Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Un raspuns va rog....

Am primit de la medicul pediatru o trimitere catre Budimex la dr.Dobre neuropsihiatrie infantila pt Rebeca are 2,7 ani a vazut o foarte agitata .Este adevarat in nenumarate randuri i am spus ca este extrem de agitata,nu are rabdare sa se joace sa manance sa i citesc sa i vorbesc.....si mi a zis ca are tulburari de comportament acum eu ce sa cred ....ca are ADHD sau Autism sau probleme mintale???
    In rest e ok vorbeste raspunde cand o chem dar e foarte ambitioasa si face numai cum vrea ea,socializeaza cu copiii nu e violenta...as vrea o parere...multumesc

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Daca vorbeste...si intelege ceea ce i se spune..eu zic sa stai linistita..cum sa aiba AUTISM>>>>?????????
    ca acolo daca mergi..sigur iti va da medicamente..care sa ai mare grije..sa nu i le dai fara sa mai auzi si alte parari.
    eu am fost pe acolo cu fetita..si nu prea imi place...cum se comporta medicii..
    poate mai bine un psiholog..si nu acolo
    iar ADHD este greu de diagnosticat la varste asa mici...

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Cea mai probabila, din cele doua variante expuse de dumneavoastra mai sus, este deficitul de atentie coroborat cu hiperactivitate (ADHD). Faptul ca fiica dumneavoastra comunica, socializeaza cu copiii exclude dupa parerea mea autismul. Oricum nu cred ca se poate afirma despre un copil ca are probleme mintale sau orice alt diagnostic inainte de a fi evaluat psihologic.

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Foarte bine a scris d-na Valy.
    mereu pe faza..Multumim!

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Cu mare drag, sper sa fiu de folos. Oricum, consider ca nu se poate pune un diagnostic fara o evaluare completa.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Si ce ma sfatuiti? sa o duc aclo unde mi a dat trimitere sau imi recomandati alceva?...doct a zis ca acolo sunt psihologi buni si ii pot face o evaluare corecta...stiu ca e mica pt ADHD dar ceva tot este....va multumesc mult pt raspunsuri...

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    eu zic sa mergi acolo..intr-adevar psioholog au unul bun...dar vezi ca stai cu orele pe acolo...ca te trimite de la o usa la alta..sa incerci o programare acolo dimineata...ca dureaza...eu am fost de cateva ori..si am stat 3 ore pe acolo...nu te descurajez..dar copilul care sta 3 ore..pe acolo..cand intra la medic..sa ma scuze dar e terminat..obosit.stresat....
    eu cu doctorii am ce am...nu cu d-na psiholog..sunt 2 de fapt..sunt super ambele
    asteptam cu nerabdare ..sa vedem ce va spune

Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Ar fi bine sa mergeti, sa aflati parerea psihologului, iar apoi, daca aceasta va nemultumeste, sa mai cereti o parere. Psihologul va va spune mai multe dupa o evaluare completa. Autismul pare exclus din ceea ce ati descris, iar agitatia nu poate fi un semn concludent pentru probleme mintale.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    am ajuns in sfarsit la dr Dobre...dupa cateva ore de stat si alergat de la un etaj la altul ca aveam bon nr.7 la oftalmolog si 9 la NPI am intrat era destul de obosita Rebe dar a fost ok a studiat o a vorbit cu ea si ...mi a recomandat sa i fac analizele pt anemie dupa parerea ei este un copil dezvoltat foarte normal putin kiperkinetic dar mi a recomandat sa o dau la gradi cat mai curand ca zice ea rebe este ff dornica sa socializeze si acolo se va dezv ff bine dar ma asteapta cu rezultatele la sange mi a recomand si un test Elisa pt giardia ea este palida si are cearcane acum...nush ce sa zic m am linistit putin ca stiu ca e doct fff buna si parerea ei asta este ca din cauza lipsei de vitamine este agitata..si deaia nici nu papa mai nik ....voi ce credeti?

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    aha si la ochi este ok...................................................

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Ma bucur sa aud vesti bune.
    Cred ca gradinita va rezolva problemele printesei..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari