Ultimele discutii din forum
+ Raspunde
Pagina 1 din 19
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
    Floricica Cu Vechime amona's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485

Oare greşim atunci cīnd culcăm copilaşii cu noi ???

Mă īntreb mereu dacă am greşit obişnuindu-l să doarmă cu mine ?

S-a īntīmplat pe la 3 luni , după ce i-am făcut circumcizia , m-am lăsat purtată de val , şi l-am pus la mine īn pat din dorinţa de a-i fii aproape atunci cīnd se trezea urlīnd de durere .

S-a obişnuit foarte repede cu mine īn pat, apoi era chiar o situaţie că soţul a lipsit de acasă , aşa că nu mi-am făcut probleme , din contră īmi plăcea să īl simt acolo līngă mine . Unul dintre motive a mai fost şi faptul că alăptīndu-l īmi era mult mai uşor dacă īl aveam īn pat cu mine

Īn fine , acum are 2 anişori şi īncă doarme cu mine .

Voi ce ziceţi , e greşit că īi lăsăm să doarmă īn patul nostru ?

Copii voştri cum dorm?

Floricica Cu Vechime floredan's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    7.324
    eu am pus-o pe daria din prima zi de cand a venit acasa de la spital, in patul ei, in camera ei
    sigur, au mai existat exceptii, dar nu de lunga durata
    daria are 2 ani si doarme singura ,fara probleme
    singurul lucru de care nu pot sa o dezobisnuiesc e sa adoarma cu unul din noi,apoi o mutam in patul ei
    eu am dormit pana am fost mare tot cu mama si de aici mi se trage sa invat copilul independent si fara frica de intuneric sau mai stiu eu ce
    e adevarat ca multa lume m-a criticat si mi-a zis k nu imi iubesc copilul k il las singur asa de mic,dar am considerat ca asa e mai bine pentru el
    acum, k mai am un copil , ma bucur ca daria doarme singura la ea in camera, ca altfel ce m-as fi facut ?
    si inca ceva, eu am un somn de iepure si eram langa ea la orice miscare,asta in cazul in care vomita la inceput sau altceva
    asa ca,parerea mea e ca e mai bine sa il inveti de mic sa doarma singur,dar desigur fiecare stie situatia ei si actioneaza ca atare

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de amona Vezi mesajul
    Mă īntreb mereu dacă am greşit obişnuindu-l să doarmă cu mine ?

S-a īntīmplat pe la 3 luni , după ce i-am făcut circumcizia , m-am lăsat purtată de val , şi l-am pus la mine īn pat din dorinţa de a-i fii aproape atunci cīnd se trezea urlīnd de durere .

S-a obişnuit foarte repede cu mine īn pat, apoi era chiar o situaţie că soţul a lipsit de acasă , aşa că nu mi-am făcut probleme , din contră īmi plăcea să īl simt acolo līngă mine . Unul dintre motive a mai fost şi faptul că alăptīndu-l īmi era mult mai uşor dacă īl aveam īn pat cu mine

Īn fine , acum are 2 anişori şi īncă doarme cu mine .

Voi ce ziceţi , e greşit că īi lăsăm să doarmă īn patul nostru ?

Copii voştri cum dorm?
    IUlia pana la 7 luni cand a aparut primul dintisor a dormit doar in patutul ei....la noi in dormitor.....apoi nu se linistea decat langa mine in pat si pentru cateva luni a dormit numai cu noi.....la 1 an si 3 luni am invatat-o din nou sa doarma la ea in patut si de atunci numai cand ies dinti sau viseaza urat vine la noi in pat......patutul ei e aproape de al nostru si imediat sare in el.....

Cel mic in schimb doarme la el in patut.....nu ii place la noi in pat si ma bucura nespus lucrul acesta......

Floricica Nou Venita vikinga's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2009
    Postari in forum
    64
    buna, mamici si copilasi! sunt noua pe forum, desi va urmaresc de mult timp postarile.am doi copii, baieti amandoi.cel mic are un pic peste 4 luni, iar cel mare are un an si 9 luni.nu dorm cu niciunul, de la inceput i-am pus in patut,sau mai bine spus in cosuletul de la carucior,pentru ca refuzau sa doarma in patut.dupa 4-5 luni i-am mutat in patut.mama mea,care ,desi e in Romania, si vorbim doar la telefon, mi-a spus ca sunt o mami rea hihi,dar desi ii iubesc pe baietii mei, nu as putea sa dorm cu ei, in primul rand datorita considerentului de independenta timpurie,apoi nu stiu cat de confortabil ar fi pentru ambele parti, iar colac peste pupaza sunt fumatoare, nu inraita, dar in jur de 4-5 tigari pe zi tot fumez...dar.....un mare DAR....ai mei copii dorm toata noaptea de la 2-3 luni, nu fac mare scandal, mananca bine, sunt sanatosi si au in general o dispozitie foarte buna.prin urmare nu condamn mamicile care dorm cu bebeii, pentru ca eu nu prea am avut nopti nedormite

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Citat Postat de vikinga Vezi mesajul
    buna, mamici si copilasi! sunt noua pe forum, desi va urmaresc de mult timp postarile.am doi copii, baieti amandoi.cel mic are un pic peste 4 luni, iar cel mare are un an si 9 luni.nu dorm cu niciunul, de la inceput i-am pus in patut,sau mai bine spus in cosuletul de la carucior,pentru ca refuzau sa doarma in patut.dupa 4-5 luni i-am mutat in patut.mama mea,care ,desi e in Romania, si vorbim doar la telefon, mi-a spus ca sunt o mami rea hihi,dar desi ii iubesc pe baietii mei, nu as putea sa dorm cu ei, in primul rand datorita considerentului de independenta timpurie,apoi nu stiu cat de confortabil ar fi pentru ambele parti, iar colac peste pupaza sunt fumatoare, nu inraita, dar in jur de 4-5 tigari pe zi tot fumez...dar.....un mare DAR....ai mei copii dorm toata noaptea de la 2-3 luni, nu fac mare scandal, mananca bine, sunt sanatosi si au in general o dispozitie foarte buna.prin urmare nu condamn mamicile care dorm cu bebeii, pentru ca eu nu prea am avut nopti nedormite
    Să īţi trăiască băieţii !!!!!

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Este adevărat că de cīteva ori s-a īntīmplat să facă febră noaptea , şi după episoadele alea m-am convins şi mai mult că locul lui e acolo cu mine .

Am īnsă mare noroc ca avem patul uriaş , altfel cred că nu aş fii putut dormii cu el la cīt se foieşte prin somn , aşa a fost dintodeauna , pīnă la un şi cīteva luni se trezea de 5,6,7 ori pe noapte ......

De fumat eu nu fumez ,nici măcar nu sforai , hi hi hi
    aşa că alte motive nu am avut să nu īl i-au līngă mine

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Citat Postat de iuliagabriela Vezi mesajul
    IUlia pana la 7 luni cand a aparut primul dintisor a dormit doar in patutul ei....la noi in dormitor.....apoi nu se linistea decat langa mine in pat si pentru cateva luni a dormit numai cu noi.....la 1 an si 3 luni am invatat-o din nou sa doarma la ea in patut si de atunci numai cand ies dinti sau viseaza urat vine la noi in pat......patutul ei e aproape de al nostru si imediat sare in el.....

Cel mic in schimb doarme la el in patut.....nu ii place la noi in pat si ma bucura nespus lucrul acesta......
    A fost greu să se obişnuiască īn patuţ din nou ?

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Citat Postat de floredan Vezi mesajul
    eu am pus-o pe daria din prima zi de cand a venit acasa de la spital, in patul ei, in camera ei
    sigur, au mai existat exceptii, dar nu de lunga durata
    daria are 2 ani si doarme singura ,fara probleme
    singurul lucru de care nu pot sa o dezobisnuiesc e sa adoarma cu unul din noi,apoi o mutam in patul ei
    eu am dormit pana am fost mare tot cu mama si de aici mi se trage sa invat copilul independent si fara frica de intuneric sau mai stiu eu ce
    e adevarat ca multa lume m-a criticat si mi-a zis k nu imi iubesc copilul k il las singur asa de mic,dar am considerat ca asa e mai bine pentru el
    acum, k mai am un copil , ma bucur ca daria doarme singura la ea in camera, ca altfel ce m-as fi facut ?
    si inca ceva, eu am un somn de iepure si eram langa ea la orice miscare,asta in cazul in care vomita la inceput sau altceva
    asa ca,parerea mea e ca e mai bine sa il inveti de mic sa doarma singur,dar desigur fiecare stie situatia ei si actioneaza ca atare
    Flore ,
    E o mare prostie , să spună cineva că nu īţi iubeşti copilul .......aiurea !

Mi-ar fii plăcut să fiu şi eu aşa puternică , să stabilesc nişte limite de la īnceput , īnsă dacă am fost mai mult numai noi doi , m-am alinat oarecum cu el , ca o cloşcă, l-am tras līngă mine să nu mi-l fure bau -bau ........hi hi hi

lăsīnd gluma la o parte , cred totuşi că sīnt o mămică mai demodată .....

Floricica Nou Venita vikinga's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.06.2009
    Postari in forum
    64
    buna amona! merci frumos ptr urare sa traiasca la toata lumea. si , ca un adaos, io mai sforai din cand in cand

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Citat Postat de vikinga Vezi mesajul
    buna amona! merci frumos ptr urare sa traiasca la toata lumea. si , ca un adaos, io mai sforai din cand in cand

Păi că tot venii vorba , soţul a avut cīteva tentative să doarmă cu noi , şi cīnd a īnceput să sforăe s-a pus pruncul pe plīns[bebe plangand] , aşa că a eşuat orice şansă să mai doarmă cu noi īn dormitor .........

Membru inregistrat la
    18.05.2008
    Postari in forum
    5.485
    Am o idee , să īl mai las căteva luni cu mine , după care să īi cumpăram un pat pt el , ceva să-i placă lui , nu ştiu.... de ex , să aibă formă de maşină , sau altceva ......poate aşa īl voi păcălii şi se va dezobişnuii de mine

Acum īn pătuţul lui dorm toate moţonachele din pluş .......

+ Raspunde
Pagina 1 din 19
1 2 3 4 5 6 7 11 ... Ultima paginaUltima pagina
load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari