Ultimele discutii din forum
    mother
    Guest
    mi s-a parut super tare subiectul despre citit asa devreme....fetita este cu siguranta speciala numai pentru faptul ca isi arata interesul...

hai sa ne mai dam cu argumentele pro si contra "in cap " pe aici

mother
    Guest
    am facut si eu ceva scoala de specialitate si am ramas cu ideea ca tre sa descoperim la copilul nostru aptitudinile speciale si sa le cultivam....

si eu as zice ca nu o sa insist la copilul meu sa citeasca si sa socoteasca de mic.... dar daca se arata interesat, de ce nu?
    de ex am vazut in mall un baietzel care nu avea mai mult de 1 an 1 an juma , abea mergea si o intreba pe mami de pe un afis mare de litere.... si mami ii spunea asta e "o" hai sa mergem... si el intreba "o" ?

dar flore are dreptate... daca il inveti de acasa toate alea, la scoala s-ar putea sa isi piarda interesul si chiar sa nu il mai atraga sa mearga la scoala... asta in romania... unde stiu si eu cum e sistemul.... poa sa zica cine ce-o zice... de la teorie si pana la practica e drum lung...putini sunt invatatorii si educatorii care lucreaza diferentiat din cauza de lipsa de materiale, de timp, etc

nicole13
    Guest
    andreea, mai este un subiect pe tema asta..."invatarea primelor cuvinte"!

subiectul deschis de tine merge mai bine la sectiunea 3-11 ani...

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    io nu dau in cap nimanui... ca dupa-aia iar sunt interpretata in fel si chip

parerea mea e ca nu exista o anumita varsta de la care ar trebui sa incepem astfel de "exercitii". cred ca depinde de fiecare copil cat de interesat este de ceea ce-i oferim. rolul nostru e sa facem oferta, momentul nu conteaza, atat timp cat copilul este preocupat si pt el reprezinta un mod placut de a-si petrece timpul nu vad o problema
    din punctul meu de vedere, problema intervine in mom in care parintii insista cu niste chestii care-l obosesc pe copil, care nu-l atrag sub nici o forma. nu e vb doar de citit/scris, socotit. multi insista sa practice copilul anumite sporturi, sa faca balet sau sa studieze vreun instrument muzical etc... atata vreme cat copilul se arata interesat e ok

mother
    Guest
    nicole nu e vb de primele cuvinte....ci de mult mai mult...
    eu mai am mult pana la 3 ani.... si nu gandesc asa departe....

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    corect andreea! se lucreaza f putin diferentiat (ti-am ghicit prfesia [face cu ochiu']) in plus asa zisele "clase speciale" nu sunt pt copiii supradotati asa cum ar trebui sau pt cei cu retard intelectual etc... invatamantul asta incluziv mi se pare o mare tampenie dintr-un anumit punct de vedere

mother
    Guest
    spunea o mamica ca ar vrea sa faca cu copilul ei mult mai mult decat joaca joaca...

pai copilul mic prin jok invata...

nicole13
    Guest
    sunt de acord cu tine cris, iti dau si un ex.:Andreea a mers la dansuri o buna perioada...este talentata si ii placea foarte mult...dar pentru ca ii lua din timpul pt. invatat am decis sa n-o mai las...mare greseala am facut!poate n-ar fi facut performanta insa,e bine sa lasi copiii sa faca si lucruri care le face placere nu numai cele obligatorii, mai ales cand e vorba de ceva benefic pentru ei...

mother
    Guest
    da dar aici e putin discutabil... eu cu sportul o sa insist... eu de ex sunt antimiscare...prefer miscarea cu masina :)))
    daca rares Doamne fereste va semana cu mine , eu tot voi insista cu un sport...pentru sanatatea lui, dezvoltarea fizica si psihica, inclusiv pentru educatie.....

nicole13
    Guest
    copilul de varsta mica mai mult copiaza ce fac adultii,nu cred ca si constientizeaza ceea ce fac/zic...

de ex.David, arata ca are 1 an si zice unu...daca are doua obiecte zice doua, asta pentru ca a auzit la noi...nu cred ca stie neaparat nr lor...

mother
    Guest
    mi s-a parut interesant ce a zis o mamica.... ca sa ii ajutam sa devina mici genii.... oare asta ne dorim?

eu mi-as dori ca al meu copil sa fie inteligent, dar nu geniu... sa fie altii care raman in istorie:))) de obicei geniile nu au au o viatza prea fericita, nu prea se adapteaza nicicum.... nu asta imi doresc pt el

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari