Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata blue65's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061

Aerosolii - pro-contra

De aproape o luna ne tot recomanda medicul aerosoli, cu diferite solutii (unele cu antibiotic)-pentru "tratarea" mucozitatilor de care nu mai scapa strumful de foarte mult timp. Ce parere aveti de utilizarea aparatului pentru aerosoli? Noi ii facem cate 2 sedinte pe zi, de cate 2.5ml solutie si cred ca il ajuta tratamentul, insa nu stiu si cat de daunator poate fi folosirea indelungata.

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Tratamentul cu aerosoli isi face efectul la strumf, e din ce in ce mai bine; s-a obisnuit micutul cu masca si acum o tine singur - pe toata durata procedeului, se uita la acelasi desen animat, asa ca eu sau tati stam la "butonat" calculatorul(sa derulam filmul), cat isi face tratamentul puiul.

Floricica Senior nicolii's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    buna seara..dar i-a zimi de aparatul acesta ai auzit ceva..

.Salin.

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    salin 2 se numeste cel care ma intereseaza pe mine as vrea sa il cumpar pt cel mic ,de aperoape 2 luni nu scapam sub nicio o forma de mucisori ,saracul s-a saturat de picaturi si pufuri pt nas ,precum si de midicamente pt fluidizarea mucisorilor, se ineaca noaptea si imi vomita.

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Nicolii, din pacate stiu cum este sa fie plin copilul de mucisori-ne-am chinuit aproximativ 2 luni cu "monstruletii", tratamente peste tratamente, soropuri, picaturi, batista bebelusului etc; ajunsese la fel, sa vomite, a avut o perioada urata de vreo 3 zile in care nu a putut sa pape nimic, ii venea sa vomite(apa cu mucozitati) si de la apa, dormea cam 20 de ore din 24...:(; ne-a dat medicul un antibiotic puternic, l-am pus pe picioare, iar pentru mucozitati ne-a dat un tratament cu aerosoli(un antibiotic local pentru nasuc); noi nu prea aveam incredere in "abur", insa am fost foarte bucurosi vazand ca ii este copilului din ce in ce mai bine; acum am scapat definitiv de muci si ne rugam sa fie bine, sa nu revina sau cel putin nu asa multi; vom avea grija sa-i "fugarim" din timp.
    De aparatul de care spui nu stiu nimic, nu te pot ajuta, din pacate
    Multa sanatate puiului

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    revin cu noutati legate de aparatul salin.
    l-am cumparat si in 2 zile pot spune ca am scapat definitiv de muci si eu si nazdravanul .in prima zi a functionat aproape 20 ore cu toate ca acolo scria mai putin 10-12 ore.sunt multumita deocamdata de el..

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Uau, super; imi spui te rog ce pret ai dat pe el?

Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    4.096
    130 lei am dat,salin 2 se numeste,iti las adresa dupa sait si intri acolo. www.salin.ro. 155 lei cu tot cu tarnsportul prin curier rapid.mergea si prin posta dar m-am gandit ca cei de la posta nu se stie cum arunca paketele si se strica aparatul asa ca decat sa ma scumpesc pt 25 lei ....eu de obicei cand ma scumpesc mai rau patesc...eu sunt din craiova si atat m-a ajuns transportul.ajunge a doua zi daca esti in oras
    noua kiar ne este bun nici acum nu avem mucisori si stam afara cam mult pt vremea care este..zapada ....frigut..
    multa sanatate

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Multumesc frumos pentru detalii; multa sanatate; tare greu e cu mucozitatile astea ce tot revin-medicul de data asta nu ne-a mai recomandat aerosoli, inseamna ca e si nociv(probabil) la un moment dat

Floricica Senior ruxxa's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.11.2008
    Postari in forum
    2.884
    si noi avem aparat pt. aerosoli si sunt f. multumita de el......am inteles ca nu la toate racelile se face aerosoli.......

nu mai stiu ..scria cineva ca are muci/ mucozitati de f. mult timp...se inneaca vomita etc......noi pt. astea am folosit sinupret(pt. mucozitati) iar pt muci(am stat si 2 luni cu ei) nu i-am mai dat nimic ( am incercat tot ce e posibil) si am ajuns la concluzia ca avea alergie si am lasat-o asa pana aproape de toamna cand i-au trecut de la sine

Membru inregistrat la
    13.10.2006
    Postari in forum
    2.061
    Si puiul nostru se chinuie cu etape lungi de mucisori si am ajuns si eu la concluzia ca timpul rezolva; aerosoli am facut de 2 ori(2 tratamente) si i-au prins foarte bine, acum de curand iar s-a umplut de mucozitati, insa medicul nu ne-a mai recomandat aerosolii si vad ca, incet incet scapa de muci doar prin suflat foarte des, aspirat daca e nevoie si un siropel homeopat pentru tusea provocata de mucozitati

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari