Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85

7-8 scaune pe zi

NU stiu din ce cauza baietelul meu( 1 an 9 luni) de 2 zile are cate 7 sau 8 scaune pe zi
    medicu mia spus ca poate fi din cauza ca ii dau fier sa deranjat la burtica
    mia spus sa ii dau 3,5 ml debridat de 3 ori pe zi si biotics baby 3 plicuri pe zi am inceput de ieri tratamentul dar vad ca si astazi a facut de 5 sau 6 ori
    nu stiu ce sa fac??

Floricica Novice ALESUTA's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2011
    Postari in forum
    527
    imi pare rau pt voi,la tratamentul pe care l-ai scris,eu as adauga :regim alimentar,ceai de menta cu glucoza pulbere,hidrasec 10 mg sau smecta,sanatate!

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    Citat Postat de ALESUTA Vezi mesajul
    imi pare rau pt voi,la tratamentul pe care l-ai scris,eu as adauga :regim alimentar,ceai de menta cu glucoza pulbere,hidrasec 10 mg sau smecta,sanatate!

Multumesc din suflet de raspuns,este o ideie ff buna cu regimul
    nu stiu cum de nu mam gandit

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    DA si lapte fara lactoza ...mar copt,banana si pilaf cu morcov ...sanatate

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    DA si lapte fara lactoza ...mar copt,banana si pilaf cu morcov ...sanatate

ms mult de sfat ,el nu bea lapte de nici un fel
    in schimb ii place iaurtul care il fac eu in casa
    ce parere aveti : ar fi bine sa nui mai dau iaurt?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Daca are deja diaree, nici vb de iaurt, cel putin o perioada. Si daca tot nu reusesti sa o scoti la capat, iti recomand furazolidon. Noi numai cu el am scapat si acum nu mai are nici o treaba. Ne speriase lumea ca o sa il constipe, ca e antibiotic. Ei as!! Nu este antibiotic, nu mai retin exact grupa medicamentoasa din care face parte, dar in nici un caz nu este antibiotic si nu constipa. Ba chiar ajuta la reglarea functiilor digestive si te scapa de toti parazitii din zona.

Floricica Senior angel24's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.08.2007
    Postari in forum
    4.843
    Afinele fac minuni,noua nu ne lipsesc afinele cand avem probleme cu burtica. Le mananca pur si simplu sau sub forma de suc si au un efect miraculos.
    Exista la plafar si medicamentul eridiarom,100% natural din extract de afine.Fara contraindicatii si sunt f eficiente in astfel de probleme.Daca nu gasesti medicamentul la plafar(ca se gaseste mai greu) cauta macar in supermarket afine,la carrefour sigur gasesti,sunt la caserole de 100 de grame si iti spun cu toata increderea ca da rezultat plus ca nu mai ajungi in situatia de ai da copilului o multime de alte medicamente...eu ma saturasem ca vara trecuta am tinut-o numai in enterocolite si de fiecare data ajungeam sa luam sumetrolim,pe langa regimul alimentar...ma saturasem eu de cat orez a mancat fetita mea...avea flora intestinala facuta praf si de acolo si problemele,pana am aflat de efectul miraculos al afinelor si de acest medicament eridiarom.Acum,de fiecare data cand vad ca face kk mai moale ii dau afine si rezolvam problema.
    Multa sanatate!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu stiu ca fierul constipa,poate sa deranjat de la altceva.a avut si fimea o singura data diaree si iam dat furazolidon,o pastila pe zi,un plic de smecta in reprize,1 pe zi ,iaurt simplu,pilaf,paine la greu,banane,masline,si supa ca sa nu se deshidrateze,si ceai de menta.atat a papat 3 zile si sa facut bine,imediat sa inchegat.avea 2 anisori,deci poti sa ii dai acelasi tratament

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Mari, ti-am trimis un offline pe mass..........multa sanatate!!!!!!

mada_lyna
    Guest
    noi am avut muuulte reprize de diaree. hidrasec -nu are efect (plus ca am impresia ca e alergic la el,sau cel putin la cantitatea de soc,initiala de 2 plicuri). smecta-nu stiu,ca vomita de la ea.singurul care si-a facut efectul(si inca f repde)a fost furazolidon de 25 mg.(asta e pt copii,cel pt adulti are conc.mare).i-am dat(dupa calculul dr,1 pastila/zi-conform greutatii sale). evident,fara iaurt,lapte .se da supa de pui, piure de morcovi, pilaf,banana,si covrigei. fara cartofi ,oua dulciuri,sucuri sau alte cele. da-i pt flora intestinala ori biotics baby,ori enterol(asta cica e mai bun) sau protectis(un siropel uleios ,cu 5 ml/sticlta dar e f scump-eu am dat pe el 70 lei).ce e drept,ca nu a mai facut diaree de vreo 3 luni. muuulta apa,sau ceai de menta(al meu nu bea ceai deloc). a,si dak accepta, fa-i mucilagiu de orez(dar ca la carte).pt rehidratare neaparat da-i Humana electrolyte sau Prolyte(sau ce saruri de rehidratare gasesti).sanatate!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Suspensia de furazolidon e foarte buna pentru prizele de diaree . Biotics baby sau linex sunt probioatice care ajuta flora intestinala si regleaza scaunele. Aceste doua medicamente insotite de un regim bazat pe : saratele , branza de vaci sarata (telemea) , mucilagiu de orez , ceai de menta ne scapa copii de diaree. Sanatate

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari