Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Vorbitul in somn la copii (somnilocvia)

Vorbitul in somn la copii este pentru majoritatea parintilor destul de amuzant trebuie sa recunoastem insa poate sa ridice si semne de intrebare privind o posibila afectiune aflata adanc in subconstientul copilului.

Vorbitul in somn este definit ca un comportament anormal care are loc in timpul somnului si este extrem de frecvent atat la copii cat si la adulti insa nu este considerat o problema de ordin medical.

In general, apare la copiii de 3-10 ani si poate sa fie ocazionala sau sa faca parte din rutina zilnica a somnului si poate sa fie mostenita sau influentata de alti factori insa nu este nici o teorie demonstrata care sa ateste asta.

Eu una am "antecedente" de vorbit in somn, cand eram mica spuneam chiar si poezii si intr-o noapte chiar "am povestit" cu lux de amanunte un ghiozdanel pe care il vazusem in ziua respectiva intr-o vitrina si pe care mi-l doream mult dar nu le spusesem alor mei.

Copiii vostri vorbesc in somn?

mischa2000
    Guest
    depinde de cat e de agitata ziua copilului ...
    ultima oara statea in fund si nu stiu cu cine se certa ca alinuta e prietena ei ... personajele de la gradinita ...

altadata ..pe cand dormea in patut am gasit-o dormind pe jos la cativa pasi de el ...
    concluzia ... ori a plecat in somn ... ori a fost catusi de putin treaza sa faca doi pasi in afara patului si sa cada langa el ...
    de atunci puneam plusuri la portita patului ...

Floricica Avansata ramona07's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.02.2007
    Postari in forum
    1.803
    La noi s-a intamplat cam de 1 luna..la ei in grupa, la gradinita e un baietel, care terorizeaza toti copii. Ii bate, ii musca, ii imping...si pana in ziua cu pricina nu a avut nimic de impartit cu ai mei, pentru ca erau prieteni, dar cand au venit acasa, Ale mi-a spus ca l-a batut Cristi si Sebi s-a plans ca l-a lovit Cristi cu un trenulet peste ureche. Deci intr-o zi au incasat-o amandoi..si chiar daca am incercat sa ii linistesc Ale saracul, toata noaptea a avut cosmaruri cu el si striga in somn "nu ma mai impinge Cristi...iar m-a lovit Cristi...Anca,-fiind educatoarea- m-a batut Cristi.."
    E cel mai mic copil din grupa, dar si cel mai rau. Am discutat cu mamica lui, insa ea m-a intrebat daca m-am interesat de la educatoare daca intradevar asa a fost, iar eu i-am spus ca copii mei nu stiu sa minta, cel putin nu inca..si daca Ale a avut cosmaruri cu copilul ei o noapte intreaga, mie nu imi convine.
    Am evitat sa ii las sa se bata ei vreodata, iar de batut alti copii, nici nu au avut de gand vreodata, insa ma tem ca mai invatam un locru rau de la gradi.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari