Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Trucuri de uitat suzeta

Suzeata, cea mai buna prietena a copilului dar si a parintilor, aduce mare bucurie atunci cand este acceptata de bebe pentru ca asa, se linsteste cand plange, adorame mai usor, cand are colici este chiar un calman eficient (daca durerile nu sunt mult prea mari), iarna e buna in lco de fular (daca are suzeta in gura nu trage aer rece direct pe gurita) samd.

Dar momentul magic se termina atunci cand realizezi ca bebe nu mai e bebe, s-a facut mare si trebuie sa reunte la suzeta. Dar reuntarea la suzeta este grea si o amre incercare atat pentru parinti cati si pentru cei mici.

La noi suzeta a fost acceptata cu usurinta inca de la inceput de Edi, a fost buna la nani, la plans, la colici, iarna cand iesem la plimbare pt ca statea cu "suzi" nu tragea aer rece si nici n-am folosit fularul (care apropo nu este deloc indicat sa fie pus peste gurita pt ca se umezeste si apoi bebe trage prin el aer rece si umed). Acum "suzi" este pentru nani, are una preferata care este din silicon toata si cu aceea face nani (fara ea nu) iar pe celelate le tine in manute (cate una in fiecare mana). A reuntat singur sa le mai foloseasca peste zi insa la nani sunt necesare. Noi nu ne-am agitat foarte tare cu renuntatul al suzeta insa vom incerca sa il culcam seara (cand este foarte obosit) fara suzi sa vedem ce se intampla.

Care sunt cele mai bune metode pentru a renunta la suzeta? Ce trucuri ati folosit voi? Au renuntat cu usurinta la suzeta micutii vostri?

Floricica Nou Venita lusi79's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2009
    Postari in forum
    27
    LA 1 an si 8 luni nu cred ca e atat de rau ca inca mai adoarme cu suzeta. Baietelul meu nu a fost si nici nu este un mare fan suzeta insa uneori cand e pe punctul de a adormi, daca este agitat si i-o dau, se linisteste mai repede. Personal cred ca dupa 2 ani, 2 ani si jumatate, va renunta el singur la ea.

Floricica Cu Vechime maghi02's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    6.052
    Buna
    Fetita mea are 2 ani si o luna si e innebunita dupa suzeta. Ii spune 'teta' si fara ea nu adoarme. Daca o pierde noaptea, o cauta singurica si se culca inapoi. Pot sa spun ca pe mine m-a ajutat ft.mult, mai ales cand avea colici ( pana la 6 luni nu am scapat de ele ) si acum cand 'se lupta' cu eruptia caninilor. Daca nu ar fi suzeta sunt sigura ca ar fi mereu cu degetul in gurita. Ziua nu e atat de necesara , insa noaptea.....e de neinlocuit! Cred ca o voi marita cu 'teta' :)

Ca sa fiu cat de cat la subiect, va spun cum a renuntat nepotica mea. Avea 3 ani si era intr-o excursie cu parintii ei. Pe drum s-au oprit la un izvor de apa si au uitat suzeta acolo. Nu erau pregatiti cu o suzeta de rezerva si asa a inceput renuntarea. Prima zi a fost ok. Urmatoarele zile au fost insa dificile.

Ce pot sa spun, fiecare face cum crede ca e mai bine. Eu nu intentionez sa-i scot suzeta repede, din partea mea poate s-o roada pana doreste ea. Un singur lucru insa nu am sa-l mai fac, nu-i voi mai cumpara suzete noi. Probabil ca daca se vor rupe nu-i vor mai fi bune, poate, nu sunt sigura :)))

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    bebelina mea are 1 an si 2 luni si a renuntat singura la suzeta. nu ma asteptam la asa ceva ea era inebunita dupa suzi cand era mica dar de la 1 an a inceput sa nu o mai vrea cand ieseam afara dupa aceea noaptea si-o bai baga in gurita daca o mai gasea prin pat dar f rar si asa a lasat-o de tot .chear zilele astea a gasit una in sacul de jucarii dar nu a mai bagat-o in gurita mi-a adus.o mie si eu am aruncat.o ca nu cumva sa o apuce din nou placerea daca o vede

Floricica Veterana andreea_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.05.2008
    Postari in forum
    18.581
    si noi folosim suzi doar la somn,ziua nici nu viseaza la ea.am incercat sa il adorm la pranz fara ea,succes total 2 sapt ,dormea linistit pana cand a racit si am fost nevoita sa ii dau iar suzeta pt ca era infundat ,era agitat.
    gabittza era tine o suzi in gurita si una in mana sa nu o fure cineva

Floricica Avansata timyg's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.08.2007
    Postari in forum
    2.003
    fetita mea de 1 an si 6 luni de 1 saptamana doarme fara suzeta. era foarte roasa si urma sa i-o schimb. dar mai intai i-am taiat capatul si i-am dat-o asa spunand ca a muscat cainele din ea. seara la culcare a cerut suzeta,dar i-am spus ca nu e,iar ea m-a intrebat Caine? (adica a muscat cainele din ea).i-am dat-o asa taiata,dar si-a pus-o sub perina.ma asteptam sa avem o noapte grea,dar a adormit fara probleme si nici noaptea nu a mai cerut-o. vreo 2 zile a mai intrebat de ea,dar i-am spus de caine si de atunci nici nu a mai amintit de ea.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Noi avem 2 ani si 6 luni si inca iubim suzeta-tutti ii zice rebeca si ziua nu ii trebuie dar seara dupa ce bea laptele o cere si o tine pana adoarme apoi o scuipa....si nu o mai cere daca se trezeste...am incercat sa zic ca a luat o nenea alt bebe...nimic mentionez ca e suzeta pe care a avut o de la 1 luna e roasa dar alta nu accepta nu e chip problema este ca incep dintisorii sa i se deformeze de la ea vrem sa renuntam dar nu am metoda....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari