Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Perioada lui NU

Edi a intrat de aproape 2 saptamani in perioada lui NU, a devenit "baietelul care l-a luat pe NU in brate".
    Orice il intrebi, fie ca isi vrea, fie ca nu vrea el ne raspunde NU clar si hotarat. Uneori pe langa acel NU adauga si alte proteste ca plansele, maraieli.

De exemplu, il intreb Edi vrei sa mergem pa-pa? - Ceea ce stiu cu siguranta ca isi doreste, sau chiar el a cerut. Raspunsul lui este nuuuuu si cat il imbrac sa iesim afara plange si protesteaza pana ne incaltam. Dupa ce ne-am incaltat cere sapca si merge afara vesel.

Acum sincer cu acest "nu" constant, nici nu imi mai dau seama cand vrea ceva sau nu. Stiu ca este o perioada ca va dura ceva insa nu stiu cum este cel mai bine sa procedez in aceasta situatie. Care este cea mai buna atitudine pe care trebuie sa o adopt in aceasta perioada, atat pentru el cat si pentru noi.

Sincer uneori ne amuzam tare pe raspunul lui NU in diverse situatii alteori insa ne enervam cumplit pentru ca reactioneaza cu nu la orice.

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Abia acum? :) Inseamna ca ati fost fericiti pana acum...glumesc :)
    Si Silviu a avut o perioada cand spunea NU la orice, dar la ORICE! A durat o bucata, nu mai stiu sa spun cat, dar a fost foarte enervant. Apoi spunea NU dar se mai gandea la propunere si facea ce-i sugeram (altfel oricum il luam pe sus si tot facea). Dupa aceea a inceput sa spuna Nu....Da (daca ii convenea chestia). Acum spune Nu doar cand vrea cu adevarat sa spuna Nu, dar si cand spune...pai nu se intampla ce vreau eu. Dar macar stiu ca nu mai spune doar ca sa fie Gica contra. Cred ca vreo 6 luni a durat tranzitia...si mai cred ca e o etapa normala. Multa rabdare si nervi de otel iti doresc!

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Multumesc Raluca. Stiu ca imi vor fi necesari nerve de otel dar speram ca poate exista "tehnici minune" care scurteaza perioada asta si care sa ne ajute sa ajungem la un consens.

xiusha
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Multumesc Raluca. Stiu ca imi vor fi necesari nerve de otel dar speram ca poate exista "tehnici minune" care scurteaza perioada asta si care sa ne ajute sa ajungem la un consens.
    Din pacate pentru noi,nu cred ca exista vreo tehnica "minune".Este o perioada normala in viata fiecarui copil,depinde de noi si de rabdarea noastra cum vom gestiona problemele aparute.In fiecare zi imi spun ca peste ceva timp va fi mai bine,va mai creste,ne vom intelege altfel...Bineinteles ca incerc sa o iau cu binisorul,sa-i explic,uneori merge,alteori,nu.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Cat are fetita ta xiusha? Ati intrat de mult in perioada lui NU?

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Gabita, si eu cred ca esti norocoasa :)))
    Irini are abia 22 de luni si l-a luat pe NU in brate cam acum o luna!!! Si ea spune NU la absolut orice. Daca de exemplu vrea pufuleti (pe care ii vrea mereu) si o intreb "vrei pufuleti?", imi spune "NUUUUU!!!". O intreb din nou "Irini, esti sigura ca nu vrei pufuleti?" iar de data asta raspunsul este "pufuleti!!!" adica "DA!" :)))
    Alt exemplu, care pe mine efectiv ma scoate din minti: stie ca la culcare, obligatoriu trebuie sa poarte pijama. Inainte de etapa "NU" nu se urca in pat pana nu ii dadeam pijamaua. Daca aveam treaba, mi-o aducea singura si imi spunea sa o imbrac. Acum, se urca in pat in costumul Evei, iar daca ii spun ca trebuie sa imbrace pijamaua incepe sa zbiere efectiv si sa zica "nu, nu, nu!". Booon... mai insist o data, de doua ori, dupa care nu o mai bag in seama. Cand uita de proteste si se mai linistete, trece in extrema cealalta: incepe sa planga dupa pijama!!! Deci oricum o dai, nu e bine!

Daca ii e foame si ii propun sa manance, zice "nu" iar in acelasi timp trage de farfuria de pe masa. Dar nu e nu! :)))

Cred ca singurele lucruri la care inca nu zice "nu" sunt baia si plimbarea.

xiusha
    Guest
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Cat are fetita ta xiusha? Ati intrat de mult in perioada lui NU?
    Are 3 ani si cateva luni.Si eu ma pot considera o norocoasa,abia de ceva timp a intrat in perioada lui "NU",pana acum a fost destul de ascultatoare si cooperanta

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Daca ii e foame si ii propun sa manance, zice "nu" iar in acelasi timp trage de farfuria de pe masa. Dar nu e nu! :)))
    Exact asa face si Edi, d-asta spuneam ca nici nu mai stiu ce vrea si cand vrea...

Floricica Novice nalexandra's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2011
    Postari in forum
    396
    fetelor ma speriati!6 luni"nu"???????????pai ce ma fac eu cand o sa vina si peste mine perioada asta???

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu inca nu am trecut prin asta... la noi refuzul e inca la nivel de plansete, ca nu vorbeste prea multe.
    Dar din ce am mai citit, as incerca sa nu mai ofer optiuni, gen vrei nu stiu ce? As zice hai sa mergem la plimbare, sau pur si simplu iesim la plimbare. Sau uite pufuletii.
    Din ce am mai citit pentru ei este greu sa si aleaga, intrebarea asta cu vrei, sau ce simti e cam complicata pentru ei la varste mici si au nevoie sa luam noi mai multe decizii pentru ei, si cand ceva nu le place se impotrivesc ei. Altii mai scriu ca zic nu pentru ca ei la randul lor aud nu chiar si de 400 de ori pe zi si sugereaza sa nu mai folosim nici noi cuvantul asa de des.
    Cam atat in vine in minte... si ca si restul, cred ca rabdarea e de baza.

Floricica Debutanta miriam82's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2011
    Postari in forum
    780
    La noi perioada lui NU a fost si este inca mult mai accentuata la baieti, decat la Catinca. In clipa de fata Rares este cu """NU""" pe buze pregatit in orice moment cand ne vede ca vrem sa ii spunem ceva, iar la Horia """nu""" se manifesta prin: """da, dar stai sa....""" sau """dupa ce fac nu stiu ce..."""' sau pur si simplu ne ignora, nu ne raspunde. Deci practic niciodata nu face un lucru atunci cand ii spunem noi, ci cand vrea el, daca isi aduce aminte. La Catinca parca a fost mai usor, dar baietii sunt mult mai incapatanati.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari