Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Nou Venita pavalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2009
    Postari in forum
    169

Renuntarea la suzeta - trucuri

Am ajuns in punctul in care trebuie sa renuntam la suzeta. Sincera sa fiu cred ca ar fi trebuit sa renuntam la ea acum cateva luni insa mami a fost preocupata de alte aspecte si i-a scapat din vedere ca fetita a implinit 2 ani. Stiu ca in afara se poarta suzeta la varste mai avansate, eu cred ca in jurul varstei de 2 ani e ok sa il dezveti de acest obicei pe cel mic. Fetita mea cea mica a avut 2 zile in care nu a mai cerut-o nici macar la somn si, in consecinta, am zis ca daca a stat 2 zile fara ea nu are rost sa i-o mai ofer. E drept ca o tin ascuza ziua ca sa nu o tenteze si ca poate nemaivazand-o nu si-a mai amintit de suzi. Cand mi-a cerut-o i-am spus ca s-a stricat si i-am dat una care era rupta(tot de ea). Cam suparata ca e stricata a acceptat totusi repede explicatia mea si a mai dormit inca o noapte fara ea. A patra noapte a fost totusi dificila. S-a trezit des si nu reusea sa mai adoarma la fel de repede ca inainte (cand avea suzeta.) Cu toate astea nu a cerut-o peste noapte nici macar o data, de dimineata in schimb a zis ca o vrea pe "ata"(asa a botezat-o). I-am oferit-o din nou pe cea rupta si s-a uitat dezamagita la ea dar nu a ripostat, nu a cerut alta suzeta(si stie ca avea mai multe). Pana acum toate bune si frumoase zic eu, mi se pare normal sa mai sufere dupa ea din cand in cand dar atata timp cat nu plange cred ca e pregatita sa renunte. In plus nici nu o cere (in 3 zile a cerut-o de 2 ori). Voi ce trucuri ati folosit?

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    noi am renuntat usor..pur si simplu i-am luat-o..insa nu se mai culca singur asa cum facea inainte....inainte ii dadeam suzi il puneam in patut si plecam...se culca singurdupa ce i-am luat-o....a trebuit sa il culc langa mine in pat...apoi dupa cateva zile...l-am pus din nou in patut..si de atunci merge singur la patut...il pun acolo dar tre sa stau langa patut si sa il tin de mana..nu am avut probleme absolut deloc....aveam 1 an si 2-3 luni cand am renuntat!
    multa bafta va dorim !

Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Mie imi e groaza de momentul ala....renuntarea la suzeta, e foarte atasata de ele, are mai multe, diverse picturi pe ele.Are 1 an si 7 luni dar am zis ca totusi o mai las.La noi au inceput sa iasa dintii tarziu, la un an si 3 luni, acum are 2 jos,4 sus, si ies 4 masele deodata, tot asa au iesit si dintii, deodata.Chiar azi mi-a atras cineva atentia asa subtil in privinta suzetei, ca de ce are doua(tot timpul are si una in manuta, asa cum alti copilasi au cate o jucarie dupa ei,ea are o suzeta in mana, chiar si noaptea) ca etc....acuma fiecare face cum vrea si cum crede, dar eu nu i-o iau inca, mai ales ca in perioada asta cand ies maselele suzi e singura ei alinare mai ales pe timp de noapte.Cat despre trucuri...inca nu stiu, depinde ce functioneaza la fiecare, mie mama mi-a zis ca mi-a taiat varful la suzete si asa m-am lasat de ele, vedem daca o sa functioneze si la fetita mea....

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si eu ar trebui sa i-o scot, dar sincer, nu prea imi vine. Prefer sa bage suzeta in gurita decat cine stie ce chestiute mai vaneaza prin casa, cand nu sunt atenta. Acus s-a urcat pe un fotoliu si se straduieste sa ajunga la televizor, e greu tare de tot sa il linistesc. N-are stare neam!!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si mie mi-a fost groaza numai la gandul ca trebuie sa renunte la suzeta dar a fost mai simplu decat mi-am imaginat.fetita mea era non-stop cu ea in gurita,nici nu prea vorbea din cauza ei.avea in permanenta cate doua,una in gura alta in mana.la 2 ani si trei luni am dat-o la cresa,si la nici doua saptamani,a venit acasa de la cresa si i-a zis lui tati,tati taie tatika.adika sa o taie.taicasu a luat foarfeca si a taiat-o si vreau sa va zic ca taiata a ramas.in prima seara s-a sculat si a cerut-o dar -am zis ca a taiat-o,a facut botic si a adormit la loc.eu ma gandesc ca a invatat-o acolo la cresa sa nu o mai tina.era disperata dupa ea.si cand manca lua din lingurita apoi baga repede suzeta in gura.dar a renuntat usor.succes mamicilor

Floricica Novice georgiana20's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    567
    Si eu credeam ca o sa fie f greu , din ce am auzit la alte mamicii.pt asta tarziu am taiat obiceiul asta cu suzeta si intamplator. sotul meu a trebuit sa plece undeva 2 zile si suzeta am uitat-o in masina, iar celelalte 2 care aveam erau ratacite prin casa.cand mi am dat seama ca n avem suzeta,era tarziu sa mai incerc sa luam alta.avand in vedere ca doar un tip de suzeta accepta.Am asteptat cu frica seara la culcare si am crezut ca o sa avem problene,am fost uimita insa ca nu a cerut o si sa culcat si asha. atunci nu i am mai dat-o nici cand a revenit sotul,am ascuns o in caz de "urgenta". Dar fetita nu a mai cerut-o.dupa un timp a gasit o si o baga in gura ,dar i se parea ciudat. I am explicat ca este fetita mare si ca doar bebelusii au suzete si radeam (faceam haz de necaz/,sa amuzat si ea, sa mai jucat cu ea si dupa aia a lasat o prin casa.ulterior am luat-o si o pastrez ca amintire.

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Cred ca noi am fost cei mai norocosi din cate am citit. Luca nu a aceptat suzeta deloc, nici macar 1 secunda. Cum i-o dadeam o si scuipa. La momentul respectiv imi era putin ciuda, gandindu-ma la noptile dormite doar pe-o parte (pe post de suzeta ). Dupa am fost fericita ca n-am avut ce dezvata.

Va doresc mult succes celor care treceti prin aceasta perioada!

Floricica Nou Venita diana_d's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2013
    Postari in forum
    147
    Fetita noastra a acceptat suzeta pe la 2 luni si sincer nu stiu de ce am insistat, ca pe la 4 luni sa i-o iau. Neavand nici un ajutor cu ea cat sotul era la servici imi era usor sa i-o dau ca sa stea linistita iar eu sa-mi fac treburile prin casa. Asa a fost pana pe la 4 luni cand deja se invatase asa de tare cu ea ca o avea in gurita zi si noapte si cum ii pica suzeta din gurita in somn se trezea. Asa se intampla si noaptea si deja aveam vreo 3-4 nopti cand ma trezeam si de 2 ori pe ora sa-i dau suzeta. Eram mai obosita decat fusesem in primele zile cu ea acasa asa ca nu i-am mai dat-o. A fost putin agitata vreo 2 zile dar a uitat repede si suntem foarte multumiti. Asa am scapat de o grija in plus pe mai tarziu. Am una pe undeva in caz de urgenta dar speram sa nu fie nevoie. Dupa parerea mea cu cat e mai mic copilasul cu atat e mai usor de dezvatat de obiceiuri dinastea. Succes mamicilor!

Lilypie Angel and Memorial tickers
    Modificata de diana_d; 28.02.2013 la 11:22:58.

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Vai cat ma bucur ca am ajuns sa scriu la acest subiect
    La noi s-a infapuit minunea, pe 25 luna aceasta, adica azi e a 4-a zi fara ea!
    Intamplator am deci sa nu i-o mai dau cand, intr-o dimineata pe la ora 4 s-a trezit ca nu si-o gasea, iar eu i-am spus sa se culce la loc ca o cautam cand ne trezim si s-a culcat fara, pt prima data in 2 ani
    Mi s-a aprins beculetul pe loc cand, i-am luat-o in momentul ala si am ascuns-o, iar dimineata cand s-a trezit si mi-a cerut-o i-am aratat-o taiata (de mine, of course ) si i-am spus ca s-a rupt , dar sa nu fie suparat ca oricum e baiat mare si ca numai bebelusii au suzeta. A testat-o sa vada daca merge si asa rupta, dar am avut grija sa nu o las lunga :)) si a spus ca s-a rupt si a aruncat-o el. Asta a fost tot. fara plansete, jelituri etc.
    La somnul de amiaza iar m-a intrebat de ea si i-am reaminit ca s-a rupt, nu a zis nimic si s-a culcat, in 5 minute a si adormit!
    Seara la fel, fara sa planga. De atunci adio suzeta, nici macar nu mai pomeneste de ea.
    Ieri a avut o intalnire de gradul zero la un baietel acasa, ca a gasit pe la el una si a spus: bebe, na! :)) atat

Floricica Nou Venita lilianadumi's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.10.2012
    Postari in forum
    42
    si la noi a fost destul de usor, i-am luat-o si gata, a disparut pur si simplu; a fost trista la culcare, vreo doua zile, dar i-a trecut destul de repede; avea atunci un an si opt luni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari