Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052

Sunt mandra de copilul meu!

Cu singurata fiecare mama este mandra de copilul sau. Nu incape nicio indoiala! Daca am putea, probabil ca am striga in gura mare "Copilul meu e cel mai frumos", "Copilul meu e cel mai destept", "Copilul meu e cel mai cuminte" -(aici am ceva retineri, sincer :)). Dar totusi, nu e usor sa iti manifesti atat de intens mandria, bucuria de a avea "cel mai si cel mai copil"

Probabil ca va manifestati entuziasmul impreuna cu cei foarte apropiati voua si care sigur va impartasesc sentimentele (sot/sotie, parinti, frati, bunici, prieteni foarte apropiati) dar nu-i asa ca asta parca uneori nu e de ajuns?

Eu una asta simt, asa ca va invit cu placere sa impartasim bucuria de a fi mamele celor mai reusiti copilasi.

Prin ce calitati credeti ca se deosebesc copiii vostri de ceilalti copii de aceeasi varsta?
    Ce stiu sa faca cel mai bine?
    Cu ce va surprind in mod placut?

Si ca sa va dau un impuls, am sa incep prima :))
    Irini, de exemplu, in ultima vreme este foarte neastamparata... dar uit de toate nazdravaniile ei cand o aud "mami, te iubesc muuult". Vorbeste mult si bine, absolut orice... In afara de faptul ca de multe ori inca vorbeste despre ea la persoana a 3-a, pot sa spun ca are un vocabular mult mai bogat decat al multor copii care au 30 de luni (ea are 22).

Va astept cu placere sa va laudati copiii!!!

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Foarte bun si frumos subiect, Ana!
    Stai sa vezi ce-o sa curga cu laude!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Nu m-am gandit niciodata ca fetita mea ar fi cea mai frumoasa sau cea mai desteapta... dar pentru mine este cea mai deosebita... cand ma uit la ea mi se umple inima de bucurie. Aproape orice face mi se pare adorabil, de la iuteala cu care duce bucatelele de mancare in gura la cum ma striga dimineata cand se trezeste, mama, mama!
    Ma surpinde mereu cu cate ceva. Si, de fapt, orice nimic face ea mie mi se pare interesant, mi se pare un mare progres. De fapt, pentru ea si este, dar nu si pentru lumea din jur... dar asta nu conteaza. Eu ma bucur ca petrec foarte mult timp cu ea si pot sa ii fiu alaturi in evolutia asta super rapida pe care au o copiii in primi ani.

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Acum cateva zile, in parc, s-a asezat langa mine pe banca mamica unei fetite de 16 luni. Am intrat in vorba si in scurt timp mamica respectiva a inceput sa isi laude fetita. Sa spuna ca e foarte isteata, rapida, (era si frumusica) etc etc... si nu ii mai tacea gura.
    In general nu imi plac oamenii care se lauda, dar va spun sincer, cand vad o mamica ce isi lauda copilul, ma induiosez foarte tare. Pentru mine asta exprima o dragoste nemarginita (nu inseamna ca celelalte mamici nu isi iubesc copii, Doamne fereste!) pentru un copil mult asteptat si dorit!

Bine inteles ca se poate, din pacate, ajunge si la extreme.
    In acelasi parc, a venit intr-o zi un baietel care a luat la impins, palmuit, tras de par aproape toate fetitele din parc (pe Irini, spre norocul lui, a evitat-o). Cand o mamica a unei fetite i-a atras foarte civilizat atentia, s-a pus pe plans ca deh, mama lui era ocupata sa bea o cafea la terasa de langa parc si ca drept pedeapsa, l-a luat in brate si l-a pupat cu foc. Cred ca i-a zis si "bravo dragul mamei, sa mai faci"

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Imi place subiectul asta, si in general am o mare toleranta pentru parintii laudarosi :)
    E dreptul si datoria parintelui sa scoata la lumina toate calitatile copilului. Noi acasa am fost mai mult criticati (chiar si acum parintii mei se abtin cu greu- sau deloc- din a scoate in evidenta numai negativele). Prefer un parinte care se concentreaza pe partile bune ale copilului- si mai degraba vreau sa fiu de vina ca l-am laudat sin incurajat excesiv, decat ca l-am criticat (desi uneori stiu ca nu reusesc). Incerc sa fiu obiectiva, sa nu exagerez calitatile lui Silviu (sau sa le inventez- asta ar fi de-a dreptul minciuna), dar nici n-am sa spun ca e mai putin...mai rau...mai prejos, doar ca sa nu i se suie la cap (pt ca s-ar putea sa-i distrtug increderea in sine).
    Silviu nu vorbeste bine, dar ;la partea motrica e f bine dezvoltat (merge cu tricicleta inainte de a implini doi ani, coordonandu-si f bine miscarile, iar de o luna- nu are inca 2 ani si jumatate- merge si cu bicicleta cu stabilizatoare). Taie cu foarfeca destul de bine, are precizie si dexteritate, cunoaste vreo 10 culori, 5 forme, identifica animalele, partile corpului cu amanunte de genul talpa, cot, calcaie, spranceana, etc., e foarte bun la pretend play, vine cu idei creative si are simtul umorului. Pe langa toate astea (nu fiindca e a meu, asta e opinia generala), eun baietel foarte frumos- lumea spunea ca era un bebe de reclama :). Na, ca l-am laudat din plin!

mada_lyna
    Guest
    va zic sincer ca mie nu mi-e rusine sa recunosc ca mi se pare ca baietelul meu e cel mai frumos(nu ca n-ar fi :)), cel mai destept (nu ca n-ar fi :)). pe astea probabil le tot auziti. dar ce probabil nu auziti prea des este faptul ca Robert e si cuminte,dar mai ales un copil attttaaaaat de vesel si zambaret ....spre exemplu,in parc,cand toti copiii se joaca,el danseaza ,topaie si rade cu gura pina la urechi,fuge de la un copil la altul.si asta pentru ca e un copil cu un caracter dulce si vioi.

ufff,ce bine e cand zici ce ai pe suflet :)).

ps: super subiect,ma bucur ca l-ai deschis.

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Evident ca si-ai mei sunt frumosi, destepti, ascultatori(nu cuminti), insa nu fac din asta subiect de discutie cand ma intalnesc cu cineva. Imi creste inima cand mi-i lauda cineva si ma durea sufletul cand se trezea vreun binevoitor sa zica chia rsi-n gluma: "vai cu cine seamana asa negru!" sau "cat de slabut/salabuta este!"

Si mai urasc o chestie, parintii care-si critica copiii in public de fata cu ei. Prerea mea ca a lucrul asta nu poate decat sa-i scada increderea in el si sa-l faca sa se simta ingrozitor!:(

Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nicole, nici eu nu o laud pe Irini decat, asa cum am mai spus, intr-un cerc foarte restrans, alaturi de oameni care o cunosc si o iubesc foarte mult (bunici, unchi, matusi). De aceea am si ales sa deschid subiectul asta aici. In public nu o fac. Dar daca cineva o lauda (si spre bucuria mea asta se intampla destul de des) nu pot sa fiu decat de acord cu persoana respectiva :))))

Cat despre critici aduse copilului, sunt de acord cu tine 100%. Atunci cand copilul face vreo boacana sunt de acord ca trebuie atentionat, dar nicidecum sa il critici la nesfarsit spunandu-i ca e rau, neascultator sau mai stiu eu cum. mai tarziu lucrul asta are repercursiuni aspura relatiei copil/parinte, dar cred ca va fi PREA tarziu pentru a mai face ceva.
    Cat despre remarca "cat de slabuta este", numai cand citesc... brrr... mi se face parul maciuca!!! Nu suport genul asta de comentarii!
    Irini nu este deloc slabuta (are 14,5kg), imi place tare mult cum arata. Dar nah, acum deja incepe sa se schimbe, sa arate a fetita, in ciuda kilogramelor nu are cum sa arate a bebelus cu colacei la manute si la picioruse (stii ce vreau sa spun); soacra-mea in schimb are grija sa faca din asta un capat de tara, cu comentarii de genul "vaaaai, a slabit copilul, e foarte slaba, vai,vai!!!" (fara nicio exagerare). Cum e posibil sa zici de un copil de 22 de luni care are aproape 15 kile ca e slab???!
    Eu am vazut in parc o gramada de copilasi perfect sanatosi dar care sunt foarte slabuti (mai ales comparativ cu Irini) dar niciodata nu mi s-a parut firesc ca cineva sa intrebe ceva legat de greutatea lor!
    Sunt atatea lucruri frumoase pe care le poti spune despre un copil mic!!!

oanachampion
    Guest
    Stai linistita, Ana, nu e slaba rau fetita ta! Devon al meu are 4 ani si vreo 15 kg jumatate (pe 110 cm), deci...
    Mie una nu-mi place sa-mi laud copiii deloc. Ii laud pe ei, lor insisi, cand fac lucruri bune, cand sunt cuminti etc. Insa nu la lume. Acuma, sincer, sunt lucruri mult mai importante pe lumea asta decat sa fii fotomodel sau geniu. Cand o sa creasca mari, daca vor fi OAMENI, in adevaratul sens al cuvantului, o sa fiu mai mandra de chestia asta decat de orice trasatura fizica sau iutime a mintii (nu ca n-ar fi frumosi si isteti, vazuti prin ochii mei de mama). Si, da, ma enerveaza chestia asta la alte mame de ma scoate din minti... Nu e logic ca pt fiecare propriul copil e cel mai cel, ce sens are sa-i zici unei alte mame: "copilul meu e cel mai frumos/destept/cuminte"? In cazul ultra-laudaroaselor, cred ca e vorba de putin mai mult decat doar de iubire pt propriul copil (si anume de niste oaresce frustrari legate de propria persoana, oaresce complexe de inferioritate care dor mai putin, probabil, atunci cand strigi in gura mare ce copil super ai)... Ma rog, asta e doar parerea mea (care nu se refera la persoanele din discutia de fata).

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu sunt mandra de fetita mea ca orice mama.poate vi se pare o prostie dar sunt mandra si ca e maricica si ca nu mai e un bebe,sau si cand am nascut-o in mintea mea zici ca nu mai nascu-se nimeni pe lume decat eu,si multe chestii.dar cel mai mandra sunt de ea ca atunci cand pica se ridica,mai sunt incantata ca imparte cu alti copii si sunt incantata si de faptul ca nu e mofturoasa la masa.pe mine ma bucura aceste mici lucruri

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si eu sunt foarte mandra de copiii mei, dar incerc sa fiu obiectiva si realizez ca eu ii vad mult mai deosebiti decat sunt. Ii mai si laud, indeosebi de fata cu persoane mai apropiate si dragi noua, si cred ca un pic de lauda face bine oricarui copil.

Dar legat de laudat, exista si reversul medaliei. Sunt si mame atat de preocupate de propria persoana si atat de ocupate cu lauda de sine, incat nu mai au ochi si pentru proprii lor copii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari