Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice tzutzulete's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    378

Exclamatie Vrem mai plinutza...

fetita mea la 1 an si 10 luni are 88 cm inaltime si 12 kg.Arata f bine,nu e nici grasa nici slaba dar as vrea putin mai dolofanik...jum de kg acolo.
    Pe ce alimente sa ne axam...pt k e destul de moftoroasa.Papa iaurt si branzik zilnic,dar laptic nu.Doar cu cereale putin.Supele ii plac insa cu carne nu prea o fac sa manance.Fructe da!La capitolul dulciuri sau altecele cumparate de prin oras nici nu ii prea plac dar nici nu o incurajez sa manance pt k nu sunt sanatoase.Daca s-ar ingrasa in mosul asta ar fi o "grasime sanatoasa deloc".Ii fac in casa tot felul de deserturi.Si Kinder f rar...
    Acum e si genetic k nici eu nici taiksu nu suntem grasi deloc,din potriva
    Va multumesc si astept sfaturile voastre cu mare interes!

mischa2000
    Guest
    pai unde e baiul ...
    :)
    si noi trecem prin aceeasi chestie ... numai ca fiica-mea e mult mai slaba.
    oricum incearca s acombini alimente asa cum dieta montiqnac nu iti da voie.
    chiar daca nu in cantitati mari ... carnea, cartoful si painea impreuna ingrasa .

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Fata mea are tot vreo 88 cm si ultima oara... acu' vreo luna... nu avea 12 kg... avea vreo 11,800... n-am ce-i face... si noi parintii suntem slabuti... s-a nascut cu 3 kg... la 1 an avea 9 kg... e in grafice si mie mi-ar fi placut un pic mai grasuta... doar un pic... dar la halul in care fuge toata ziua... doarme nu prea mult... nici nu are cum sa se ingrase... aaa... a mea are aproape 2 ani si 3 luni dupa cum se vede in ticker
    Atata timp cat fetita ta e sanatoasa... e foarte bine eu i-am facut analize de sange si la 1 an si la 2... si nu are probleme...

Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    378
    Va multumesc pt rasp,m-am mai linistit.
    Mai veneau pe la noi si neamuri care "tot ce e gras e frumos si sanatos" si mai spuneau k a slabit fetita,nevazand-o de la 1 an si de atunci evident copilul creste,merge se joaca e energic si e normal...s-a inaltat si nu putea sa ramana la fel de bolfoasa:D
    Multumesc lui D-zeu e sanatoasa! nu am avut probleme majore,cand si cand o raceala,o varsatura si atat...
    Nu i-am facut analize la sange,nu mi-a spus nimic doctorita.E obligatoriu?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    a mea fetita la 1 an si 10 luni avea 10kg.....acum se apropie de 11kg.....are 84cm......pediatrul a zis ca e f ok asa cum e .....eu ma panichez ca o vad ca nu mananca mai nimic si mi-ar placea s ao vad mai plinuta dar nici o sansa.......energica e cat 10......asa ca.....bine ca e sanatoasa...restul nu conteaza...

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Citat Postat de tzutzulete Vezi mesajul
    Nu i-am facut analize la sange,nu mi-a spus nimic doctorita.E obligatoriu?
    Nu cred ca e obligatoriu sa-i faci analize de sange... eu i-am facut pentru linistea mea... si pentru ca are si ceva mofturi la mancare... din cate stiu, e bine sa se faca analize la fiecare an... da' nu toata lumea e de acord cu asta

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Eu nu inteleg ce-i cu moda asta de "mindra, grasa si frumoasa?"

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Sunteti foarte bine la varsta asta cu kilogramele astea. Sabina are doi ani jumate acusica, si abia daca are putin peste 11 kilograme, nici macar 11.500. Am facut si eu analize, n-are nimic e perfect sanatoasa, asa este constitutia ei, si nici prea inalta nu este, desi ma mir, ca si eu si sotul suntem destul de inalti si voinici. M-am linistit, pentru ca atata timp cat mananca, e sanatoasa, si are energie, n-are rost sa imi fac griji.

Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    378
    si eu m-am mai linistit k am auzit si parerile voastre si va multumesc pt asta!
    acu nu prea are pofta de mancare:( pe langa caldurile astea cred k ne iese a 5a maseluta!
    Sper sa treaca cu bine si peste asta si sa se limiteze la moftorici si lipsa poftei de mancare!
    K la ce am tras cu primii dinti de sus...pfiu! a fost tot tacamult pt k au iesit amandoi o data!
    Sanatate la puiuti!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    ieri am fost cu cel mic la control si am intrebat si de Iulia cu lipsa asta a poftei de mancare....la care pediatrul mi-a spus frumos.......tu ca adult sanatos si nesuferind acum pe canicula asta mananci maii mult fructe si f putina mancare gatita.......de ce te astepti de la un copil care sufera de caldura si din cauza dintilor care ies sa manance bine????.....cand o sa se simta mai bine o sa isi revina........

cristina elena
    Guest
    Asa e yuxi, ai dreptate; daca copilasii nostri mananca si au energie n-are rost sa ne facem griji.
    Ai mei asa le e felul sa fie slabuti dar la cata energie au nici n-o sa-mi fie plinuti vreodata. Patricia la 4 ani ai ei n-are mai mult de 13 kg dar daca ati sti cat de bine mananca!
    De ce sa-mi doresc sa fie mai plinuti?!
    Fiica-mea a vazut la verisoara ei de 7 ani ca se plange ca-i grasa si vrea "cura de slabire". M-a intrebat asa de scumpica:ce-i aia cura de slabire?! Decat sa ajung la faze de astea mai bine sa fie silueta

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari