Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806

Repere in dezvoltarea copilului pana la 3 ani

De multe ori ne intrebam daca copilul nostru este normal dezvoltat pentru varsta lui, daca a trecut de treptele normale de dezvoltare, cam care sunt acestea, cam ce trebuie sa avem noi in vedere in aceasta privinta- si cand ar trebui sa ne ingrijoram.
    De exemplu, baietelul meu este ok cam din toate punctele de vedere, cu exceptia limbajului- dar pentru ca se straduieste sa comunice si stiu ca aude, intelege, banuiesc ca nu trebuie inca sa ma ingrijorez, mai ales ca face mici progrese periodic.
    Eu m-am gandit sa postez informatii si link-uri care mi se par utile, si sa discutam despre asta (nelamuriri, probleme, incurajari, informatii, etc.)
    Din ce am citit, cam aceste domenii sunt cele unde ar trebui sa lucram cu copiii -am scris despre asta aici - 7 domenii ale dezvoltarii timpurii

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Interesant articolul, dar mi-ar fi placut sa stiu si la 1 an cam ce repere ar fi... noi cam acolo ne-am incadra.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Interesant articolul, dar mi-ar fi placut sa stiu si la 1 an cam ce repere ar fi... noi cam acolo ne-am incadra.
    Este un topic in lucru Incercam sa adunam cat mai multe informatii, ca sa fie cat mai folositoare mamicilor. Daca tu dai peste ceva interesant, te invit sa postezi!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Stiati ca un milestone (un reper) in dezvoltarea copilului este modul in care mazgaleste? Intre 18 luni si 3 ani, in functie de copil, el incepe sa traga linii drepte, circulare. Azi am avut surpriza sa vad ca Silviu a evoluat in privinta asta, i-am dat o carioca si am vazut ca poate face linii drepte, circulare, miscari punctiforme- despre asta si un link spre mai multe informatii- Primele linii…

sunshine
    Guest
    Fetelor o carte super faina cu evolutia celor mici e:What to expect in the first year!Include tot si boli si probleme si evolutie si sfaturi!

sunshine
    Guest
    Una dintre cele mai importante etape in dezvoltarea copilului este mersul in 4 labe.Incercati sa il lasati pe copil sa faca aceasta activitate cat de des se poate chiar si mai tarziu.
    Mersul in patru labe implica o miscare f complexa care stimuleaza creierul.Cele doau emisfera ale creieruli fac o anumita legatura diagonala care trebuie stimulata prin astfel de miscari care implica trasarea jumatatii drepte a corpului cu cea stanga.Un alt exemplu f bun este mersul in linie dreapta si atingerea genunchiului drept cu cotul staing si invers.Se paote face la copii mai mari insa mersul de-a busilea nu trbeuie omis.
    Cred ca de aceea nu se mai recomanda nici premergatorul deoarece copilul nu isi mai foloseste toate partile corpului.

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Da, citisem si eu pe undeva ca acei copii care nu merg in patru labe ar putea avea probleme de orientare in spatiu mai tarziu- probabil din motivele descriese de tine. In cazul nostru, Silviu a mers in picioare destul de tarziu (dupa un an si 2 luni), tocmai pt ca era tare "priceput" la persul in 4 labe. Dar dupa ce a inceput sa mearga, nu a cazut prea des, si totul a fost ok.

sunshine
    Guest
    Nu e vorba doar despre orientare.E un proces mult mai complex pe care creierul trebuie sa il faca pt ca mai tarziu sa fie capabil sa proceseze diferite informatii.Copiii care nu merg de-a busilea ar putea avea probleme de invatare,dislexie si alte chestii....

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Unul dintre domeniile dezvoltarii timpurii este cel al motricitatii fine- iata cateva idei de jocuri prin care puteti stimula acest lucru- Moduri distractive pentru imbunatatirea motricitatii fine . Sper sa va inspire si sa va fie de folos!

Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Tocmai am citit o informatie interesanta, care poate fi trecuta si la topicul cu "olita", si pe care chiar ca n-am stiut-o (dau si sursa, ca sa nu fiu "suspecta"- este un articol in engleza, pentru cine e interesat- I can teach my child!: What Works for Us: Potty Training (join in the discussion) ) si printre altele spune ca un copil e gata sa se invete la olita cam in momentul in care incepe se alinieze jucariile (stiam ca au copiii un momnet in care incep sa ordoneze in linie dreapta jucariile, dar niciodata nu l-am gasit asociat cu pregatirea lui de a renunta la pampers). Oricum, al meu inca nu aliniaza jucariile (decat niste piese de la un joc), deci am o scuza sa mai astept :) ; oricum asa fi asteptat, desi e marisor si deja folosim olita macar o data pe zi- pentru ca nu am energia sa ma apuc sa-l invat, cu sarcina si toate schimbarile ce vor interveni in viata lui, am decis sa mai astept macar pana se face cald afara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari