Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maruta.alina's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2009
    Postari in forum
    15
    Am cam dat din lac in put. Am reusit sa o dezvatam pe Alina de susetica mai ales ca nu o cerea decat la culcare insa acum am dat de alta treaba. Isi suge degetul. Si aici nu stim cum sa mai procedam Cu suzetica a fost simplu ca a venit o vrabiuta si a luat-o si gata. Insa degetelul nu am cum sa i-l iau ca vorba aceea "e la purtator" Ce ma sfatuiti?

Floricica Nou Venita dana76's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2008
    Postari in forum
    26
    As dorii si eu sa ne sfatuiti ceva,am aceeasi problema cu una dintre gemenele mele de 3 ani,insa nu a folosit suzeta,dar isi suge degetelul.... ?

oanachampion
    Guest
    Suptul degetului e ok pana pe la 5 ani... A incerca sa-i dezvatam pe copilasi inainte de varsta asta = frustrare & esec... De abia dupa 5 ani se poate vb de riscul de a se modifica intr-un mod inestetic dentitia permanenta...

Floricica Nou Venita dariantonia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2006
    Postari in forum
    78
    Buna,

Si eu m-am confruntat cu aceeasi problema cu Daria si tin sa va contrazic. Este cea mai mare prostie sa crezi ca nu va pati copilul nimic daca il lasi sa-si suga degetul. Fetita mea a avut aceeasi problema si am reusit sa o dezvatam abia pe a 3 ani. Cert este ca si-a modificat deja dentitia si va trebui sa poarte cativa ani buni aparat. Asa ca, sfatul meu este sa faceti tot posibilul sa dezvatati copilul de acest obicei, pentru ca veti trage mult mai mult cu el dupa aceea. Una dintre metodele care la noi a data rezultate este acea oja sau lac de unghii transparent (Mavala Stop) care se gaseste in farmaciisi este inofensiva pentru copii, doar ca are un gust amar, oribil. Acel gust ramane si dupa ce o speli pe maini, ori de cate ori va baga degetul in gura. Noi am pacalit-o ca-i facem unghiile sa le aiba mai frumoase si a dat rezultate.Dintre toate cate am incercat (leucoplast pe degete, ardei iute, bitter suedez), aceasta a dat rezultate foarte bune si a renuntat intr-un final. Imi pare rau ca nu am aplicat aceste metode mai devreme, dar mi-a fost mila de ea, cum sa-i pun ardei iute pe mana, cum sa-i dau cu oja amara pe unghii, dar si acum regret ca nu am facut-o mai devreme. Dar va urma sa-i punem aparat dupa ce ii vor cadea dintii de lapte. Este adevarat ca exista si cazuri cand copilul isi suge degetul, dar nu si impinge in bolta palatina, ci doar il tine asa in gura. Acela este un caz fericit in care sunt sanse sa nu-si modifice dentitia.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari