Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita irinap's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2008
    Postari in forum
    2
    Buna ziua! Fetita mea de 2 ani 5 luni are probleme mari cu spalatul pe cap. Plange foarte tare, tremura din tot corpul samd. Nu stiu ce sa mai fac.

Va rog, ajutati-ma!

multumesc

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Spuneti-ne mai multe despre fetita si manifestarile ei. Cand au inceput ele? ce ati incercat pentru a o calma?

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    probabil ca i-a intrat sampon in ochisori si a usturato ,sau prea multa apa ..o clatesti cu dusul?
    asteptam mai multe detali.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Eu am inventat o chestie care-i place tare mult.
    Pun un scaunel (am din plastic pt copii) in afara cazii si o asez pe scaunel cu capul dat pe spate, asa cam ca la coafor.
    Nu-i intra sampon in ochi, reusesc s-o clatesc bine si-i un pic mandra in momentul ala "eu sunt coafeza si ea clienta"....practic am inventat un joc care-i place tare mult.

E drept ca pe jos cade multa apa, dar bine ca nu plange si se joaca in acelasi timp.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Poate sa fie speriata...in general de la apa...daca i-ai turnat in cap..sau daca ai pus dusul pe ea, cum a spus Giani.
    Baga-te in cada cu ea...si incet-incet ii va trece!

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    Irina, baietelul meu e f vesel cand ii fac baita. radem, ne jucam, umplem baia cu apa etc. pana cand vine vorba de spalat pe cap. nu sta cu capul pe spate si alta solutie, decat de a-i turna apa pe cap nu am gasit. incep prin a-i pune usor cu mana si apoi un pic mai mult, ii torn cu canita. dar degeaba... atunci urla si se zbate, indiferent cat incerc eu sa il linistesc si sa ii vorbesc. ii este frica. sper sa trecem si peste teama asta. la mare intra cu capul in apa si radea... in cada e altceva.
    p.s. cand se joaca el cu dusul si isi pune apa in cap, nu tipa, rade. nu ii place sa il spal pe cap.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Am citit undeva...nu m retin unde...ca pt a pacali un copil la dus sa il speli pe cap....sa ii pui o batista, un prosop in cap si sa il uzi asa....se pare ca, copiii nu se sperie asa mult daca au ceva in cap care sa ii protejeze:)

Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    Mirela si eu am avut probleme cu Iulia la spalatul pe cap .dar de ce? pt ca i-am turnat mai multa apa si nu i-a placut .........asa ca am luato incet .....am tunso scurt ca sa-mi fie mai usor si imi udam mainile si asa o clateam ...imi lua ceva timp dar asa a invatat sa aiba incredere in mine ,apo am inceput sa fac ca toate animalele si ea atunci isi lasa capul pe spate sa se uite la mine iar eu in timpul ala o clateam ..........dar de atunci nu-i mai torn apa multa ca sa-i vina pe fata si acuma pot sa-i las s eu parul lung

Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    frumos joc ai inventat !felicitari mami!

Floricica Debutanta mirela_a's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2006
    Postari in forum
    954
    Multumesc pentru sfat. Sunt convinsa ca asta nu-i place, sa ii vina apa pe fata. chiar am sa incep sa fac cum ai spus. sa il clatesc cu palmele ude. si am sa vad cum sa ii starnesc curiozitatea ca usor usor o sa il obisnuiesc si cu tinutul capului pe spate.

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Fac de toate numai sa nu se sperie la facut baie

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari