Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita olofamily's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296

Violent...

Incep prin a-mi cere scuze daca mai exista un topic asemanator...daca este , va rog sa ma directionati!

Am un baietel de un an si 4 luni,sanatos si ff energic! A inceput sa mearga de la 10 luni jumate..iar de atunci pot sa numar secundele cand sta linistit pe pat,scaunel...

Nu se joaca cu jucariile..doar le scoate din locurile de depozitare,le arunca pe jos...le imprastie...

Cu noi..isi exprima ciudat dragostea: fuge spre noi ff bucuros, razand ..ne ia in brate si ..hamm NE MUSCA..ne trage de par...mai no se joaca cu noi...lovindu-ne cu picioarele...

Cam la fel face cu toata lumea..exceptie face bunicul lui...

Ceea ce am facut eu pana acum in speranta sa il corectez
    - i-am ,, antrenat,, rabdarea si anume ne-am pus jos sa ne jucam cu cuburile...jocuri de constructie..masinute...sta cam 2-3 minute..si GATA
    - i-am explicat de cate ori face ceva violent ca ma doare, nu asa se face, plange mami...etc
    -il ascund jucariile pe care le arunca spunand-i de ce fac asta...

Mi-am auzit critici..: Vai draga ce copil ai...nu il poti scoate in lume...

In familie la noi..nu suntem violenti...nu strigam unul la celalalt..nu stiu cum sa il..iau mai bine,sa zic asa!

Astept sfaturi ..multumesc mult!

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    olofamily si eu am o situatie asemanatoare, nu chiar atat de grava insa tot pe acolo. Edi cand ii spui sa faca "mai - mai" vine, ta mangaie de 2 ori pe fata asa frumos si delicat cu manutele lui mici apoi te ia la palme. Si rade, lui i se pare amuzant si asa crede ca isi manifesta dragostea. Si eu am incercat sa il dezvat de treaba asta insa fara succes.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de olofamily Vezi mesajul
    Incep prin a-mi cere scuze daca mai exista un topic asemanator...daca este , va rog sa ma directionati!

Am un baietel de un an si 4 luni,sanatos si ff energic! A inceput sa mearga de la 10 luni jumate..iar de atunci pot sa numar secundele cand sta linistit pe pat,scaunel...

Nu se joaca cu jucariile..doar le scoate din locurile de depozitare,le arunca pe jos...le imprastie...

Cu noi..isi exprima ciudat dragostea: fuge spre noi ff bucuros, razand ..ne ia in brate si ..hamm NE MUSCA..ne trage de par...mai no se joaca cu noi...lovindu-ne cu picioarele...

Cam la fel face cu toata lumea..exceptie face bunicul lui...

Ceea ce am facut eu pana acum in speranta sa il corectez
    - i-am ,, antrenat,, rabdarea si anume ne-am pus jos sa ne jucam cu cuburile...jocuri de constructie..masinute...sta cam 2-3 minute..si GATA
    - i-am explicat de cate ori face ceva violent ca ma doare, nu asa se face, plange mami...etc
    -il ascund jucariile pe care le arunca spunand-i de ce fac asta...

Mi-am auzit critici..: Vai draga ce copil ai...nu il poti scoate in lume...

In familie la noi..nu suntem violenti...nu strigam unul la celalalt..nu stiu cum sa il..iau mai bine,sa zic asa!

Astept sfaturi ..multumesc mult!
    Imi imaginez ca situatia nu-i prea placuta,dar nu te lasa afectata de genul asta de afirmatii"ce copil ai...".Eu sunt convinsa ca in timp situatia se va schimba.Fetita mea avea momente cand ma musca(nu foarte des)sau zgaria,dar cu vorba buna a inteles pana la urma...

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Din cate stiu eu, acest tip de comportament trebuie tratat in special cu indiferenta, la varsta aceasta, pentru ca nu poate fi vorba inca de pedepse, asa cum trebuie aplicate copiilor mai maricei. ideea este ca micutul sa nu primeasca prea multa atentie atunci cand se comporta asa, pentru ca poate ajunge sa creada ca doar in felul acesta este bagat mai mult in seama. cand te mangaie, cand se comporta exemplar, lauda-l, recompenseaza-l cu vorbe frumoase, iar cand face opusul, nu-i da atentie, sau prefa-te suparata, atat cat sa-si dea seama ca a gresit. sunt convinsa ca, odata cu trecerea timpului, aceste scene vor fi date uitarii, in cele mai multe cazuri sunt probleme care dispar cand micutii mai cresc.

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Va multumesc mult...m-ati ajutat si m-ati incurajat sa am mai multa rabdare!!! Singurul lucru e sa perseverez in ceea ce priveste schimbarea comportamentului insa fara ...insistenta!
    Conteaza mult vb voastre!!

Stiti m-a mai zis o mamica ca asa sunt toti copii..apoi a doua zi ..:Vai trebuie sa faci ceva cu copilul asta!

lorito
    Guest
    "Problema" o sa treaca de la sine cu timpul. Si pustiul nostru a avut si inca mai are descarcari din astea mai violente: fie fata de adulti, fie fata de lucrurile din jur( nu fata de copii). Dar cu cat creste, cu atat intelege mai bine ca nu e bine ce face si se autocorecteaza, adica isi cere scuze, respectiv repune lucrurile la locul lor.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    olofamily sa stii ca noi de exemplu ne luptam de multisor cu crizele de isterie si tipatul cred ca se fae acusica anul, este forma lui de manifestare si oricat am ignora el persista. Ce-i drept, s-au mai diminuat ca intensitate crizele insa tipetele au ramas pe aceeasi tonalitate (poate chiar au mai prins ceva forta).
    Sfatul psihologului a fost acelasi, ignorat cat se poate de mult. Si Edi cand se supara pe ceva/cineva urla si apoi tranteste de pamant jucaria sau ce are in mana.

oanachampion
    Guest
    Fetelor... micutii nu-si pot controla forta (de-aia va treziti cu o mangaiere si doua palme) sau volumul vocii (de-aia tipa). In plus, inainte sa stapaneasca bine limbajul, apeleaza la tot felul de metode "extreme" de a-si comunica dorintele si devin frustrati daca nu sunt intelesi din prima clipa... Dati-le timp sa creasca si veti vedea ca vor fi ok (va inteleg perfect, am trecut prin aceleasi probleme si temeri ca si voi).

Floricica Avansata Andreea_Rainbow's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2010
    Postari in forum
    2.069
    Si nu mai pune la suflet toate "sfaturile" persoanelor rauvoitoare. nu exista copil perfect, fiecare mama a avut de-a face cu situatii similare, dar dupa ce au trecut, le este usor sa arate cu degetul spre alte mamici, unele se bucura in sinea lor cand vad ca te confrunti cu anumite probleme.

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Andreea_Rainbow Vezi mesajul
    Si nu mai pune la suflet toate "sfaturile" persoanelor rauvoitoare. nu exista copil perfect, fiecare mama a avut de-a face cu situatii similare, dar dupa ce au trecut, le este usor sa arate cu degetul spre alte mamici, unele se bucura in sinea lor cand vad ca te confrunti cu anumite probleme.
    Hahaha bine spus!Acum ceva timp imi spunea o mamica ca i se pare ciudat ca fata mea inca mai picteaza pe pereti la varsta asta...desi am auzit-o cu urechile mele acum cativa ani ca a zugravit ap din acelasi motiv,iar copilul ei avea atunci cam cinci ani :))))

Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    296
    Citat Postat de lorito Vezi mesajul
    "Problema" o sa treaca de la sine cu timpul. Si pustiul nostru a avut si inca mai are descarcari din astea mai violente: fie fata de adulti, fie fata de lucrurile din jur( nu fata de copii). Dar cu cat creste, cu atat intelege mai bine ca nu e bine ce face si se autocorecteaza, adica isi cere scuze, respectiv repune lucrurile la locul lor.

Multumesc pt incurajare...sti cred ca ar fi si o problema faptul ca nu sunt copii de varsta lui sau mai mari in zona unde lucrez...consider ca ar trebui sa relationeze si cu acestia! De cate ori avem ocazia mergem in parcul mare din oras..sau la rude(care au copii)

Ma tot gandesc daca ar fi un copil in fiecre zi in preajma lui..hmm cred ca va iesi razboi..:)))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari