasta boala cu dureri mari de burtica, febra si diaree apoasa neagra dar fara voma. Nu stiu ce sa ii dau sa pape ca ea si asa era mofturoasa. Nu vrea orez, morcov, nici carne. Astea nu le papa nici inmainte cand era constipata. Sunt disperata ce sa ii dau? Doar ceai?? Mai papa mar si banana. Branza de vaci doar amestecata cu banana si sa predomine banana. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Daca are cineva un meniu sa imi vina in ajutor sa vad ce combinatii mai pot face?? Va rog foarte mult. Facem injectabil cefort de 2 ori pe zi. suntem in ziua a 3 a. de tratament si nu prea vad mari schimbari .

cristina elena
    Guest
    Cred ca era mai simplu daca deschideai doar un singur subiect cu problema ta.
    N-o sa mai stie mamicile unde sa-ti raspunda
    In general la noi in oras la o enterocolita se face obligatoriu internarea la aceasta varsta. Nu-i de gluma cu enterocolita!
    Trebuie facute si analize, de care e, virala sau bacteriana.
    Ai mei copii au avut entero. virala si i-am tratat acasa, dar numai cu recomandari de la doctorita. Nu e indicat sa tratezi dupa ureche.
    Cu mancare de regim, cu lichide multe si cu saruri de rehidratare orala (adaugate in ceai) ne-am facut bine.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Si fetita mea a avut sapt trecuta enterocolita virala si am scapat doar cu Activia de la Danone si ceai de menta. Trebuie sa-i dai lui bebe lichide pt ca se deshidrateaza, iar ceaiul de menta e recomandat in caz de diaree.

Eu nu sunt fan Danone, dar cand e vorba de reglarea tranzitului, Activia face minuni datorita probioticelor pe care le contine.

Inteleg ca a consultat-o un dr. de i-a dat injectii. Daca enterocolita e virala, degeaba le face.:(

Insanatosire grabnica piticei!

p.s. - stiu ca esti disperata si ingrijorata, dar era suficient un singur topic. Daca erai noua mai intelegeam, dar vad ca esti de mult timp pe forum.
    Modificata de niconor; 19.12.2010 la 13:19:28.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Cristina, aici nu se interneaza pt enterocolita decat in cazurile grave. Acum virusul asta circula pe la gradinite si scoli, iar asta ar insemna sa fie spitalele pline. Aici enterocolita e f comuna in perioada asta, majoritatea copiilor o fac. Imi amintesc ca si anul trecut cand am plecat in Ro ne era teama sa nu ne loveasca tocmai la plecare, dar am scapat.

Medicii nu recomanda niciun tratament pt enterocolita virala, spun ca trece de la sine daca cel mic e hidratat si are un regim alimentar adecvat cazurilor de diaree. La noi n-a functionat doar cu regim si ceai, noroc cu Activia.

Daca trec mai multe zile si nu scapa copilul de diaree, de-abia atunci se fac analize amanuntite.
    Astia au o gandire f diferita de a noastra: spun ca organismul trebuie sa se lupte singur cu virusurile si nu trebuie ajutat nicicum.

cristina elena
    Guest
    Nico aici (in orasul meu adica) te interneaza pentru orice (Asta daca nu esti suficient de categorica ca mama si spui ca vrei intai diagnostic si apoi tratament)
    Si tratamentul e general valabil, perfuzii cu glucoza, saruri si antibiotic
    Abia apoi iti fac analizele si-ti particularizeaza tratamentul.

Asta cu gandirea diferita asa e!
    La noi (la noi in Romania adica) se merge pe principiul lasa ca bagam antibiotic si vedem noi apoi ce e: viral sau bacterian

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de ellyas Vezi mesajul
    Ajutor Enterocolita
    Ajutor!! Fetita mea de 1 an si 3 luni are enterocolita. Curios deoarece ea era mai mereu constipata . Acu odata cu venirea dintilor a venit si aceasta boala cu dureri mari de burtica, febra si diaree apoasa neagra dar fara voma. Nu stiu ce sa ii dau sa pape ca ea si asa era mofturoasa. Nu vrea orez, morcov, nici carne. Astea nu le papa nici inmainte cand era constipata. Sunt disperata ce sa ii dau? Doar ceai?? Mai papa mar si banana. Branza de vaci doar amestecata cu banana si sa predomine banana. Nu stiu ce sa ma mai fac cu ea. Daca are cineva un meniu sa imi vina in ajutor sa vad ce combinatii mai pot face?? Va rog foarte mult. Facem injectabil cefort de 2 ori pe zi. suntem in ziua a 3 a. de tratament si nu prea vad mari schimbari .
    Buna fetita mea sa confruntat cu enterocolita de 2 ori..eu iti recomand Furazolidonina 1 pastila la 8 ore,medicul pediatru a exclus antibioticul,doar in Romania se da antibiotic pe enterocolita.Pregatestei banana si mar copt pe care le poti amesteca cu grisine simple...si mucilagiul il pregatesti asa la 250 ml de apa pui 2 linguri de orez si 2 lingurite de zahar(adaugat de la inceput in apa),separat pasezi 4 pastile de CALCIU LACTIC,intre timp pui 500 ml lapte pe foc,iar pastile pisate le adaugi in lapte,le lasi la foc mic si amesteci pana se va face urda,il strecori iar urda o adaugi peste mucilagiu...eu le bag la blender si devine la gust ca un lapte...orezul fiert eu adaug putin cate putin in blender cat sa nu fie prea gros ,sa fie ca consistenta ca un lapte...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Daca ai vreo nelamurire intreaba-ma...eu la al 2-lea episod de enterocolita am ajuns cu ea la spital,au bagat-o pe antibiotic nu a avut nici un rezultat,dupa 2 zile am cerut externarea si am mers cu fata la unul dintre cei mai buni medici pediatri din oras,a scos urgent antibioticul ,chiar sa enervat pe medic ...mi-a dat sa-i fac analize iar ca tratament FURAZOLIDONINA si BIOTICS,a doua zi deja nu mai facea apa,iar a 3 zi zi avea doar 3-4 scaune legate...

Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    La CEFORT citeste instructiunile
    Atentie:
    Prudenta la pacientii alergici la peniciline.
    Diareea severa si persistent aparuta in timpul tratamentului impune intreruperea administrarii antibioticului; trebuie suspectata colita pseudomembranoasa.
    Poate determina scaderea timpului de protrombina.
    Poate determina selectionarea unor tulpini rezistente.
    Nu trebuie administrat la nou nascuti cu hiperbilirubinemie.
    Prudenta la pacientii care au tendinta la retentie hidrosalina.
    Pozitiveaza rareori testul Coombs si determinarea galactozemiei.
    Prudenta la femeile gravide sau care alapteaza.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari