Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Sinceritatea copiilor

Sinceritatea copiilor este o mare problema pentru parinti, mai ales cand, avand incredere mare in copilul lor, parintii descopera tarziu ca cel mic minte cu desavrasire.

Pentru a-l invata pe copil despre sinceritate si despre cat de important este sa spuna adevarul, in primul rand trebuie ca noi parintii sa fim un bun exemplu. Copilul trebuie sa vada la noi ca suntem sinceri, ca nu ii mintim (si aici intra atat minciuna prin omisiune cat si nerespectarea promisiunilor).

In general copiii apeleaza la minciuna fie din cauza ca le este teama de pedeapsa (parintii pedepsindu-i prea dur), fie pentru ca au descoperit (foarte repede) ca minciuna le poate aduce avantaje (daca nu sunt prinsi) fie pentru ca pot obtine astfel de la parinti o serie de avantaje.

Pentru a "trata" copilul de minciuna si a-l deprinde cu sinceritatea in primul rand sanctionate chiar si cele mai mici minciuni (fara abateri) si sa ii explici ca orice minciuna are consecinte, poti sa ii citesti povesti care promoveaza sinceritatea, sa ii povestesti despre persoane care au avut de suferit din cauza minciunii.

Ai mei au fost mereu sinceri cu mine, daca de exemplu mergeam la medic si intrebam daca o sa ma doara, si avea sa ma doara, atunci imi spuneau ca da, o sa ma doara si cat de tare o sa ma doara si asa stiam la ce sa ma astept si aveam incredere mereu in ceea ce spuneam eu.

Voi cum invatati copiii despre sinceritate?

mischa2000
    Guest
    sa vezi tu cealalta parte a sinceritatii ...
    mai apare cate o baba ... vai ce fetita tralala ...
    si raluca ... nu vorbesc cu tine ca esti urata ...
    ma dau si eu convingatoare ... mama nu-i frumos ...
    si copilul ... pai daca nu e data cu ruj ...
    na ....

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    daaa sunt asa de amuzanti copiii cand sunt sinceri
    Stiu ca si eu am facut o boroboata de genul asta, ca ma jucam la mine in camera (aveam vreo 3 ani) cu bunicii mei si cu tata si a venit si mami sa stea un pic cu noi si eu m-am uitat la ea si i-am zis ca nu e locul ei la mine in camera. M-a intrebat de ce si am zis ca "locul tau e la bucatarie" (pentru ca na...ca mama saraca statea mai mult in bucatarie mai ales ca avea, si musafiri)

mischa2000
    Guest
    de unde mai pui ... raluca daca ma vede ca matur ... ma intreaba daca vin musafiri ...
    daci concluzia ... mama face curatenie numai cand vin musafirii ...:))

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari