Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita prodhumana's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2011
    Postari in forum
    7

Suptul degetului

Baietelul meu are un an si noua luni si isi suge degetul. Sunt constienta ca nu-l pot dezvata acum pentru ca e prea mic...degetul il are cu el :) Il suge cand adoarme sau cand se plictiseste. Mai nou a dezvoltat o tehnica prin care si-l protejeaza. A inceput sa traga de fata de perna sau sa caute prin dulapuri tricouri de bumbac pe care le trage dupa el prin casa, dupa ce le trece in jurul degetului cu pricina. Intai am zis ca ii trebuie o bucatica de material...stiti voi...sunt copii care se ataseaza de paturica. Mai tarziu am inteles ca isi infasoara degetul in material pentru a-l proteja cand il suge. Intrebarea e, v-ati confruntat cu o astfel de problema? Cum ati procedat?

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    si la meu isi usge degetul, dar noi sintem mai mici, nu avem decit 9 luni.
    eu cred ca de aceea il suge ptr ca el nu a vrut sub nici o forma suzeta.
    ai mai cred, da, ca deja a devenit un obicei..o joaca.
    e adevarat ca trebuie sa ne iasa dintisorii si il atre supara gingiile..
    nu stiu, dar cred ca va fi f greu sa-l dezvat mai tirziu..
    asta e..
    am o cunostinta care baiatul si la 5 ani era tot cu degetul in gura.
    a incercat

Floricica Nou Venita prodhumana's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2011
    Postari in forum
    7
    Calin a inceput de pe la 6 luni...scuipa suzeta si isi lua degetelul. Am citit un articol in care se spunea ca va fi afectata dentitia...intr-adevar,incisivii de sus sunt mai in exterior decat ar trebui :( Tot in articolul respectiv se spunea ca e de preferat sa fie dezvatat copilul inainte de 6-7 ani pentru a nu fi afectata si dentitia permanenta

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    si fetita mea ,care are acum doi ani,isi suge degetul.a inceput la doua saptamani si o face si acum.suptul degetului afecteaza dentitia ,dar nu pe cea definitiva,asa ca eu nu imi fac probleme din punctul asta de vedere.
    copiii isi sug degetul ca sa se calmeze singuri ,sa se linisteasca,asta este metoda pe care o stiu.fata mea il suge,a fel,cand ii este somn sau se plictiseste.ea incepe sa simta rusinea si il scoate atunci cand ii spun ca rade cineva de ea,dar nu renunta inca.sper sa renunte singura cand incepe gradinita( cand o fi asta).
    daca vreti sa renunte,incercati sa aplicati pe deget ceva ce nu ii place copilului,si ,in timp,va renunta

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Citat Postat de prodhumana Vezi mesajul
    Baietelul meu are un an si noua luni si isi suge degetul. Sunt constienta ca nu-l pot dezvata acum pentru ca e prea mic...degetul il are cu el :) Il suge cand adoarme sau cand se plictiseste. Mai nou a dezvoltat o tehnica prin care si-l protejeaza. A inceput sa traga de fata de perna sau sa caute prin dulapuri tricouri de bumbac pe care le trage dupa el prin casa, dupa ce le trece in jurul degetului cu pricina. Intai am zis ca ii trebuie o bucatica de material...stiti voi...sunt copii care se ataseaza de paturica. Mai tarziu am inteles ca isi infasoara degetul in material pentru a-l proteja cand il suge. Intrebarea e, v-ati confruntat cu o astfel de problema? Cum ati procedat?
    Buna ce pot sa iti spun ca acuma e prea mic sa il convingi sa nu isi mai suga degetul dar mai incolo cel mai bine e sa nu il lasi cand va fii mai marsor ti-o spun din proprie experienta si eu mi-am supt degetul pana mi-am deformat dantura iar ca sa ma dezvete tata mi-a pis ardei iute pe deget si pana la urma ma- dezvatat desi era prea tarziu ca aveam deja dantura deformata si vreo 3 ani am purtat aparat dentar deci ai grija cat il lasi cu degetelul in gura dupa ce va mai creste :)

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    Si eu spun ca cel mai bine e sa il dezveti cand e mic. Am o nepotica care pana pe la 6 ani a supt degetul, cand era obosita in special, cand era suparata, imediat era cu degetul in gura. Pe ai mei i-am lasat cu suzetele cat au vrut ei, tocmai ca sa nu ajungem sa suga degetul pe la scoala. :D Pe Mara nu a lasat-o cumnata mea cu suzeta cand era mica, si a inlocuit-o cu degetul. Mai greu renunti la obieceiul asta, decat la suzeta. Vorba aia, suzeta o mai arunci, o mai pierzi, se mai strica... dar degetul?! :D

Floricica Nou Venita claudette's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2010
    Postari in forum
    68
    baietelulo meu si-a supt degetul pana aproape de 3 ani. il sugea la somn, cand era suparat, cand voia sa fie alintat si trebuia sa ma mangaie pe cot sa se linisteasca. sugea degetul de pe la 8-9 luni...suzeta a refuzat-o pe la 4 luni.
    deja dintii din fata aratau ca la iepuras. altceva decat discutii n-am incercat, insa nu am avut mare succes.la un moment dat au venit nasii in vizita si l-a vazut nasa, care i-a tinut un discurs de genul: baiat mare cu degetul in gura, sa nu te mai vad ca sugi degetul, ce inseamna asta....ea se facea ca pleaca, el iar baga degetul, ea il prindea, el scotea degetul...de atunci nu a mai dormit cu degetul in gura constient. la cucare m-a intrebat daca pote sa bage degetul in gura si eu i-am spus ca ar fi pacat, ca e baiat mare si el sigur poate sa adoarma si fara deget, ca eu dorm fara deget si tata doarme fara deget si oamenii adorm si fara deget....
    in somn, inconstient, il mai auzeam cum suge si ii scoteam usor degetul sau ii ziceam in soapta: "degetelul" si el imediat il scotea.
    cand au plecat nasii el mi-a zis ca o sa bage degetul, ca nu-l vede nasa si iar i-am explicat ca e baiat mare, ca e instare sa doarma si fara, asa cum dormise pana atunci si ca altfel nu-i va trece buba de la deget...si in fiecare zi admiram cum se micsora batatura de pe deget.
    dar era suficient de mare incat sa inteleaga, sa fie interesat sa vada cum ar arata degetul lui fara batatura...vreo 2-3 luni il mai surprindeam noaptea cu degetul in gura si de fiecare data i-l scoteam sau ii spuneam. acum, dupa aprox 6 luni este ca si cand nici nu ar fi supt vreodata degetul. dintii si-au revenit la normal

copilul trebuie motivat si sustinut
    bafta multa si rabdare, fiti alaturi de ei!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari