Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita camelia81's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    5

Nu vrea la olita

Baietelul meu are 1 an si 11 luni si inca nu face la olita. Asta nu ar fi o problema foarte grava, din ceea ce m-am documentat majoritatea copiilor se cer la olita dupa 2 ani, cand incep sa constientizeze. Acum cateva zile, punandu-l pe olita, s-a intamplat minunea! Dar baietelul meu a avut o reactie la care nu m-am asteptat, s-a speriat, a inceput sa planga si m-a luat in brate nevrand sa-mi mai dea drumul. Cu toate ca eu si sotul meu l-am laudat si ne-am bucurat de ceea ce facuse, el a avut aceasta reactie. Eu niciodata nu l-am obligat sa stea pe olita, stiind ca nu este bine pentru cel mic. As vrea sa stiu care este cauza acestei reactii, va multumesc.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    5
    Chiar nu doreste nimeni sa comenteze la acest subiect? Doamna psiholog Anca Munteanu, parerea dumneavoastra ar conta mult pentru mine, as dori sa stiu cum sa procedez. Va multumesc mult si astept un raspuns , oricare ar fi acela.

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    salut!
    nu sunt psiholog, dar am vazut ca ai scris de mult si nu ti-a raspuns nimeni.
    Baietelul meu de 1 an si 5 luni se cere deja la olita si ma gandeam ca poate am un sfat pt. tine.

E posibil sa se fi speriat ca a auzit acel sunet pe care-l face pisu cu olita.......e ceva absolut foarte nou pt. el. parerea mea e ca l-ai pus cam tarziu la olita. Oricum eu zic ca-ti trebuie multa rabdare....acum sa-l lasi cateva zile sa uite sperietura, apoi sa incerci din nou. Poate sa stea la olita cu o jucarie preferata. Sa-l laudati intotdeauna.

Iti doresc multa bafta si daca mai ai intrebari iti raspund cu mare drag daca pot.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ati prezentat intamplarea ca pe o minune...sigur ati avut o reactie de bucurie, de exuberanta, de entuziasm si poate asta l-a speriat. O amica va mai sugereaza o explicatie - s-a speriat de zgomot. Sau nu neaparat de zgomot cat de senzatia in sine, mai ales daca pana acum a facut in scutec.
    Poate s-a intamplat altceva in acelasi timp, a vazut ceva, a auzit ceva, i-a trecut ceva prin minte si nu pipi l-a speriat ci respectiva imagine, gand, sunet...
    Incercati sa va linistiti si sa observati in continuare reactiile lui fata de olita, fata de a face pipi si de asemenea, ce il sperie, de ce se teme, cand va ia in brate cerand protectie.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    5
    Va multumesc foarte mult pt raspunsuri. Alina_popa_aly mi-a zis ca l-am pus prea tarziu pe olita, ceea ce nu este foarte adevarat . Singurul lucru a fost ca nu l-am fortat sa stea pe ea. Baietelul meu este foarte energic si nu sta locului nici 10 secunde, deci nici pe olita nu are stare sa stea. De la un timp a inceput sa fie mai interesat de olita ,deci spre bucuria mea sta ceva mai mult pe ea, cam 10 min maxim , daca ii dau de lucru.
    Doamna Anca Munteanu,dupa acel episod nu pot spune ca este speriat de olita ,din contra se cere de ori cate ori il trece, dar se inhiba in continuare cand il pun pe olita. Cateodata se pune si singur ,imbracat, si spune ca face caca sau pisi. Eu asa am citit in cartile de specialitate ca trebuie lasat sa se ceara singur si nu trbuie fortat in nici un fel, dar se pare ca tot a avut reactii neastepte. Avand in vedere ca a inceput sa se ceara la olita, poate suntem pe drumul cel bun.

Floricica Cu Vechime alina_popa_aly's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2006
    Postari in forum
    7.675
    Cred ca am inteles eu gresit. Eu am inteles ca abia acum recent ai inceput sa-l pui la olita. daca e asa, da e tarziu. Cartile de specialitate spun sa pui copilul la olita de cand sta bine in fundulet pt. a se acomoda cu ea. Cu cat creste cu atat o va respinge mai mult.

Membru inregistrat la
    05.12.2009
    Postari in forum
    5
    Ce pot sa spun alina_popa_aly, poate ne va lamuri doamna psiholog in legatura cu aceasta. In primul mesaj am spus ca de curand a facut prima data la olita, dar nu ca l-as fi pus pe olita acum, doar ca nu am reusit sa-l conving sa stea pe ea, si nici nu l-am fortat, ca nu este bine . Pe olita l-am pus de la 1 an, cand era sub 1 an mi s-a parut prea mic sa stea pe olita. Sper ca de data aceasta te-am lamurit ceea ce am scris mai sus :).

Floricica Avansata ralu55's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    "Este de asemenea important să așteptați până ce copil ul iese din baie pentru a goli conținutul
    oliței. Unii copii sensibili ar putea considera, în acest stadiu al imaginației primitive, că toaleta este un
    fel de mașinărie diabolică și violentă care face lucrurile să dispară. Este posibil să i se facă frică. Chiar
    dacă copilului nu îi este frică de toaletă, faptul de a goli olița este un pic deconcertant. El consideră
    deșeurile ca pe o parte a corpului său și, într -un fel, le respectă. Când folosește olița pentru a vă face
    plăcere, această acțiune are pentru el același sens ca și gestul unui copil mai mare care face un cadou
    unei persoane pe care o iubește. Deoarece v -au fost oferite din dragoste, poate să i se pară curios că le
    aruncați imediat în toaletă. Este mai bine să așteptați să părăsească încăperea."
    Ana Savin - Totul se intampla inainte de 6 ani

Floricica Avansata ralu55's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2009
    Postari in forum
    2.375
    am pus tot paragraful pentru a nu scoate fraza din context ...ce mi se pare mie esential in acest paragraf e ca copiii "consideră deșeurile ca pe o parte a corpului său și, într -un fel, le respectă"....asa ca cred ca copii considerand deseul ca find parte din el sa speriat vazandule intr-o olita

Floricica Nou Venita love's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2009
    Postari in forum
    30
    Ceau,stai linistita o sa/i treaca baietelului tau!
    Eu am pus/o devreme pe fetita mea pe olita ,la 1 an si 4 luni si tot asa a reactionat a plans si m/a luat de dupa gat si nu voia nici in ruptul capului sa faca pipi,dar a trecut,ii dadeam sa se joace,desi se spune ca ei trebuie sa se concentreze,nu/i adevarat,daca le distragi atentia uita si in mod sigur va sta pe olita!
    Sa nu te astepti sa nu se mai intample, dar cu rabdare!
    Eu am pus/o pe bianca mea tot la 20 min pe olita,pentru ca ei nu au notiunea cand vine sa iti spuna pana nu inteleg,si la 20 min eram cu olita dupa ea prin camera!
    A fost foarte greu dar acum nu mai am probleme,ii pun pampi doar cand doarme si afara,pentru ca se ia cu joaca si uita,am patit/o de f multe ori si ma intorceam acasa cu ea uda!
    Bafta!

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Produsele pe care le eliminam sunt o parte a corpului nostru. Una cu care corpul nu are ce face si de aceea o elimina. Dar este angoasanta orice iesire si intrare in corp prin orice orificiu. La inceput ele sunt resimtite cu senzatii foarte intense si fizice si psihice. Este vorba atat despre eliminare cat si despre introducerea unui supozitor, inghitirea unei pastile, picaturi in nas etc. Toate intra si ies din corp si asta este "de speriat" pentru ca intra in constradictie cu un instinct de conservare. Sogur ca cel mic facea pipi si caca si inainte de oita dar facutul in aer liber si nu in haine sau in scutec este insotit de alte senzatii, in primul rand o senzatie de frig, de deschidere a orificiului si apoi pozitia de pe olita...sunt destul de multe lucruri noi. Reactiile copiilor fata de lita sunt in concordanta cu cele ale parintilor. O miza excesiva pusa pe olita va produce reactii puternice si la copil. In marea majoritate a situatiilor copiilor normali din punct de vedere fizic si psihic, intre 2 si 3 ani reusesc sa foloseasca olita sau toaleta si sa spuna atunci cand simt nevoia chiar daca sunt pe plaja, in parc sau in alte locuri.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari