Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita nico.smile's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    19
    Nicole are 2 ani si cateva luni. Ne-am lovit de curand de o problema mare. Cand se juca in parc o fetita a lovit-o pt ca vroia mingea cu care Nicole se juca. Bineinteles ca Nicole s-a speriat tare si a inceput sa planga mai ales ca noi nu am recus la bataie cu ea. Acum problema este ca nu stim cum sa procedam. Sa o invatam sa risposteze sau cum sa reactioneze in astfel de situatii? Nici sa devina o batausa nu vrem sa o incurajam dar nici sa stea sa ia bataie de la alti copii.

mischa2000
    Guest
    o lua si fii-mea asa fara sa vrea ...
    apoi am invata-o sa riposteze ... si m-am trezit ca da ea ...preventiv ...
    ...
    pur si simplu o inveti ca acel copil este prost crescut si ca n-o sa se joace cu el, ca e urat ... etc ...

se va regla intre timp ...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    stiu ca e gresit, deci nu ma mai certati si voi, dar eu merg pe varianta " riposteaza". acu probabil si pt ca sunt o fire mai artagoasa careia ii sare repede tandara, si chiar nu-mi doresc pt copilul meu sa si-o ia. noi pana acu vreo luna am fost taman in tabara opusa. cum vedea pe cineva care "il deranja" cum il altoia. si cand zic " il deranja" ma refer si la simpla prezenta, saracu copil nu tb sa faca nimic sa si-o primeasca de la fi'miu. dar am reusit sa-l dezvat, Doamne ajuta ! acu mangaie copiii in parc sau ii ia in brate, dar daca da vreunu in el riposteaza instantaneu. la inceput se intorcea cu privirea catre mine si recunosc ca nu schitam nici un gest asa ca el o lua ca pe o ingaduinta

Floricica Nou Venita adastero's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2009
    Postari in forum
    239
    Citat Postat de larisa2000 Vezi mesajul
    stiu ca e gresit, deci nu ma mai certati si voi, dar eu merg pe varianta " riposteaza". acu probabil si pt ca sunt o fire mai artagoasa careia ii sare repede tandara, si chiar nu-mi doresc pt copilul meu sa si-o ia. noi pana acu vreo luna am fost taman in tabara opusa. cum vedea pe cineva care "il deranja" cum il altoia. si cand zic " il deranja" ma refer si la simpla prezenta, saracu copil nu tb sa faca nimic sa si-o primeasca de la fi'miu. dar am reusit sa-l dezvat, Doamne ajuta ! acu mangaie copiii in parc sau ii ia in brate, dar daca da vreunu in el riposteaza instantaneu. la inceput se intorcea cu privirea catre mine si recunosc ca nu schitam nici un gest asa ca el o lua ca pe o ingaduinta
    Binenteles ca e mica acum, ca sa ii spui sa riposteze... Dar cand o fi mai mare... trebuie sa stie cand trebuie sa se mai si apere, sa nu devina tinta tuturor...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari